• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Suriyeliler yaşamak için ölümü göze alıyor

Suriye Esed rejiminin geçen hafta vurduğu İdlib'in Maarret en-Numan ilçesindeki pazar yeri esnafı ölümü göze alarak tezgah açtı.

Yeniakit Publisher
2016-04-26 14:50:00 -
Suriyeliler yaşamak için ölümü göze alıyor

Beşşar Esed rejiminin geçen hafta vurduğu İdlib'in Maarret en-Numan ilçesindeki pazar yerinde esnaf ve halk, korku ve telaş içinde alışveriş yapmaya çalışıyor.

İlçenin tekrar bombalanması ihtimaline rağmen pazar yerindeki esnaf, yıkıntılara ve bombardıman tehlikesine rağmen tezgahlarını kurdu.

AA muhabirine konuşan esnaf, rejim uçaklarının pazar yerinin üstünde aralıksız olarak uçtuğunu ancak çalışmak zorunda oldukları için tezgah açtıklarını söyledi.

Nispeten tenha olan pazarda halk, telaş içinde alışverişini yapıp evlerine dönüyor. Savaş uçaklarının sesleri duyulduğunda pazar kısa süre zarfında boşalıyor.

Balık tezgahı sahibi ve geçen haftaki saldırıda dükkanı yıkılan Halid Kuraybi, "Bombardımanda dükkanda çalışan kardeşimi kaybettim. Dükkanım yıkıldı. Maddi dayanağım kalmadı. Beşşar Esed bir canidir. Ondan korkmuyoruz. Devam edeceğiz. Dükkanımı onaracağım ve tekrar satış yapacağım." diye konuştu.

Manav Bilal Kazmuz da "Esed ne yaparsa yapsın biz buradan çıkmayacağız. O yıksın. Biz tekrar kuracağız." dedi.

Uluslararası toplumun tüm çabalarına rağmen, Suriye'deki ateşkesi fiilen bitiren Esed rejimi, son günlerde saldırılarını pazar yerlerine yoğunlaştırdı. Geçen haftadan bu yana saldırılarda 121 sivil öldü.

Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde 27 Şubat'ta yürürlüğe giren geçici ve kısmi ateşkesten sonraki en kanlı günde, Esed rejiminin Maarret en-Numan ilçesinin pazar yerine düzenlediği hava saldırısında 47 sivil hayatını kaybetmişti.


WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı