• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Sağlığı yeşilliklerde arayın! Kanser oluşumunu önlüyorlar

Uzmanlar, sağlıklı bir hayat için bazı sebzelerin sofradan eksik edilmemesini öneriyor. İşte, uzmanların işaret ettiği o sebzeler...

Yeniakit Publisher
2020-03-31 18:02:00 -
Sağlığı yeşilliklerde arayın! Kanser oluşumunu önlüyorlar

Yeşillikler olarak adlandırdığımız bazı sebzeler, insan sağlığına oldukça fayda sağlıyor. Peki o sebzeler neler? İşte uzmanların tavsiye ettiği, insan sağlığına oldukça faydalı olması sebebiyle sofrada mutlaka bulundurulması gereken o sebzeler...

Dereotu

Dereotunun faydaları içeriğindeki monoterpen ve flavonoid bileşiklerinden gelmektedir. Maydanoz gibi antioksidan etki göstermektedir. Bunun için serbest radikalleri elimine eden enzimleri aktive edebilmektedir. Yine içeriğindeki uçucu yağların desteği ile antibakteriyel etki gösterebilmektedir. En önemli özelliklerinden biri de kalsiyum açısından zengin içeriğidir, bu sayede menapoz ve romatizma sonrasında kemik yoğunluğu kaybını önleyebilmektedir. Diyet lifi, demir ve magnezyum içeriği de oldukça yüksektir.

Maydonoz

Sofralarda dekorasyon ürünü olarak kullanılan maydanozun pek çok faydası vardır. Doğada çok nadir bulunan ancak yararları fazlaca olan iki tür bitkisel etken barındıran maydanoz optimal sağlığın korunmasında çok önemlidir. Bu etken maddeler tümör gelişimini önlemek, hücreleri zararlı maddelerden koruyucu kalkan görevi gören enzimlerin aktivitesini artırmak, kanserojen maddelerin vücuttan atılmasında önemli görevler üstlenmektedir. Luteolin denen bitkisel bileşik çok yüksek antioksidan aktivite göstererek vücudun serbest radikal denen hücre öldürücü maddelere karşı savunmasını artırır. Bu iki önemli etken bileşik dışında C ve A vitamininin öncüsü beta karoten zengin içeriği de pek çok hastalığın önlenmesinde önemli katkılar sağlamaktadır. Kalp krizi riskini artırabilen homosistein seviyelerini düşürmeye yardım ederek kalp dostu bir sebze özelliği de kazanmaktadır.

Nane

Anneannelerin vazgeçilmez bir formülü olan nane limonun mide ve barsak rahatsızlıklarında iyileştirici gücü pek çok bilimsel çalışma ile onaylanmıştır. Kasları yatıştırıcı gücü ile hazımsızlık, spazmlar, sindirim güçlüğü gibi sorunları iyileştirebilmektedir.

Tere

Terenin, çiğ salatalara lezzet ve canlılık kattığını, ayrıca değerli bir sebze suyu olduğunu vurgulayan uzmanlar, çeşitli vitaminler ve özellikle C vitamini, bazı faydalı esanslar ve mineralleri ile çok tesirli ve faydalı olduğunu belirtiyor. Uzmanlar terenin, karaciğer, böbrek ve bronşları çalıştırdığını, gribi geçirdiğini, kan şekerini düşürdüğünü, kansızlığı giderdiğini, acı tadı ve diğer maddeleriyle mideyi çalıştırıp hazmı arttırdığını, iştahsızlık çekenlere çok fayda verdiğini, bol demiri ile kanı tazelediğini, kansere karşı koruduğunu, bağırsaklardaki çeşitli solucanları döktüğünü kaydediyor. Uzmanlar, terenin sinirleri dinlendirdiğini belirterek çiğ olarak, az miktarlarda yenilmesini tavsiye ediyorlar.

Taze soğan

Taze soğanı her mevsim bulmak mümkün. Son derece faydalı olan soğanı, mutlaka salatalarınızda ve yemeklerin yanında tüketmeniz öneriliyor. Taze soğanın faydaları ise şunlar:

- Beyaz kısmı bol miktarda A vitamini içeriyor.
- İçerdiği koversil maddesinden dolayı, hem allerjilere, hem de kansere karşı koruyucu etkisi var.
- Esas şifalı kısmı yeşil yapraklarında.
- İyi bir antioksidan.
- Ödem söktürücü. Kan şekerini düşürüyor.
- Yeşil kısımları bol miktarda C vtamini içeriyor.
- Zayıflamaya yardımcı.
- Soğuk algınlığına karşı faydalı.
- Vücut direncini artırıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı