Tehditlerini arttıran Çipras’a Başkan Erdoğan’dan tokat gibi cevap!

Türkiye'nin sondaj faaliyetlerinin, sonuçlar doğuracağını ve bunun ciddi bedelinin olacağını söyleyen Çipras'a cevap veren Başkan Erdoğan, 'Ne söylerse söylesin, hem arama tarama yapacak olan gemilerimiz, hem sondaj gemilerimiz faaliyetleri sürdürecek. Silahlı kuvvetlerimiz gerekli tedbiri aldı, alıyor, alacaktır.' dedi.

26 Haziran 2019 Çarşamba 15:07
Tehditlerini arttıran Çipras’a Başkan Erdoğan’dan tokat gibi cevap!

Türkiye'nin Akdeniz'de uluslararası hukuka uygun bir şekilde attığı adımlar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Yunanistan'ı rahatsız ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'yi tehdit eden Çipras, yaptığı son açıklamada da tehditlerini sürdürdü. Türkiye'yi gerilimi tırmandırmakla suçlayan Çipras, Türkiye'nin münhasır ekonomik bölgesinde sondaj çalışmaları için harekete geçmesini 'anlamsız' olarak niteledi.

GKRY'nin bölgede hakları olduğunu ve bu hakları korumakta kararlı olduklarını belirten Çipras, hakların ihlal edilmesinin sonuçlar doğuracağını ve bunun ciddi bedelinin olacağını söyledi.

Batı'nın desteğini arkasına alan Yunanistan, hiç bir hukuksal gerekçeye dayanmadan Türkiye'yi Avrupa'ya şikayet etmeyi de sürdürüyor. Yeni Demokrasi Partisi milletvekillerinden Yorgos Kumuçakos, Türkiye’nin tutumunun sürdürmesi halinde, AB’nin sözlerden ve açıklamalardan faaliyetlere geçmesi ve önlemler ve yaptırımlara karar vermesi gerekeceğini söyledi.

Türkiye'den kararlılık mesajı

Dün AK Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, meseleye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan açıklamasında, "Doğu Akdeniz’de bölgede attığımız adımları kararlılıkla sürdüreceğiz. Bu havzadaki petrol doğalgaz arama faaliyetleri konusunda Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını yok sayan girişimlere asla izin vermeyeceğiz'' ifadelerini kullandı.

“Ne söylerse söylesin”

Başkan Erdoğan, Doğu Akdeniz'de yaşanan gelişmeler ve Çipras'ın tehditleri ile ilgili şöyle konuştu:

"Yunanistan Başbakanı kendince bir şeyler söylüyor, ne söylerse söylesin… Bizim orada bir defa haklarımız var. Aynı şekilde bu haklarımızı koruma adına hem arama tarama yapacak olan gemilerimiz, hem sondaj gemilerimiz faaliyetleri sürdürecek. Silahlı kuvvetlerimiz gerekli tedbiri aldı, alıyor, alacaktır. Ülkemizde sözde siyaset yapanlar “niçin böyle adımlar atıyoruz” gibi eleştiriler yapıyorlar, yapabilirler. Ama bunların böyle bir derdi yok. Bir şeyi hep söyledim. Burayla ilgili Fransa’nın söyleyecek hiçbir şeyi yoktur. Burada Türkiye konuşur garantördür. Yunanistan konuşur garantördür. İngiltere konuşur garantördür. Ama Fransa sen konuşamazsın, senin böyle bir yetkin yok."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 26 Haziran 2019 Çarşamba 15:07

YORUM YAZ

 • emal kamilrtemal kamilrt20 gün önce
  şımarık velet yunan:)
 • MEMLEKETİMMEMLEKETİM20 gün önce
  YA KARDEŞİM BU NE YOK DOĞALGAZ PETROL ARAYAMAZSINIZ YOK HAVA SAVUNMA KURAMAZ S400 ALAMAZSINIZ NE OLUYOR LEN SİZ KİMSİNİZAB YEDE ALMIYORSUNUZ BİZ AFRİKA YADA ARAP ÜLKESİMİYİZ TOPUNUZ GELİN ŞEREFSİZLER ÜLKEMİZİ YEMEK İSTİYORLAR.CUMHUR İTTİFAKINA GÜVENİYOR DESTEKLİYORUZ.bazı şerefsizler burada yorum yapıyor hainler
 • azerazer20 gün önce
  Yunan Ordusu tetikte, Mehmetçiğe ver tezkere Türkiye'nin ne kendisinin, ne de hamisi olduğu Kuzey Kıbrıs'ın egemenlik haklarını tanımayan, İsrail ve Mısır başta olmak üzere Doğu Akdeniz ülkeleriyle doğalgaz ittifakı kuran Yunanistan'dan rahatsız olması gerekirken, Yunanistan Türkiye'den rahatsızmış; Kuzey Kıbrıs'ın TPAO'ya tahsis ettiği, egemenlik sahasında sondaj faaliyetinde bulunuyor diye!Yunan Başbakan Çipras, önce Lüksemburg'tan tehdit etti ve Türkiye'nin Akdeniz'de sondaj çalışması yapmasının bir "bedeli" olacağını söyledi.Sonra, Yunan basını, Yunan Ordusu'nun Türkiye'ye karşı hazır beklediğini bildirdi.Son olarak da, Çipras, bu defa Güney Kıbrıs'ta, üstelik de manidar biçimde adadaki Yunan Alayı'nı ziyareti sırasında "Türkiye'ye ciddi bedel ödetmek"le ilgili çıkışını yineledi.Ama Türkiye'de hiçbir ilgiliden, yetkiliden bu tehditlere "aynı tonda" karşılık gelmedi!Misal kimse çıkıp da yıllar önce yapması gerekeni, gecikmeli olarak da olsa yapıp da, "Ege'deki Türk adalarını işgal etmenin bir bedeli olacaktır" demedi; "borazanı" olarak yayın yapan kanallar üzerinden "Türk ordusu, Ege'de hazır bekliyor" mesajı vermedi.Türkiye ne yaptı peki?Türk Ordusu'na toplu tezkere verdi!Askerlik süresinin kısalmasını, bedelli askerlik alternatifinin daimileşmesini, profesyonel orduya geçişi öngören yasa tasarısı güle oynaya TBMM'den geçirildi.Yeni sistemde öngörülen süreyi tamamlayan askerlerin terhis işlemlerinin bir an önce yapılacağı müjdelendi.Sormaya bile cesaret edemiyorum şimdi:Sınırından her gün yükselen tehdide karşı, "Türk Ordusu" çok af edersiniz ama kıyaslayınca hayli "kıytırık" sayılabilecek Yunan Ordusu kadar da hazır değil mi?Hazırsa nedir "caydırıcılığının" ısrarla kullanılmıyor olmasının sebebi?
 • VatandasVatandas20 gün önce
  Yok ya siz gazi cukarip alacaksiniz biz bakacaz oylemi.bunun neresi anlamsiz.siz kendinizi cokmu akilli saniyonuz yunan bozuntusu.orospu cocugu pic kurusu.daha durun siz durun.o denizleri gecip sizin topraklarinizida alacaz.sizi soysuz mallar sizi.bunlar eaki Turkiye var saniyolar.mal cipras biz ordan dogalgazi cikaracqz.sizde okuzun trne baktigi gibi bakacaksiniz mal mal.mallar sizi
 • iboibo20 gün önce
  Hedef tam isabet YASAR
 • cihadcihad20 gün önce
  aslında bu bir tahriktir deyip meclisin sınır ötesi tezkere yayınlaması lazım özellikle adalara adalar alındıktan sonra rusya gibi ilhak ederiz zaten bizim bi ismet verdi diye devletin malı onların olamaz.
 • YAŞARYAŞAR20 gün önce
  "Eski Türkiye" rumuzlu 18 tane adayı senin sağır deden verdi. Hani meşhur Lozan varya orada verdi. Fetö ve YPG iade alamazsın ziraa onları ağa babaları kendileri. Siyasetçi olarak elbette öyle söyleyecek, kararlı olduğunu gösterecek. Ama içerde senin gibi p.çler olduğu sürece adamın iki yakası bir araya gelmiyor ki. Dışarıdaki p.çlerle uğraşsın.
 • IsmailIsmail20 gün önce
  Adalet namluda
 • özkanözkan20 gün önce
  Bizi kücük görerek bu Picleri üstümüze saliyorlar ! o arkadaki destek verenlerin kaffasini koparmak lazim!!!
 • ZiyaZiya20 gün önce
  Len oğlum cipras fazla dolduruşa ve gaza gelme soluğu nerden ve nereden alacağını bilemezsin bir türk neferi ve vatan aşığı olarak hodri meydan sana
 • Eski TürkiyeEski Türkiye20 gün önce
  Flaş, flaş,flaş... Tokat gibi cevap... Kodu mu oturttu... Kapak yaptı... Evirdi çevirdi... Ağzının payını verdi... Beden diliyle ezdi... Bu arada arka planda neler oluyor? Adama 18 tane adayı terk ediyorsun... ABD'ye ağzının payını veriyor, bir bakıyorsun, 15 Temmuz'dan sonraki ilk buluşmalarında toplantıya "YPG ve FETÖ'nün iadesini ele alacağız" diyerek girip, bunlardan hiç bir sonuç alamadığı gibi üstüne bir de 11 milyar dolarlık yolcu uçağı siparişi verip çıkıyor. Flaş, flaş, flaş...
 • meçulmeçul20 gün önce
  BU İTLERİN KUYRUKLARI TÜRKİYEDE ÖNCE O KUYRUĞU KESECEĞİZ SONRA BUNLARIIN KELLELERİNİ EN DOĞAL VATAN MÜCADELESİ....
 • emekliemekli20 gün önce
  biri demişki keşke savaş cıksada içimizdeki hayinleride temizleriz zaten onların derdi birbirimizi temizlememizuğraşıyorlar geri kalanıdada bizler temizleriz diye beklemekteler
 • vesselamvesselam20 gün önce
  Bu aç köpek kendini ne sanıyorsiz önce karnınızı doyurun yunan bozuntusu bir sıkımlık canınız var kaşınma çok fena kaşırız reis susar susar konuşursa durduramassınız onun bunun çocukları siz avrupanın hela bekçilerisiniz unutmayın.
 • YILDIRIMYILDIRIM20 gün önce
  Papaz efendi günah çıkartmanı gerektirecek durum yaratma ! Akdeniz babanın malımı?Hıyar
 • hercaihercai20 gün önce
  Akdeniz' de ki butun ulkeleri siralarsak, en yakin Turkiye' dir Kibris'a, ustelik yarisi bizim. Bu ulkelerin susmasi gerekirken neler yaptiklarini goruyoruz. Baskanimiz yuzde 100 hakli, sonuna kadar gidecegiz. O kadar!
 • ......20 gün önce
  Bu duruma yunanoğlu üzüldü
 • çapanoğlu çapanoğlu 20 gün önce
  Dedelerinizin akibetini cabuk unutmuş gibisiniz ama daha yakin tarihte Kıbrıs Harekatini unutmayin...Ayse yi tatile cikarir geliriz...Erbahan Hocamin ruhu şad olsun
 • Serseri Serseri 20 gün önce
  Reis seni kim tutar yüce Mevlamin duă si seninle
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 21 gün önce
  Hadi Oradan Şerefsiz. Sizin Hakkınız Var da, Tūrkiye nin Yok mu?Tabi ki Var. Akdeniz de Kıyısı Olmayan Fransa Bile Hak İddia Ederken. Sen Kapa Çeneni Şerefsiz. Ayrıca Bu Gemileri 7/24 Savaş Gemeleri Korumalıdır. Meydanı Bunlara Bırakmamalıdır.
 • TcVatanseverTcTcVatanseverTc21 gün önce
  Keşke savaş çıksa , savaş bahanesi ile içimizdeki hainleri de temizleriz, inönü haininin verdiği adaları da alırız, savaşçı ruhumuz ve atalarımızdan gelen savaşçı kanımız yeniden uyanır! Yarın işgal edilince uyanmaktansa bugün uyanmak daha evlâdır.
 • AbiAbi21 gün önce
  batı beslemesi çipras haddini bil.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Temmuz 2019