• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Suriye’de Batı’nın tuzağına düşmeyelim

ABD Başkanı Trump’ın bilmeceye dönen Suriye’den çekilme hamlesine karşın Türkiye, kendi güvenli bölge formülünde taviz vermiyor. Uzmanlar, “Ne ABD, ne İran, ne de Rusya’ya güvenemeyiz. Suriye’de kurulacak güvenli bölgenin kontrolü Türkiye’de olmalıdır” dedi.

Yeniakit Publisher
2019-02-17 11:55:00 - 2020-10-31 09:52:55
Suriye’de Batı’nın tuzağına düşmeyelim

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye’den çekilme iradesine rağmen hem ABD bürokrasisinden hem de uluslararası aktörlerden gelen tepkiler, çekilmenin gecikmesi için gerekçe oluşturuyor. Dahası her gün yeni formüller tartışmaya açılıyor. 32 kilometre derinlikte ve Türkiye-Suriye sınırında 460 kilometrelik bir hattı kapsayan güvenli bölge formülünün iki olmazsa olmaz koşulu mevcut: Türkiye'nin insiyatifinde olması ve PYD ile diğer terör örgütlerinin tasfiyesine yönelik olması.

TÜRKİYE BÖLGEDE OLMALI

Konu ile ilgili gazetemize çarpıcı değerlendirmelerde bulunan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Suriye’de kurulacak güvenli bölgenin kontrolü Türkiye’de olmalıdır. Rusya’nın terör örgütü olarak görmediği PKK’nın geçmişte İran ile fiili birliktelikleri oldu. Böylelikle Rusya ve İran vaktiyle PKK ile işbirliği yaptıklarını, yapabileceklerini göstermiş oldu. Ne ABD, ne İran, ne de Rusya’ya PKK/PYD’yi bitirecekleri konusunda güvenemeyiz. Münbiç ve Fırat’ın doğusunda güvenli bölge oluşturulduğunda Türkiye’nin bu bölgede bulunması gerekir” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin Münbiç konusunda zaman kaybetmemesi gerektiği uyarısında bulunan Sofuoğlu, “Türkiye kesinlikle geciktiriliyor. Türkiye Münbiç’e girdiğinde, ne Amerika ne de Rusya Türkiye ile çatışabilir” diye konuştu.

GÜVENLİ BÖLGE SABOTE EDİLİYOR

İnsan Hakları Savunucuları Derneği (İHSD) Genel Başkanı Ali Akbaş ise “Türkiye’nin önerdiği güvenli bölge, her ne kadar savaşı tam olarak durduramayacak olsa bile Türkiye bu samimi girişimi ile güvenli bölgenin sadece küresel siyaset ve siyasi literatürde yer alan bir kavram olmadığını bütün dünyaya kanıtlamaya çalışmaktadır. ABD'nin Türkiye'nin insiyatifi ile başlatacağı girişime PYD/YPG'yi dâhil etme çabası, bu politik girişimi sabote etmek ve değerini düşürmeye yöneliktir” dedi.

Türkiye’nin kırmızı çizgiler hususunda dik duruşundan vazgeçmemesine gerektiğine işaret eden Ali Akbaş, “ABD’nin yaptığı son açıklama da YPG-PYD’yi  yine Türkiye'ye karşı bir sınırlandırma aracı olarak öne çıkarma çalışmasından  vazgeçmediğini  göstermektedir. Türkiye için artık ABD'nin ve diğer aktörlerin samimiyetine dayanmaktan ziyade daha önce birkaç defa esnetmis olduğu kırmızı çizgiler hususunda oldukça kararlı bir tavır sergilemesinin zamanı gelmiştir. Türkiye, bu sayede sözünü ettiği  güvenli bölgenin en önemli belirleyicisi olabileceğinin farkına  varmalıdır” açıklamasında bulundu.

Güvenli bölge nerede?

Trump’ın sözünü ettiği alan; yaklaşık 32 kilometre derinliğinde. Türkiye sınırından güneye doğru inen bir hattı kapsıyor. Masadaki güvenli bölge Fırat Kalkanı ile özgürleştirilen Cerablus’tan itibaren de Suriye-Irak sınırına kadar yani yaklaşık 460 kilometre boyunca uzuyor. Suriye’nin Rakka ve Haseke şehirlerinin kuzeyindeki yerleşimleri kapsayacak bölge, batıdan doğuya Sırrin, Ayn İsa'nın kuzeyi, Suluk, Resulayn, Tel Temr'in kuzeyi, Derbesiye, Amude, Kamışlı, Verdiyye, Tel Hamis, Kahtaniyye, Yerubiyye ve Malikiye'den geçiyor.

 

MUHAMMED UZUN
Yeni Akit Gazetesi

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23