Osmanlı döneminde aşûrâ günü

"Devrin en yoksulları bile evlerinde ‘aşûre’ pişirirlerdi. Ailelerin haline, vaktine göre en nâdîde kaplara konarak, evden eve aşûre yollanırdı."

06 Eylül 2019 Cuma 11:55
Osmanlı döneminde aşûrâ günü

“Bizim çocukluğumuzda yılbaşı Muharrem’di. Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye göçtüğü günü başlangıç alan yıl! Ama bu hadiseyi düşünen yoktu. Pek çoğu işin aslını bile bilmezdi. Lâkin evlerde, bilhassa tekkelerde bir mâtem havası eserdi. Peygamberimiz’in torunu ve Hz. Ali’nin oğlu Hüseyin Kerbelâ’da şehit oldu diye Muharrem’in sonuna kadar hiç su içmeyenler bile görülürdü. Mersiyeler okunur, bu yürekler acısı olay elemler ve matemler içinde anılırdı.

Mâh-ı Muharrem oldu,

meserret haramdır

Mâtem bugün Şeriat’a

bir ihtirâmdır.   

Eskiler bu dehşet verici hâdisenin yine de bir tarafını bulurlardı. O devrin en yoksulları bile evlerinde ‘aşûre’ pişirirlerdi. Ailelerin haline, vaktine göre en nâdîde kaplara konarak, evden eve aşûre yollanırdı.”

Dursun Gürlek, karınca huzura varınca kültür sohbetleri, s.100-101.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 06 Eylül 2019 Cuma 11:55

YORUM YAZ

  • Abdullah MuratAbdullah Murat12 gün önce
    Osmanlı ölçüt değildir Peygamber sav yaptıysa alınması gereken yapmadıysa dine sonradan katıldıysa terkedilmesi gereken bidattir ateştir. Hz Muhammed sav oruç tutmuş ve tutulmasını buyurmuştur Lakin aşure tatlısı pişirildiğine dair bir delil yoktur. Fakir aç doyurmak herzaman gerekli olandır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Eylul 2019