THK'da büyük skandal! Yolsuzluk faturası 440 milyon lira

İddiaya göre İzmir'deki orman yangınıyla gündeme gelen Türk Hava Kurumu’nda skandalların ardı arkası kesilmiyor. CHP'nin elindeki kurumda yolsuzluk faturası 440 milyon lirayı bulurken, 20 dava açıldı. İddialar arasında ise yok yok.

25 Ağustos 2019 Pazar 08:02
THK'da büyük skandal! Yolsuzluk faturası 440 milyon lira

Orman yangınlarıyla gündeme gelen Türk Hava Kurumu (THK) hakkında skandalların önü arkası kesilmiyor. "Uçaklarımız yatıyor, orman yangınlarına müdahale edemiyoruz" çıkışıyla tartışma konusu olan THK’nın yangın yerine döndüğü ortaya çıktı. Kurum kaynaklarından edinilen bilgiye göre, tartışmalarının altında THK’nın içindeki yolsuzluklar yatıyor. Boyutu 440 milyon lira olduğu belirtilen yolsuzluğun THK’ya yapılan malzeme alımlarından inşaat işlerine, ihalelerden kurs ücretlerine kadar usulsüzlüklerin kurumun her alanına virüs gibi yayıldığı tespit edildi. Bu yolsuzluklarla alakalı 8 dosya hazırlanırken çeşitli mahkemelerde 20 dava açıldı. Yakın zamanda yeni tespit edilen delillerle beraber 2 davanın daha açılacağı belirtiliyor.

Yüzde 70’i CHP’nin elinde

THK’nın CHP’nin arka bahçesine dönüştüğü ifade ediliyor. Genel merkez hariç dış temsilciliklerin yüzde 70’inin CHP’nin elinde olduğu tespiti yapılırken, bu kişilerin de sürekli olarak yetkilileri yanlış bilgilendirdikleri için kurumda çift başlılık oluştuğu iddia ediliyor.

THK Genel Başkanı Bertan Nogaylaroğlu ile Pekşen Hukuk Bürosu adına CHP eski Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in kızı Ezgi Pekşen’in imzalarını taşıyan 15 Mayıs 2019 tarihli ve iki yıl geçerli sözleşmede Pekşen ailesinin hukuk bürosuna geniş yetkiler tanındığı belirtiliyor. Nogaylaroğlu ile Pekşen ailesi arasında yapılan anlaşmanın THK Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu’nun bilgisi ve izni olmadan yapıldığı kaydediliyor. Pekşen’in genel başkan yetkilerini kullandığı iddialar arasında.

İhaleye girecek para yokmuş

Yıllardır tam bir karmaşanın yaşandığı THK’daki skandal iddiaların bazıları şöyle:

- THK’da kongre krizi yaşandı. Üç isim başkanlığa aday oldu. Akademisyen Erdal Dursun ile THK eski Genel Başkanı Osman Yıldırım salona alınmadı. Bertan Nogaylaroğlu kendisini baskıyla başkan seçtirdi. Ardından yolsuzluk bahanesiyle 100 kişiyi görevden uzaklaştırdı. Bunların yerine 240 kişiyi aldı. Kurumu adamlarıyla doldurdu.

- Başkan Nogaylaroğlu özel harcamalarını kuruma fatura etti. 7 bin liralık ev kirasını bile THK’ya ödetti.

- Borç batağındaki kurum, pilotlara maaş ödeyemez hale geldi. Paralarını alamayan pilotlara iş bırakarak tüm eğitim uçuşları durdurdu.

- Kasa boş olduğu için yangın söndürme ihalesine teminat mektubu verilemedi. Uçaklara bakım yapılamadı.

- Önceki THK yönetimi Orman Bakanlığı’nın ihtiyaç duyduğu 6 uçağın bakımı için yeterli miktarda kaynak ayırdı. Yeni yönetim bunu yapmadı.

- THK Genel Başkanı Bertan Nogaylaroğlu’nun görevden alındığı ve yerine THK Tokat Şube Başkanı Veli Gökyıldız’ın getirildiği iddia edildi. Görevinden uzaklaştırılan THK Eski Genel Sekreter Yardımcısı Salim Kaya’nın ele geçirdiği şifrelerle Nogaylaroğlu’nu görevden almış gibi gösterdiği ortaya çıktı.

- THK üç işten para kazanıyor. Kuduz aşısı, yangın söndürme, hava ambulansı. Kurum, ilk ikisinde teminat mektubu alacak parayı bulamadı, işi yabancılar kaptı. THK, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı 19 helikopterlik ambulans ihalesini aldı. Ancak kurumun sadece 11 helikopteri havalanabiliyor. Bazı illerde anlaşmanın aksine uçak bulunmuyor.

Kendilerini yalanladılar

Türk Hava Kurumu’nun avukatlığına soyunan Sözcü gazetesi "Uçaklarımız sapasağlam, uçmaya hazır" diye haber yaptı. Gazete THK uçaklarına bilerek görev verilmediğini yazdı. Aynı gazete 26 Temmuz’da yazdığı haberinde THK’nın 35 yıldır sürdürdüğü uçakla yangın söndürme işine teminat mektubu tedarik edemediği, yani para bulup yatıramadığı için giremediğini duyurmuştu. (Türkiye)

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Ağustos 2019 Pazar 08:02

YORUM YAZ

 • Rabia Zafer Rabia Zafer 26 gün önce
  Tūrk Hava Kurumu, Kesinlikle CHP nin, Elinden Alınmalıdır.
 • BizBiz26 gün önce
  S.ALEYKÜM. Meclis derhal el koysun.Thy nin kar de kuruluşu olarak thy bağlansın.motor bakım uçuş vb hizmetler thy merkezlerince yapılsın.ucustan çekilen hava kuvvetleri thy uçaklarından yangın söndürme ucakalirina thy merkezlerinde çevrilsin...
 • hercaihercai26 gün önce
  Milletin kestigi kurban derileri de faize ve deri mafyasina gitti desenize. Bu Kuruma Cumhurbaskanimiz el koymali, yonetimi ve tum calisnlarini degistirmeli!
 • MisafirMisafir26 gün önce
  Vatan millet sevgisi imandandirChp de yokki bunlar Niye sasiyorsunuz
 • NedimNedim26 gün önce
  Hirsiz chp her yerde ayni b..k.
 • EmeklEmekl26 gün önce
  Eğer THK uçakların 5 i sağlam su doldurulmuş beklemekteler demeseydi bugün 440 milyonluk soygun ortaya çıkmayacaktı madem böyle bir şey varda neden bugün ortaya çıktı yalanla peynir gemisi yürümez
 • Mustafa Erdoğan Mustafa Erdoğan 26 gün önce
  Bu nasıl iş ?İktidar Ak Parti ekinde,THK ise CHP'nin elinde!Demek ki oylarımız boşuna gidiyor. Ya da Ak Partiye oy atacağımıza CHP'ye atalım da hiç olmazsa oyumuzun nereye gittiğini bilelim.
 • AliAli26 gün önce
  CHP nin hala borusu otüyor. Burokrasi ellerinde, yağlı iş nerde oraya hakimler. Ağa babalarının abd. Vanaların başında oluşu gibi.
 • MidyatlıMidyatlı26 gün önce
  af edersiniz ama 18 yıldır biz bu Ak Partiye güvendik peşine takıldık ve destek verdik ve veriyoruz çünkü daha iyisi yok, ama bunun gibi sorunlar yaşadığımızda bakıyoruz hale bu garip chp kelepçelerinden kurtulamamışız. tamamda siz hükümet olarak ne yapıyorsunuz kardeşim kapatın şu chp'yi Devlet bütün mal varlıklarına el koysun ve temize çıkalım siz neyi bekliyorsun yüz yıldır bu hain oluşum başımıze musallat olmuş. kardeşim chp siz bir Türkiye çok daha güçlü demokrat ve özgür olur Türkiye üç beş çapulcudan ibaret değildir'ki kapatın ve her şey dört dörtlük olsun ve her beceriksiz kişi de suçu chp ye atmasın. her aklı selim ve düşüne bilen insan biliyor'ki chp Türkiye partisi değilher kes biliyor 'ki chp yahüdilerin ve dış güçlerin tekelinde ve hizmetinde olan bir anti islam bir oluşumdur. bunu hale bilmeyen varsa'ki vardın bundan sonra öğrenemeyecekler. artık bu iş kapatılmalı başka yolu yok
 • HasanHasan26 gün önce
  Iyide bakan oyle demiyor.Bakan ne dedi yag akitiyor.motor yok.Gel sen uc kardesim dedi.Simdi siz chp diyorsunuz gene.Hani yerli ucagimiz vardi ne oldu.Onlardan 3.5 tanesini sondurme ucagi yapsalardi.Ama akp'nin mercedesleri hic bozulmuyor.habire yeni alman mali mercedes aliyor akp.Hani akp herseyi yapiyordu.Bir sondurme. Ucagi dahi yokmus.Yalanlar bir bir cikiyor.
 • KocasolakKocasolak26 gün önce
  Koca Türkiye, Güçlü Türkiye, Biz çadır devleti değiliz. Biz muz cumhuriyeti değiliz. Hukuk çökmüş, kanunlar kitaplarda, kurallar LASTİK kişiye göre süner, kişiye göre daralır. Büyük Türkiye. Chp ip mhp sp ihanet akp bbp çıkar partisi. 18 yıldır akp tek parti olarak iktidarı yönetiyor, DÜZELTEMEDİ. Millet de artık oy yok demeye başlayınca, millet nankör demeye başladılar. Asıl nankör akp dir, hiçbir partiye verilmedik oy verdi millet, netice ortada.
 • ahmetahmet26 gün önce
  Allah belalarini versin haramzadelerin... bugun sabah gazetesinde mahmut ovur yazmis... bu yilda haluk peksenin daha once kizilaya nasil coktugunu... KK nin da olaya mudahil olup kuzilayin kurtarildigini ve simduki ornek yonetumin geldigini... bu devirde nedenDEVLET DENETLEME RAPOR HAZIRLAMAZ, HALA YAGMAYA GOZ YUMULUR "KURBAN DERISI HOLDING" HORTUMLANIR, NEDEN?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Eylul 2019