Silahın üzerinde Sırpça yazılar vardı! Sırbistan'dan açıklama gedli

Sırbistan Dışişleri Bakanı İvica Dacic, Yeni Zelanda'daki hain saldırıyı gerçekleştiren teröristin Sırpça şarkılar dinlemesi ve silahının üzerinde bulunan Sırp figürleri sonrası açıklama yaptı.

15 Mart 2019 Cuma 19:53
Silahın üzerinde Sırpça yazılar vardı! Sırbistan'dan açıklama gedli

Sırbistan Dışişleri Bakanı İvica Dacic, Yeni Zelanda'daki terör saldırısını gerçekleştiren teröristin camiye giderken aracında Sırpça Çetnik şarkıları dinlemesi ve silahının üzerinde Sırp tarihi figürlerin isimlerinin bulunmasına ilişkin, "Sırbistan'ın terör saldırısıyla hiçbir alakası yoktur." dedi.

Dacic, Belgrad'da düzenlediği basın toplantısında, terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diledi.

Ülkesinin, Yeni Zelanda'daki terör saldırısıyla hiçbir alakası olmadığının altını çizen Dacic, "Biz, hiç kimseden kurbanların intikamını almasını istemedik. Bu isimlerin bu şekilde suistimal edilmesini kınıyoruz. Bu tür eylemler, çıkarlarımıza zarar veriyor. Buna benzer suistimallere karşı mücadele edeceğiz." diye konuştu.

"Küresel bir felaket"

Birçok ülkenin terörist hareketleri "özgürleştirici" olarak nitelendirdiğini ve bunlara tolerans gösterdiğini savunan Sırp bakan, "Terör, yalnızca hep beraber hareket ederek ve ayrımcılık yapmadan üstesinden gelebileceğimiz küresel bir felaket." ifadelerini kullandı.

Dacic, Yeni Zelanda'daki terör saldırısında yaralanan ya da hayatını kaybeden Sırbistan vatandaşı bulunmadığını sözlerine ekledi.

Saldırı silahının üzerinde Sırpça yazı ve figürler

Görüntülerde, Christchurch şehrindeki iki camiye düzenlenen terör saldırısının faili Brenton Tarrant'ın, saldırıda kullandığı silahın üzerine tarihte Osmanlılara karşı savaşmış Lazar Hrebeljanovic, Milos Obilic, Baja Pivljanin, Novak Vujosevic gibi Sırp figürlerin adlarını da yazdığı görülüyor.

Tarrant'ın ayrıca, camiye giderken aracın içinde dinlediği Sırpça Çetnik şarkısında, sözlerinde "Bosna Kasabı" olarak bilinen Sırp savaş suçlusu Radovan Karadzic'e yönelik övgü dolu ifadeler dikkat çekiyor. Şarkıda, "Krajina'dan kurtlar geliyor, (Hırvat) Ustaşalar ve Türkler korksun, Karadzic sen Sırplara liderlik et, korkusuz oldukları anlaşılsın." ifadeleri yer alıyor.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Mart 2019 Cuma 19:53

YORUM YAZ

 • tarihleri eskitarihleri eski9 gün önce
  Müslümanların düşmanlık merkezi: Sırp Sındığıdır!
 • ÖmerÖmer9 gün önce
  İslam birliğini derhal toplansınCihat ilan etsinbaşka çare kalmadıbekliyoruz ya hiçya hep
 • nostaljinostalji9 gün önce
  Sosyal medyasında naklen vermiş.Link atabilecek var mı?
 • ..... ..... 9 gün önce
  YARIN HERKES SECCADESINI ALIP AYASOFYADA NAMAZ KILSIN...
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu9 gün önce
  Bu eylemi yapan şahsın tek başına bu detaylı ve organize bir şekilde yapması mümkündeğildir ve bunun arkasında kimler olduğunu bilmek gerek,,çünkü genellikle Avrupa,Amerikalı veya Hristiyan gençleri kendi tarihlerini ve siyasetten pek anlayamazlar,yazılarda ,,VİYANA,,SULTAN MURAT,AYASOFYA ve diğerlerini bilmesi mümkün değildir,,Bu teröristi bir ajan veya İstihbarat tarafından eğitilmiş biri olması gerek,,AMA BİZİM SOĞUK KANLI OLMAMIZ GEREK ÇÜNKÜ HRİSTİYANLAR ARASINDA MÜSLÜMANLIĞI BENİMSEYEN VARDIR,,MÜSLÜMANLIĞIN GELŞÖESİME TAHAMMÜL EDEMİYENLER VAR,,ALLAH ŞEHİTLERİMİZE TAHMET VE MAĞFİRET,,Vesselam
 • Ilker guzey Ilker guzey 9 gün önce
  Elçibey demiş ki siz unutsanizda onlar sizin türk olduğunuzu unutmaz...
 • DoktorDoktor9 gün önce
  kafirin her türlüsünü BOYKOT. neden her ay bir takim yahudi ve hiristiyan ürününü hedefe oturtup iflasa sürüklemiyoruz. bu nasil mücadele ruhu.
 • ........9 gün önce
  bunlarin arkasinda kafir nato var. kafirler kahrolsun onlarin yerli uzantilari fahise travisti örgütler kahrolsun. size bu dünyayi dar edecegiz. kafirler saklanacak delik bulamayacak.
 • Osman PaşaOsman Paşa9 gün önce
  Bir sırp bile Fettuşilerden bize yakın duruş sergiliyor. Utanın be biraz dolar $ beyinliler

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019