• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Pranga kırılsın Kariye açılsın

Müslümanlar, CHP tarafından 1945’te ibadete kapatılan Kariye Camii’nde yeniden namaz kılmak isterken, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Muzaffer Serenli ve Şehir Araştırmacısı Fahri Sarrafoğlu, “75 yıllık yasak bir an önce son bulsun” çağrısı yaptı.

2020-01-21 11:17:00 - 2020-02-11 12:18:56
Pranga kırılsın Kariye açılsın

 Faruk Arslan  İstanbul 

Fatih Sultan Mehmet Vakfı’nın hayrat taşınmazları arasında yer alan ve 1945 yılında CHP tarafından ibadete kapatılan Kariye Camii ile ilgili ümmet, caminin yeniden ibadete açılarak 75 yıllık mahzuniyetinin sona erdirilmesini bekliyor.

434 senelik camiyi bir günde kapattılar

Fatih Sultan Mehmet Han’ın Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) müjdesine nail olarak gerçekleştirdiği kutlu fetihin ardından İstanbul baştan başa mamur edildi. İstanbul’un fethinden önce “Chora (Khora) Manastırı’nın Kilisesi” olarak kullanılan yapı, artık cemaatinin kalmaması ve harap olması endişesi üzerine fethin 58’inci yılında, 1511 yılında Sadrazam Atik Ali Paşa tarafından “Kariye Camii” adıyla, cami statüsüne dönüştürüldü. Fatih Sultan Mehmet Vakfı’nın hayrat taşınmazları arasında yer alan Kariye Camii, 1511 yılından 1945’e kadar tam 434 sene cami olarak hizmet verdi.

Danıştay'ın tarihi kararı hala uygulanmadı

Fethin nişanesi olan Ayasofya Camii’ni ibadete kapatan CHP’nin tek parti diktatörlüğü, 29 Ağustos 1945 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla Kariye Camii’nde de namazı yasakladı. Dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Kariye Camii ile birlikte toplam 16 ibadethanenin müze ve müze deposu olarak kullanılmasına karar verdi. Günümüzde müze olarak kullanılan Kariye Camii hakkında Danıştay 10. Dairesi’nin, kuruluş vakfiyesine vurgu yaparak Kasım 2019’da verdiği “Cami asli fonksiyonu dışında kullanılamaz” yönündeki kararına rağmen Kariye’nin müze statüsü devam ettiriliyor.

Fatih’in emanetine sahip çıkılmış olunur

Kariye Camii’ndeki prangaların kırılması için düzenledikleri programlarla öne çıkan Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi ve Fatih İlçe Başkanı Muzaffer Serenli, Gazetemiz Akit’e yaptığı açıklamada, “Ecdadımızdan ve şehitlerimizden aldığımız tarihi emanetleri, onların bize vakfettikleri şekliyle geleceğe taşımak boynumuzun borcudur.” dedi. Danıştay’ın tarihi kararına değinen Muzaffer Serenli, “Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, ilgili Bakanlar Kurulu kararının hukuka aykırı olduğu yönünde karar verdi. Akabinde dava konusu kararını, gereği yapılmak ve bu konuda yeni bir karar vermesi için Cumhurbaşkanlığı’na gönderdi. Artık bu konuda son sözü Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan söyleyecektir.” diye konuştu.

Danıştay’ın kararından sonra birtakım çevrelerin harekete geçerek, yapının yeniden cami olarak hizmet vermesinin önüne geçmeye çalıştıklarına vurgu yapan Serenli, gelinen noktanın benzer durumdaki yapıları da ilgilendiren çok önemli bir nokta olduğunu ve asla geri adım atılmaması gerektiğini söyledi.

75 yıllık hasreti bitirecek kararın alınmasını beklediklerini kaydeden SP İlçe Başkanı Serenli, sözlerini şöyle tamamladı: “Son sözü söyleyecek olan Bakanlar Kurulu üyeleri ve Sayın Cumhurbaşkanı’ndan, yapının müze veya başka bir şekilde değil, 75 yıl gecikmeyle de olsa yeniden Cami olarak hizmet vermesine yönelik karar almalarını bekliyoruz. Bu müjdeli kararla ibadete açılacak olan Kariye Camii’nin minaresinden yeniden ezan sesleri semaya yükselecek, müminlerin 75 yıllık hasreti sona erecek ve Fatih Sultan Mehmet’in emanetine sahip çıkılmış olacaktır.”

Kariye Camii’nin açılması bir ihtiyaç

Şehir Araştırmacısı Fahri Sarrafoğlu da Kariye Camii’nin ibadete açılmasını söyledi. Kariye Camii’nin tarihsel öneminin yanı sıra bölgesel ihtiyaç olduğuna değinen Fahri Sarrafğlu, “Kariye 1511 yılındakeyfen camiye çevrilmemişti, cemaati kalmamış ve yıkılmak üzereyken ihya edilerek cami statüsü verilmişti. Ayrıca Osmanlı’da camiye çevrilen kiliseye yeni bir kilise yeri verilir ve ‘Buyurun bu arsa sizindir siz de buraya kilise yapabilirsiniz’ denilir. Kariye Camii de böyle yapılmıştır. Vakfiyesi dışında kullanılamayacağına yönelik Danıştay’ın kararı da ortadadır. Farih Edirnekapı bölgesinin artan nüfusu nedeniyle acil olan ibadethane ihtiyacı da bu şekilde giderilmiş olacaktır. Kariye Camii hem tarihsel önemi hem de bölgesel ihtiyaç nedeniyle bir an önce ibadete açılmalıdır.” diye konuştu.

Tarihin bize en büyük emanetlerinden

Kariye Camii’nin tarihin bize mirası olduğunu anlatan Sarrafoğlu, “Kariye Camii çok ama çok değerli bir ibadethanedir. Kıble tarafında milyonlarca yıllık fosil var. İçerisindeki freskler de çok eski ve değerli. Ve Kariye hem tekke, hem eğitim yuvası olmak üzere büyük bir külliyedir. Tarihimizin bize en büyük emanetlerinden birisi olan Kariye Camii en hızlı süre içerisinde, hatta hemen olabiliyorsa yarın sabah aslına döndürülerek ibadete açılmalıdır” dedi.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ferîd

100 bin camide zaten ezan okunuyor. Kariye'de de okununca ego tatmininden başka ne yararı var? 1 kişiyi daha namaza götürmek bundan yeğdir.
 • Yanıtla

dumanlı

Bakanlar kurulu diye bir kurul yok, Cumhurbaşkanlığı var.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı