Siber teröristlere kim dur diyecek? Dijital oyunlarda İslam’a ve Peygamberimize hakaret

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Ahmet Ali Süzen, 26 oyunda hem İslam'a hem de Hazreti Muhammed'e hakaretler içeren subliminal mesajlar tespit ettiklerini açıkladı. Süzen, "Dijital oyunlarda bilinçaltına gönderilen gizli mesajlara ilişkin çalışmalarla halkı bilinçlendirmeye çalışıyoruz" dedi.

12 Ekim 2019 Cumartesi 15:14
Siber teröristlere kim dur diyecek? Dijital oyunlarda İslam’a ve Peygamberimize hakaret

Dijital oyunlardaki 'İslamofobik mesajları' ortaya çıkarıyorlar. Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Siber Güvenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Ahmet Ali Süzen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, siber saldırıların önlenmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Siber saldırılara karşı alınabilecek önlemler kadar siber güvenlikte eğitimin de önemli olduğunu vurgulayan Süzen, siber saldırı anında yapılacak hamlelere ilişkin eğitim verdiklerini dile getirdi.

Günümüz dijital çağında çocuklarda bilgi zehirlenmesi oluştuğunu aktaran Süzen, bu durumun çocuklara dijital oyunlar ve sosyal medya tarafından aşılandığını aktardı.

Dijital oyunlarda bilinçaltına gönderilen gizli mesajlara ilişkin çalışmalarla halkı bilinçlendirmeye çalıştıklarını ifade eden Süzen, şu değerlendirmede bulundu:

"26 oyunda hem dinimize hem de Peygamber Efendimize hakaretler içeren subliminal mesajlar tespit ettik. Subliminal mesajlarla çocuklarımız dinsizleştirilmeye çalışılıyor. Bu tür oyunları merkezimizce tespit edip, toplumla paylaşmaya çalışıyoruz. Çocuklarımız dijital hayatta bilgi zehirlenmesinin farkında değil. Ellerine tablet, telefon ya da televizyon verdiğimiz de her şeyi açabiliyorlar. İslamofobi üzerinden birçok dijital oyunda, çocukların bilinçaltına farkına varmadan gizli mesajlar verilmeye çalışılıyor."

Dijital hayata kademeli geçiş önerisi

Bu konuda ailelere çok sorumluluk düştüğünü anlatan Süzen, çocuğun dijital hayata kademeli geçmesi halinde zararı en az şekilde atlatacağına dikkati çekti.

Dijital hayattan uzak durmanın mümkün olmadığına değinen Süzen, "Çocuklara dijital hayatta 25 yaşına kadar kademeli geçiş yapmasını öneriyoruz. Çocuklarımıza dijital hayatın faydalarını öğretmemiz gerekiyor." dedi.

Süzen, tespit etikleri bu oyunları delillerle emniyete sunacaklarını, kamuoyuyla da paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ekim 2019 Cumartesi 15:14

YORUM YAZ

 • YaşarYaşar2 gün önce
  Keşke oyunların isimlerini yazsaydınız.
 • SadikSadik2 gün önce
  ANLAYAMIYOR BU ULKEDE ISLAMA PEYGAMBERE YARATICIMIZA HAKARETLER EDILIYOR KIMSENIN SESI CIKMIYOR AMA EMNIYET PKK SEVICILERI SOSYAL MEDYADAKI EVINDEN ALIYOR,BU GIDIS IYI BI GIDIS DEGIL BEDELINI TUM TURKIYEYE ODETIR YUCE ALLAH
 • MustafaMustafa2 gün önce
  Kardeşim hangi oyunlar olduğunu bize açıklamadan ne anlam taşır bu haber? Biz de öğrenmiş olsak, her ortamda, her fırsatta duyursak faydası olmaz mı, yetişen genç nesillerin zehirlenmesine mani olmak için? İman meselesine böyle basit bakılmamalı herkes bir adım atmalı değil mi? Ne diyim bilemedim!Allah çoluk çocuğun, hepimizin imanını korusun..
 • jkjk2 gün önce
  hangi alçaklarsa ortaya çıkarılsın hesabı sorulsun kimse müslümanların kutsalına herhangi birşeyine tüm alemlere rahmet olarak gönderilen hz muhammed s.a.v efendimize ne laf ne herhangi bir yorumda bulunabilir böyle yapanlarıda allaha havale etmekten başka bizim yapacağımız birşey yok ama devletimizin hemen bu konuda alçaklara hesabını uluslararası mahkemelerde tazminat davası açılmalıdır
 • BurdurluBurdurlu2 gün önce
  o 26 oyunun isimlerini de verseydiniz, biz de bilseydik.
 • Siyasi kavun Siyasi kavun 2 gün önce
  Evet yıllardır var ne yazık ki. İslamın başı olmadığı için bunlar normal.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Ekim 2019