• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Mısır'la Türkiye neden yakınlaştı? Mete Yarar kritik açıklamayı yaptı

Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, Türkiye ile Mısır arasındaki normalleşme adımlarına ilişkin çarpıcı ifadeler kullandı.

Yeniakit Publisher
2021-05-09 11:25:00 -

Güvenlik Uzmanı Mete Yarar, Mısır ile Türkiye arasındaki son gelişmeleri değerlendirdi.

CNN Türk'te Akıl Çemberi programında konuşan Mete Yarar, Türkiye'nin duygusal tepkiler verdiğini söyledi.

Mete Yarar, 'Mısır'la Türkiye neden yakınlaştı?' sorusuna şöyle cevap verdi:

Diplomasi aksayan bir şeyi düzeltmek için yapılır. Bazı ülkeler krize rağmen büyükelçilerini çekmemektedir. Büyükelçiliklerimizin olmaması gereken iki ülke var, demiştim. Bunlar ABD ve Yunanistan’dır. Sıkıntılara bakılırsa, iletişimi devam ettirmek için devam ediyoruz. Mısır’da da böyle bir şey yapılabilirdi. Mısır ile uzlaşmamız gereken bazı şeyler var. Mısır ile Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz’de karşılaştık. Mısır, Türkiye ile Yunanistan arasında kalan bölgeyi kapsam dışı bıraktı. Bunu yaparak, bizimle sorun yaşamadılarını belirttiler. Keza Sirte’de de benzer bir durum oldu. Ben en başından beri aynı şeyi söylüyorum. İlişkiyi sürdürmek zorundayız. Suriye içinde bu böyle. Belki bir adım geri çekilip bakmak lazım. Bu noktada hata yapmış olabiliriz. Türkiye ile Mısır’ın ilişkileri çatışır mı? Çatışmaz. Biz iktidardaki kişileri konuşmuyoruz. Halkı konuşuyoruz. İran ile ABD arasında yaşanacak gerilimin boyutu ülkelerin tavrını belirleyecek. İran ile tansiyon yükselmezse normalleşmeyebilirler.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Haci

İhvan sevdası ve tutuculugu Türkiye'yi bu sıkıntılı duruma soktu.Rabia, rabia dediler, oysa kadın hakları diye içerde şov yapmalı, sonra da Mısır'da 16 yaşındaki kızı otomatik silahla taranmasına seyirci kalınmalı idi.. Biz hacıyız Ama böyle hacıyız. Yan basmaz hacıyız.. 8 yıl reisin dik duruşunu gördükçe kudurduk.. Şimdi hem tarihe, darbecilere karşı dik duran adam diye geçti. Hem de türkiyenin bütün milli menfaatlerini koruyup, dünyaya alçaklıklarını ilan ederek, Mısır ile ilişkiyi kurup, bundan sonrasının vebali, sizin boynununa dedi.. Yine tarihe geçti.. 
 • Yanıtla

Bozkurt

Sayın Mete yara sizin dediğiniz bizim yanlışlıklarımız ihvancı politikalardan kaynaklanıyor , bu politikadan vazgeçilmezse biz daha çok zararlar veririz
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23