• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Osmanlı’ya “lanet” deyip savaş açmışlardı! Resmen ayaklandılar

Türkiye düşmanı Suudi Arabistan ve BAE tarafından çekilen “Ateşin Krallıkları” adlı dizi Arap dünyası tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Osmanlı karşıtı dizi, Suud ve BAE’deki Türkiye karşıtlığının bir yansıması olarak değerlendirildi.

2019-11-19 13:05:00 -
Osmanlı’ya “lanet” deyip savaş açmışlardı! Resmen ayaklandılar

 yeniakit.com.tr  İskender Özel 

Diriliş Ertuğrul dizisinin Arap ülkelerinde sağladığı başarı sonrası Arap halklarında oluşan Türkiye sevgisine karşı Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından çekilen “Ateşin Krallıkları” adlı dizi Arap dünyası tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

Arap halklarındaki Osmanlı Devleti imajını bozmak üzere MBC televizyonunda yayınlanan “Memalikü’n-Nâr” (Ateşin Krallıkları) Genomedia adlı yapım şirketi tarafından 40 milyon dolar bütçeyle çekiliyor. Muhammed Süleyman Abdul Malik’in senaryosunu yazdığı, Tunus’ta çekilen ve yönetmenliğini İngiliz Peter Webber’in yaptığı dizide Osmanlı Padişahları yönetim için sergiledikleri hırs ile gösteriliyor. Dizide İslam Peygamberi Hazreti Muhammed (sas)’in övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmed, babasıyla kavga eden biri olarak gösterilirken, Osmanlılar vahşi ve kan akıtmaktan zevk alan bir topluluk olarak gösteriliyor. Mısır’ın Mercidabık zaferiyle Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı’ya katılmasının anlatıldığı dizide Osmanlılar işgalci olarak gösteriliyor.

“Osmanlı’yı kovalayan lanet!”

Dizinin reklam jeneriğinde Osmanlı’ya “Kanlı kanunları bir imparatorluğa hükmetti. Onları kovalayan bir lanet haline geldi” ifadeleriyle hezeyan kusulurken, bu durum Arap kamuoyunun tepkisini topladı.

El-Cezire’de “Birleşik Arap Emirlikleri Türkiye tarihini tahrif ediyor” başlığıyla yayınlanan yazıda “600 yıl boyunca devam eden Osmanlı İmparatorluğu, tarihteki en büyük imparatorluklardan biri oldu. Asya, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika’nın büyük bölümünü yönetti ve genellikle Türk dizilerinin dünyaya yaydığı şekliyle İslam'ı yaydı” denildi.

“Ayrılık ateşini yayıyorlar”                                                

Khaleej Online adlı haber portalında yayımlanan “Abu Dabi ve Riyad, niçin dizilerle ayrılık ateşini yayıyor?” başlıklı yazıda ise dizinin siyasî konjonktür ile şekillendirildiğinin altı çizilerek Arap körfez yönetimlerinin Türkiye’ye karşı düşmanlıkta ısrar ettiği belirtildi. Arap ülkelerindeki entelijansiyada Türkiye karşıtlığının eski olduğu ifade edilerek 40 milyon dolarlık bütçeyle yayınlanan dizinin de bu durumun bir yansıması olduğu vurgulandı.

“Dizide çok sayıda hata var”

Dizi, Arap ülkelerindeki tarihçilerin de tepkisini çekti. Mısırlı tarihçi Muhammed Abdülati, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda dizide pek çok bilgi hatasının olduğunu söyledi. Abdülati, dizinin kostümden Türkçe kelimelerin seslendirilmesine kadar pek çok fahiş hatayı içinde barındırdığını ifade etti. Diziye karşı ayrıca Arap halkları da sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlarıyla tepki gösterdi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Rasatcı

Amerika'nın, dostluk görüntüsüyle, boyunlarına geçirdiği ekonomik ve siyasal esaret zinciri altında ezilen bu zavallı Araplardan ne beklenir?..
 • Yanıtla

ERSİN

HAÇLI UŞAKLARI
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23