• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Michel'den AB zirvesi sonrasında "Türkiye" açıklaması

Yeniakit Publisher
2024-04-18 02:52:00 -
Michel'den AB zirvesi sonrasında "Türkiye" açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, Birliğin Türkiye'ye ilişkin kararlarını açıkladı.

Michel, Brüksel'de düzenlenen AB zirvesinin ilk gün oturumlarının sonunda basına açıklamada bulundu.

AB liderlerinin Türkiye ile ilişkiler konusunda stratejik bir tartışma yapmak istediğini ve oturumun sonunda görüş birliğinde olduğunu söyleyen Michel, "Türkiye ile olumlu yönde ilişkiler kurmak istiyoruz. İstikrarlı ilişkiler geliştirmek istiyoruz. Aşamalı, orantılı ve geri döndürülebilir bir yaklaşımla çalışmak istiyoruz." dedi.

Michel, "Kıbrıs'ın durumunun son derece önemli olduğunu vurgulamak isterim. Kıbrıs'ın durumuyla özel olarak ilgileniyoruz. Özellikle BM'nin çözüm süreciyle." değerlendirmesini yaptı.

Sonuç bildirisi

Zirvenin sonuç bildirisinin Türkiye ile ilişkiler kısmında "AB'nin, Doğu Akdeniz'de istikrarlı ve güvenli bir ortam ile Türkiye'yle işbirliğine dayalı ve karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki geliştirilmesinde stratejik çıkarı vardır." ifadesi yer almıştı.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in AB Komisyonu'yla Kasım 2023'te sunduğu ortak raporda yer verilen önerilerle ilgili çalışmaların ilerletilmesinin talep edildiğinin duyurulduğu bildiride, bunların "aşamalı, orantılı ve geri döndürülebilir" şekilde ve gerektiğinde AB Konseyi'nin ek rehberliğine tabi olarak ilerletilmesi için AB Daimi Temsilciler Komitesi'ne (COREPER) talimat verildiği ifade edilmişti.

Bildiride, "Türkiye'nin kendi yapıcı katılımı, raporda belirlenen çeşitli işbirliği alanlarının ilerletilmesinde faydalı olacaktır." tespitinde bulunulmuştu.

Bildiride, ayrıca "AB-Türkiye işbirliğini de geliştirebilecek olan Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına ve ilerlemesine büyük önem vermektedir." denilmişti.

Borrell ve AB Komisyonu'nun ortak raporunda "Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'deki tüm yasa dışı sondaj faaliyetlerinden, egemenlik ve egemenlik haklarına saygı göstermeyen diğer tüm eylemlerden kaçınmaya devam etmesi koşuluyla, 2019'da askıya alınan AB-Türkiye Ekonomi, Enerji ve Ulaştırma Yüksek Düzeyli Diyalogları'nın yeniden etkinleştirilmesi, aynı mantıkla, Ortaklık Konseyi ve Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog toplantılarının bakanlar düzeyinde yeniden başlatılması, iklim, sağlık, göç ve güvenlik, tarım ile araştırma ve yenilik konularında sektörel Üst Düzey diyalogların sayısının artırılması" gibi öneriler yer almıştı.

Kaynak: AA

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mesut Sarp

ABnin bu açıklaması bana Batı cephesi'nde değişen hiçbir şey yoku anlattı. 2 önemli Avrupa ülkesi Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya alınmalarına onay verdik. Bu şekilde ABnin savunmasına önemli ölçüde katkıda bulunduk. Demekki karşılığında Türkiye hiçbir şey almamış oldu. ABce Türkiye'nin rolü 10 milyonun üzerinde Suriyeli Afgan ve Afrikalı mültecileri Türkiye'de tutmak ve onları Avrupa'ya bırakmamak olarak görülüyor.

Kara

Kendilerini çok akıllı zannediyorlar, bu istişareler sonucunda diyelim ki kıbrısı onayladık, akdenizde sondajı sonlandırdık sonuçta yine AB ye alınmayacak Türkiye, şuan müzakere yok, kıbrıs ve doğu akdenizde istediğimiz gibi hakkımızı alıyoruz ve AB ye de zaten girme gibi bir niyette yok, şimdi ki çıkarlarımızı müzakere sonucunda hem zaman kaybı olacak hemde bir çok zararımız olacak, ayrıca gözümüzü açtığımızda İsrail sınır komşumuz olacak, PKK nin tacizlerini İsrail yapıyor olacak. AB zaten ekonomik çöküşün içinde, neden bu müzakereyi yapalım akıllı biri cevap versin...
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23