Prof. Dr. Erdem'den önemli uyarı: Hırsızla karşılaştığınız zaman...

Prof. Dr. Tevfik Erdem, Ankara'nın Bent Deresi semtinde yaptığı araştırmalardan edindiği tecrübelerini yeniakit.com.tr ile paylaştı. Prof. Erdem, hırsızlık konusunda bazı uyarılarda bulunarak, "Evimizde hırsızla karşılaştığımız zaman onunla mücadele etmek yerine ona çıkış yolunu göstermemiz çok daha avantajlı olacaktır. Çünkü bu eylemi yapmaya karar veren hırsızların büyük bölümü uyuşturucu madde kullanıyor." dedi.

19 Mayıs 2019 Pazar 21:49

 Taha Emre Özdemir  Yeniakit.com.tr 

2014 yılında, Ankara'nın Bent Deresi semtinde sosyal bir araştırma yapan Prof. Dr. Tevfik Erdem, deneyimlerini yeniakit.com.tr ile  paylaşarak hırsızlığa karşı alınması gereken önlemleri anlattı.

'Hırsızın hedefini güçleştirmeliyiz'

"Hırsız eğer bir yeri, kendi tabiriyle 'patlatmayı' düşünüyorsa ona engel olmak mümkün değil." diyen Prof. Erdem, "Burada esas olan şey hedefi zorlaştırmaktır. Pencereleri açık bırakmamak, kapıda kilit varsa ikinci bir kilit vurmak, arabanızda alarm varsa bir direksiyon kilidi takmak gibi önlemlerle hırsızın  hedefini güçleştirebiliriz." ifadelerini kullandı.

'Hırsızların büyük çoğunluğu uyuşturucu madde ile bu eylemi yapar'

Hırsızların büyük çoğunluğunun uyuşturucu madde kullanarak bu işi yaptıklarını söyleyen Prof. Erdem, şu uyarıda bulundu:

"Hırsızla karşılaştığımız zaman onunla mücadele etmek yerine ona çıkış yolunu göstermemiz çok daha avantajlı olacaktır. Hırsız eğer hırsızlık yapmaya gittiyse hap almadan gitmiyor. Oraya her şeyi göze alarak gelmiştir. O yüzden eğer canımızı değerli olarak görüyorsak ki malımız yeniden kazanılabilecek bir şey, onun evden çıkışını sağlamak çok daha mantıklı olacaktır."

Prof. Dr. Tevfik Erdem, arabası olanlar için de şunları söyledi:

"Değerli eşyalarımızı herkesin göreceği şekilde araba bagajına koymaktan çekinmeliyiz. Bir dakika bile olsa birileri gördükten sonra eşyalarımızı araç içine ya da bagaja asla bırakmamalıyız."

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Mayıs 2019 Pazar 21:49

YORUM YAZ

 • Şeriat ÖzlemcisiŞeriat Özlemcisi27 gün önce
  Bunlar boş konuşma. Kafirden devşirme kanunları getirirsen olacağı bu. Ne zaman aslımıza döneceğiz? Bu memleket ancak ve ancak İslamla yani şeriatla düzelir. Yüz yıldır görüyoruz eziklik psikolojisi yüzünden adam olamıyoruz. Osmanlı dedemin zamanında kafir dedemizin elini nasıl öpecek!!! Atının üzengisini öpmek için sıraya girerdi. Biz hala safsata masallarla uyutuluyoruz. Rabbim bizi aslımıza dönmeyi nasip eyle. AMİN
 • OğuzhanOğuzhan27 gün önce
  devlet bunları dolduracak yer bulamıyor tek çare Allah ın adaletine dönmek
 • Osman TÜRKOĞLUOsman TÜRKOĞLU27 gün önce
  Anlama zorluğu olan arkadaşlar, adam "canınız değerliyse diyor", yoksa istediğini yap, tavsiye bu sizi zorlayan yok...
 • ALPERENALPEREN27 gün önce
  ben professör gibi düşünmüyorum.. bu görüş hırsızlığı artırır... bence herşeyin bir bedeli vardır...proffesör milleti salak zannediyor. bence kanunları eleştirmesi daha uygun olurdu çünkü yasalar mal sahibini değil hırsızları koruyor.
 • Doğrular AcıdırDoğrular Acıdır27 gün önce
  Hırsıza ceza olmaz, önemli şahsiyettir. Boşanmış koca nafakasıyla sevgili hayatı yaşayan kadın mağdurdur, ömür boyu nafaka almalıdır(söyleyen tuzu kuru olan). İslami kurallar ve geleneklerimiz önemli değildir AB kriterli kanunlar getirilmeye devam edilmelidir. AB den vize almak için 2. çözüm süreci bile normal karşılanmalıdır. Ver mehteri !!! iyi gidiyoruz.
 • JurnalJurnal27 gün önce
  Hırsızla karşılaştığnızda"elle yukarı donunuz aşağı"diyor galiba...
 • Nazım ZenginNazım Zengin27 gün önce
  Tabii tabi.. Hırsızların işini güçleştirmemeliyiz.onlara istediklerini vermeliyiz ki babasının malı gibi lazım oldukça gelip gelip götürsün. Mağduru koruyamayan devlet, hırsızı koruyor nasıl olsa! Keşke gebertilen bir hırısıza verilecek cezadan yırtmak için bir yol gösterseydi ya profesör efendi! Bu nasıl bir arızalı zihniyet kardeşim; hırsıza bir de çıkışı gösterecekmişiz! Yazıklar olsun!
 • İşsiz İşsiz 27 gün önce
  Nasılsa tecavüz kesinleşmiş bari zevkini çıkartın demeye getiriyor herhal? Gerçi haksız da sayılmaz, hırsızlıktan yakalansa dahi savcı tutuksuz yargılanmak üzere bırakacak ama senin müdahalenle doktordan rapor alırsa basit yaralamadan dahi en azından birkaç bin lira ceza ödemek zorunda kalacaksın. Yani hırsızla karşılaştığında canım çekti derse itiraz etme diyorlar.
 • MaksutMaksut27 gün önce
  Hırsızlar işadamı mutahit kılığına girmiş olamaz sacmalamayin

Günün Özeti

Günün Karikatürü

16 Haziran 2019