Süleyman Soylu'dan İstanbul seçimi açıklaması: Esas mağdur Binali Bey'dir

CHP ve yandaşlarının şaibe karıştırdığı İstanbul seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Burada esas mağdur Binali Bey'dir" dedi.

16 Mayıs 2019 Perşembe 20:03
Süleyman Soylu'dan İstanbul seçimi açıklaması: Esas mağdur Binali Bey'dir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “İstanbul'da ilginç bir şey oldu. Birileri milletin sözünü beğenmedi, milletin iradesine ipotek koymak istedi. Şunu net bir şekilde ifade edeyim. Burada esas mağdur Binali Bey'dir." dedi.

İstanbul Çatalca Öğretmenevinde muhtarlarla toplantıda bir araya gelen Soylu, Çatalca'nın 31 Mart'ta önemli bir değişikliğe imza attığını ve ilçenin AK Parti belediyeciliğine teslim edildiğini söyledi.

“Dünyada da seçimler iptal edildi”

Her seçimin Türkiye için önemli bir tercih meselesi haline geldiğinin altını çizen Soylu, şöyle devam etti:

"Burada bir seçim yapıldı. 2014'te de AK Parti genel başkan yardımcısıydım. 2 tane önemli seçim iptal. Biri Ağrı, biri Yalova seçimleri. Dünyada da seçimler iptal edildi. Seçim hukukuna yönelik bir usulsüzlük söz konusu olduğunda eğer bu tespit edilirse, ilk önce ilçe seçim kurulu, olmazsa il seçim kurulu, olmazsa Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bu seçimlerin iptaline yönelik bir karar verebilme kabiliyetine haiz. Seçimin patronu, yöneticisi, hakemi, karar vericisi o. Amerika hemen oradan bir açıklama yaptı, 'Bunu not ettik' diye. Kendisinin seçimlerinde seçilen bir başkana seçim sonucunda nasıl alaşağı edip, yerine nasıl başka bir başkan seçtiğini, hangi seçim usulsüzlüklerini dünyanın gözüne baka baka 'Ülkemin bekası için bunu yapıyorum' dediğini herhalde yıllardır dünya takip ediyor. Türkiye'de bizi kendi kendimize bırakmak istemeyen, kendi kararımızın verilmesini istemeyen ve bu konuda Türkiye'de bizim alacağımız kararı kendisi için önemli görmeyen, kendi kararını ehemmiyetli gören bir anlayış var, bir dünya var. Tabi onun için her seçim bizim için büyük önem taşıyor."

“İstanbul'da ilginç bir şey oldu”

İçişleri Bakanı Soylu, bir yandan darbe girişimlerinden terör eylemlerine, göç baskısından döviz kuru operasyonlarına kadar çok önemli ve zor süreçleri yönettiklerini bir yandan da Türkiye'yi dönüştürmeye, geleceğe hazırlamaya ve bu süreçlerin maliyetlerini karşılamaya gayret ettiklerini belirtti.

31 Mart seçimlerini de bu zorlu koridorun çıkışı olarak gördüklerini dile getirdiklerini aktaran Soylu, "İstedik ki bütün tartışmaları, kriz üretme gayretlerini, Türkiye'yi tökezletmeye çalışan süreçleri arkamızda bırakalım. 16 Nisan'dan sonra 24 Haziran'da da ülkenin yönetim şekliyle ilgili sözünü söyledi, milletvekillerini belirledi ve nihayetinde de 31 Mart’ta yerel yönetimler noktasında da sözünü söyleyip bize altın bir 4,5 yıl verdi. Ancak burada, İstanbul'da ilginç bir şey oldu. Ne oldu ve biz niçin 23 Haziran'a tekrar randevulaştık? Çünkü birileri, sözü milletin değil kendilerinin söylemesini istedi. Milletin sözünü beğenmediler, milletin iradesine ipotek koymak istediler. İstanbul'da seçimlerde yaşananların en net tarifi 'oldubitti' yapma gayretidir." diye konuştu.

“Esas mağdur Binali Bey'dir”

İstanbul seçimlerinde yaşananlara değinen Soylu, "Onlarca sandıktan kaydırma söz konusu olmuş. Sandıkların yüzde 10'u açılmış. Aradaki fark 29 binden 13 bine düşmüş. Her iki tarafta yaklaşık yüzde 50 oy alıyor. Aradaki oy farkı binde 3. Şimdi sandıklar iptal edilirse, her iki taraftan da o kadar iptal edilecek. Çünkü aldıkları oy birbirine yakın iki oy. Hep iptal Binali Yıldırım'ın oylarından mı olur? Her iptal Binali Bey'in oylarından oldu. Öbür taraftan çok az. Binali Bey'e 17-18 bin yazılmışsa, öbür tarafa bin 500-2 bin yazılmış. Yüzde 10'u ancak açıldı. İtiraz ettik, dedik ki, açın sayılsın. Yüzde 10'unu açtırabildik, fark 13 bine düştü. Yüzde 90'ını açtırmak istedik, 'Hayır açtıramazsınız, reddediyoruz' dediler. Şimdi biz ne yapacağız, kusura bakmayın. Milletimizin hakkını, hukukunu her yerde savunmaya çalışıyoruz. Demokrasiyle geldiğimiz yerlerde milletin oyunu savunamayacaksak, biz bu işleri niçin yapıyoruz? Şunu net bir şekilde ifade edeyim. Burada esas mağdur Binali Bey'dir." ifadelerini kullandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 16 Mayıs 2019 Perşembe 20:03

YORUM YAZ

 • SadetSadet2 gün önce
  Valla kusura bakmasinlarhirsizliklakazanacaklarinizannedipsevinmesinlerallahindaadaletivardir hakyerinibulacakallahbizibuhirsizlardankorusuniyiki basimizdagüzelinsanlarvardayoksayanmistik
 • Ali özer izmirAli özer izmir2 gün önce
  İst.akp alır kılıçlaroğlu kendi koltuğunu düşünsüz imamoğlundannasıl kurtaracak chp gelen desdek imamoğlunadır.
 • Mesutcem bayimaMesutcem bayima2 gün önce
  Ankara'da bir oyun yapıldı nedense ustelenmedi ilginç yani
 • hasan hasan 2 gün önce
  o zaman sadece cin aliyi degil alayinizo magdur etmek icin, cumbur cemaat sandigaaa
 • BozkurtBozkurt2 gün önce
  Haklisin sayin bakan o gece il bask.cikip 3000 oy farkla secimi kazandik derken iyi sabah ist.her tarafi pankartlarla donatilirken iyi dimi halk anladi artik bu sefer daha buyuk fark atacak sayin imamoglu
 • MuratMurat2 gün önce
  Bakanım reis in söylediği şu görüntüleri yayınlayında susturun şu hırsızları
 • SelimSelim2 gün önce
  Ha tamam o zaman

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Mayıs 2019