Siyah sarımsak uzun yaşamın kaynağı

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren,şifa kaynağı olanbeyaz sarımsağın müdavimlerine güzel bir haberimiz var. Siyah sarımsağı duymuş muydunuz? Sarımsağın siyahı olur mu demeyin pekâlâ da olur. İşte merak ettiğiniz evinizden eksik etmeyeceğiniz siyah sarımsak nasıl hazırlanır? Nasıl tüketilir? Beyaz sarımsaktan daha mı faydalıdır? İşte ayrıntıları...

25 Nisan 2019 Perşembe 16:57
Siyah sarımsak uzun yaşamın kaynağı

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren,şifa kaynağı olan beyaz sarımsağın müdavimlerine güzel bir haberimiz var. Siyah sarımsağı duymuş muydunuz? Sarımsağın siyahı olur mu demeyin pekâlâ da olur. İşte merak ettiğiniz evinizden eksik etmeyeceğiniz siyah sarımsak nasıl hazırlanır? Nasıl tüketilir? Beyaz sarımsaktan daha mı faydalıdır? İşte ayrıntıları...

SİYAH SARIMSAK MUCİZESİ

Sarımsağın faydalarını artık saymaya bile gerek yok. Doğal bir şifa deposu olduğu bilinen bir gerçek. Ama artık devir değişiyor ve hayatlarımıza yeni bir sarımsak daha giriyor. Beyaz sarımsağın faydaları saymakla bitirilemezken uzmanlar siyah sarımsağın faydalarının daha fazla olduğunu söylüyor. İşte siyah sarımsağın mucizevi etkisi…

Siyah sarımsak nasıl hazırlanır?

Kastamonu Taşköprü'de bulunan, benzeri olmayan siyah sarımsak özellikle Kore ve Çin'de 'uzun yaşamın kaynağı' diye adlandırılıyor. Siyah sarımsak antioksidan özelliği ile insan sağlığına olan faydası saymakla bitmez.

Tam bir vitamin ve mineral deposu olan siyah sarımsak, normal sarımsağın kurutulması ile elde edilmektedir. Sarımsağın tadını sevmiyorsanız siyah sarımsağın tadını sevebilirsiniz. Şeker oranı diğer sarımsak türüne göre daha fazladır. Yerken kurutulmuş meyve tadı alacaksınız.

İçerisinde her derde deva vitaminler bulunur

Siyah sarımsak, içerisinde B1, B6, C vitamini, kalsiyum, fosfor, manganez, kükürt, allil sülfür ve oleum allicine bulunur. İçerisinde yer alan oleum allicine maddesi, penisilinin aktivitesine eşit miktardadır.

Antiseptik özellikleri vücudu koruma altına alır

Antiseptik, antifungal, antiviral, antioksidan ve antibakteriyel bileşenleri bulundurur. Asya ve Avrupa mutfaklarının vazgeçilmezi olan siyah sarımsak, fermantasyon işlemi sonucunda kansere karşı önemli bir etki sunar. Kolesterol seviyesini düşürür, antiseptik özelliği sayesinde vücudunuzu koruma altına alır. Kronik hastalıklara, dolaşım sistemi hastalıklarına ve alzheimer hastalıklarına karşı etkilidir.

Hazırlanırken ve tüketilirken ne yapılmalı?

Beyaz sarımsak, 60 gün süreyle belirli nem ve ısı koşulları altında kurutulur. Bu işlem sonucunda dişleri beyaz halde olan sarımsak siyah hale dönüşür. İşlem, sarımsağın içerisinde yer alan faydalı madde oranını artırarak daha sağlıklı hale gelmesine zemin hazırlar. Siyah sarımsak da diğer beyaz sarımsakta olduğu gibi tamamen doğal bir besin kaynağıdır
Bu işlem neticesinde sarımsağın içerisinde keskin kokusunu belirleyen alliin ve allicin azalır, böylelikle istenmeyen kokusunu ve tadındaki acılığını kaybeder. Normal sarımsağın tadını seviyorsanız siyah sarımsağı daha çok beğeneceksiniz. Siyah sarımsağın tadı, adeta kurutulmuş meyve tadındadır. Ağız kokusuna yol açmayan siyah sarımsağın şekerli ve tütsülenmiş lezzeti vardır.

Siyah ve beyaz sarımsağın içinde bulunan maddeler farklı mıdır?

Beyaz sarımsakta yer alan antibiyotik ve anti-fungal özelliği olan allicin maddesi siyah sarımsakta fermentasyon sonucu S-Allyl cysteine (SAC) maddesi haline gelir. Beyaz sarımsakta 0,30 mg/gr iken siyah sarımsakta SAC maddesi 5,80 mg/gr seviyelerine çıkar. Yani yaklaşık 19-20 kat fazla orandadır.

Siyah sarımsağın yararları nelerdir?

1-Bağışıklık sistemini güçlendirir
2-Hücreleri yeniler
3-Beyaz sarımsağa göre daha fazla antioksidan içerir
4-Kansere karşı koruyucudur
5-Damar sertliğine karşı tedavi edicidir. Kalp ve damar sağlığını korur
6-Beyin hücrelerini serbest radikal hasarına karşı korur
7-Hafıza bozuklukları semptomlarını azaltır
8-Alzheimer ve romatoid artrit, kronik hastalıklar ve dolaşım sistemi hastalıklarını önleyici ve tedavi edicidir.
9-Hepatoprotektif etkilidir
10-Diyabet semptomlarını iyileştirir
11-Enfeksiyonları önler
12-Kronik böbrek rahatsızlıklarında, tedavinin toksik etkisini azaltır
13-Serbest radikallerin vücudumuza ve cildimize vermiş olduğu zararları önler ve ortadan kaldırır
14-Sindirim ve dolaşımı artırır
15-Tansiyonu düzenlemeye yardım eder
16-Doğal mide koruyucudur

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Nisan 2019 Perşembe 16:57

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    26 Mayıs 2019