MHP'den hükümete flaş çağrı: Bir bedeli olacaksa göze alınmalı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Türkiye'nin S-400 hava savunma sisteminin yanında S-500 sistemi içinde harekete geçmesi gerektiğini belirterek "Bunun bir bedeli olacaksa bunun ödenmesi de göze alınmalı" dedi.

25 Haziran 2019 Salı 15:47
MHP'den hükümete flaş çağrı: Bir bedeli olacaksa göze alınmalı

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasının yanında ortak S-500 üretim projesinin de bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Yalçın, milli uçak üretilmesi projesine de hız verilmesini istedi.

MHP'li Yalçın, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı ve temmuz ayında geleceği açıklanan S-400 füze savunma sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Meselenin Rusya'dan güvenlik gerekçeleriyle füze alınmasından ibaret olmadığının altını çizen Yalçın, "S-400 krizinin arkasında koca bir bağımsızlık davası yatıyor. Türkiye bölgesinde ve dünyada etkin ve güçlü bir devlet olarak yükselmeye, ekonomik ve askeri anlamda da giderek kendine yeter ve bağımsız hale gelmeye başlayalı beri, dünyaya nizam vermeye hevesli küresel aktörler yolunu kesmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı'na konuşan Yalçın, ABD başta olmak üzere Batılı dostlarının Türkiye'yi uydu ülke konumunda görmeye alıştığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"İkili ilişkilerde de öteden beri asimetrik bir seyir takip etmeyi yeğliyorlar. Bu yüzden S400 sorununu büyütüp diğer krizlerle eklemlemek suretiyle Türkiye üzerinde baskı unsuru haline getirerek bağımsızlık yanlısı meşru bir hükümeti yıkmak, kendilerine muti bir yönetimi iktidara taşımak istiyorlar."

"Türkiye S-400 konusunda yerden göğe kadar haklı"

Türkiye'nin artık eski Türkiye olmadığına işaret eden Yalçın, "Türkiye bütün dünya ülkeleriyle eşit ilişki istiyor. Gerek bölgesel ve gerekse uluslararası alanda bağımsız politikalarla kendi çıkarlarını korumaya, kendi güvenliğini garanti altına almaya çalışıyor. Buna karşılık bizi NATO ve BM gibi uluslararası kuruluşlar üzerinden tedip ve kontrol etmeyi itiyat haline getiren küresel güçlerse Türkiye'ye biçtikleri rolün dışına çıkılmasını istemiyorlar" değerlendirmesini yaptı.

Yalçın, Türkiye haritasına kuşbakışı göz atıldığında dört bir yanın küresel aktörlerin silahları, askeri güçleri tarafından çepeçevre kuşatıldığının görüldüğünü vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Karadeniz'de, Ege'de, Akdeniz'de emperyalist ülkelerin savaş gemileri cirit atıyor. Ege Adaları'na konuşlanan İsrail füzelerinin hedefinde Türkiye var. Güneyimizde Koalisyon güçleri Türkiye'nin güvenliğini pervasızca tehdit ediyor. Fransa Cumhurbaşkanı büyük bir cüretkarlık ve küstahlıkla 'Türkiye Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarını durdursun' diyebiliyor. Bütün bunlar gösteriyor ki Türkiye, kendi göbeğini kendisi kesmek ve kendi güvenliğini sağlamak için caydırıcı bir adım olan S-400 alımı konusunda yerden göğe kadar haklı. ABD'nin S-400 ve F-35'ler üzerinden çıkardığı kuş kovalamaya benzer kuru gürültü de bunun apaçık göstergesi."

'Bedeli olacaksa göze alınmalı'

"Türkiye asla bu yoldan geri dönmemeli ve kararlılığını sürdürmeli. S-400'ler alınmakla kalınmamalı, Rusya ile ortak S-500 üretme projesi bir an önce hayata geçirilmeli" diyen Yalçın, milli uçak üretilmesi projesine de hız verilmesini istedi.

Yalçın, Türkiye'nin uluslararası alanda haklılığını savunmak için kararlı ve sabırlı bir diplomasi yürütmesi ve kendi tezleri konusunda hür dünyayı ikna etmek için çaba göstermesi gerektiğini belirterek, "Bunun bir bedeli olacaksa bunun ödenmesi de göze alınmalı. Çünkü Türkiye'nin bekası, güçlü ama bağımsız bir devlet olarak kalınabilmesine bağlı" ifadesini kullandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Haziran 2019 Salı 15:47

YORUM YAZ

 • aslan aslan 25 gün önce
  s 400 öncebirdeneyelim
 • kmlkml25 gün önce
  bunun bedeli çok hayırlara vesiledir inşaallah...batı ambargo koyacak biz onlara düşman olacağız işte bu hayr-ı mutlaktır.dünya ambargo kayacak ticaretçimiz sanayici olacak hayr-ı mutlaktır inşaallah.dünya ambargo koyacak müslüman türk kendine gelecek batının nasıl bir gavur olduğunu ,kendisinin nasıl bir nimet içinde olduğunu öğrenecek hayr-ı mutlaktır inşaallah...unutulmamalı ki,madden ve manen terakkimiz batıya husumetten geçer.sulh ahmaklıktır
 • MEMLEKETİMMEMLEKETİM25 gün önce
  CUMHUR İTTİFAKI GÜVENİYOR DESTEKLİYORUZ MHP AKP ELELE BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİNİN İŞİNİ BİTİRİCEKTİR
 • zaferzafer25 gün önce
  ÜLKE BEKAASI BEDEL ÖDENMESİ GEREKTİĞİ YERDE ZAMAN ZAMAN BEDEL ÖDENDİ AMA NEDENSE BU BEDELİ NEDENSE HEP AKPARTİ ÖDÜYOR. AKPARTİ'NİN BEDEL ÖDEME PAHASINA ÜLKENİN KAZANIMLARI GÖRMEZDEN GELİNEREK YEDİ DÜVEL DIŞ GÜÇLER VE ONLARIN YERLİ İŞBİRLİKÇİLERİ HEP AKPARTİ VE ERDOĞAN'I YIPRATMAYA ÇALIŞIYOR. O ZAMAN BİR BEDEL ÖDENECEKSE NEDEN BEKAAYI DÜŞÜNEN HERKES BU BEDEL ÖDEMEDE ÜZERİNE DÜŞENİ ALMIYOR!
 • cihadcihad26 gün önce
  bedel ödedik ödetemediniz hani üçüncü yılında idama dair bi gelişme varmı hava savunma falan alınır devam eder sizler meclisteki teröristleri atmaya yönelin o zaman içerde tam savunma olur dağda askerim leş arıyo lakin mecliste temsilcileri var yönü meclise çevirsinler sizler yapamıyosanız
 • ŞADİŞADİ26 gün önce
  CUMHUR İTTİFAKI TÜRKİYE'NİN SARSILMAZ KALESİ ARADA FİTNE ÇIKARMAYA ÇALIŞANLARA DİKKAT EDİN..
 • ayşe mutayşe mut26 gün önce
  Dilerim Ruslar da bir kazık atıp S-400 leri vermiyeceğiz demezler
 • hamido hamido 26 gün önce
  Bu bedel herkese yansıyacaksa alınmalıdır, işçiye, memura zengine yansımayacaksa, kusura bakmayın benim şeyimle gerdeğe girmeyin.
 • Abdülhamit Doğrucu Abdülhamit Doğrucu 26 gün önce
  rusya nın kuçağına oturmak tehlikeli.ukrayna nın durumuna düşeriz ilerde .adamların ellerinden kırımı bir cırpıda aldılar.Rusya ile ilişkiler çok tehlikeli
 • dumanlıdumanlı26 gün önce
  Barışta hamaset dilinin kimseye yararı olmaz. Tuzu kurular bedeli millete ödetecekler. Öyle ki S400leri teslim alsak ABD, almazsak RUSYA bedel ödetecek. Konuyu bu hale getiren Suriyedede olduğu gibi basiretsiz dış politika uygulayıcılarıdır. Türkiyenin beka sorunu var diyenler neden ülkeyi 3 aydır İBB seçimlerine odaklandırdılar. Samimiyet yok.
 • ahmetahmet26 gün önce
  reis bir an önce mhp'den kurtul bırak kendi yok oluşlarında debelensinler, ortaktlığın başından beri kayıptasın
 • Veysel Veysel 26 gün önce
  Sonuna kadar destekliyorum gerekirse bedel ödemesini bilmeliyiz
 • ademadem26 gün önce
  AKILLI OLUN TARIM HAYVANCILIK ÖLMÜŞ İŞSİZLİK HAD SAFHADA BUNDAN SÖZ EDEN YOK ,İŞLERİ GÜÇLERİ BOŞ, KENDİ BİLİM ADAMLARINIZI DESTEKLEYİP SİLAHINIZI KENDİNİZ YAPIN, MHP AKP Yİ YİNE TEHLİKELİ YERLERE ÇEKMEYE BAŞLADI, RUSYANIN KUCAĞINA MI OTURACAĞIZ, NE OLDU KOMİNİSTLER MOSKOVAYA DİYENLER, NASIL MİLLİYETÇİSİNİZ SİZ, UTANIN.
 • meyyidmeyyid26 gün önce
  seçimlerde tabanınız beton ekreme oy verdi ama bunu neden kabul etmiyorsunuz...önce buna çare bulun.hoş atı alan üsküdarı geçti ama neyse..
 • Umrunda mı ülke Umrunda mı ülke 26 gün önce
  Bekara karı boşamak kolay,sen sorumlu değilsin tabii mehepe
 • DELİ DUMRULDELİ DUMRUL26 gün önce
  sabuha kendi cebinden ödüyor parayı herhalde. Mhp'nin en azından bir kadrosu destek verdi. Karşı tarafta birleşenler dışındakiler (ortada kalanlar) ne iş yaptı ona bak sen. Kesinlikle meral hanım çoook yanlış kişi. Türkiyenin bekasını göremeyen söz söylemesin. Lütfen!
 • hizipsavarhizipsavar26 gün önce
  kim sağ kim sol. ak parti mhp oldu rusyacı amerikan emperyalizmine karşı birleşti. sözde sol partiler amerika almanya ve israil güdümünde oldu düzenin emperyalistleri. ey büyük Allahım c.c. bu sol diye geçinenler. dün atatürke ana avrat küfrederken bu gün hepsii oldu kemalist laik ve atatürkcü.
 • selimselim26 gün önce
  bir zamanlar komünistler moskovaya diye yırtınanlar şimdi moskofun kucağına oturmak için can atıyor.
 • fahrifahri26 gün önce
  sabuha bizim imtihanımızda sizingilerle
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 26 gün önce
  Semih Yalçın, Çok Doģru Söylūyor. Kesinlikle Būtūn Bunlar Biran Önce Yapılmalıdır.
 • fahrifahri26 gün önce
  buyüzdenMHP
 • sabuhasabuha26 gün önce
  nasılsa halk ödeyecek ..mhp liler akp yi tuzağa itiyo..ekonomi darmadaaan ..iş yok zaten piyasada .mhp ne yapmak istiyor halkı perişan ettiler zaten ..durup dururken nato üyesi ülke bi anda savunma durumumuz meğerse berbat durumdaymış..da o zaman bu askerler neden terhis ediliyor ..askerlik kısaltılıyor..6 milyon suriyeli tehdit değilmi ülke için ..mhp kendi ikbali için akp yide darmadaaan ediyor halkıda ..akpbu mhp illetinden acil kurtulmalı...ülke için halk için kurtulmalı ..ülkücü camiayı Meral Hanım ve ekibi çok iyi bir şekilde temsil wediyor..meral hanıma destek olunmalı ..akp yola çıkmak istiyorsa meral hanıma destek olsun..eraber çok işler başarırlar halkada sahip çıkılarak..
 • ihsanihsan26 gün önce
  ver gazı bakalım... istanbulda neden mhp akp adayına destek vermedi önce onu açıklayın. sizin derdiniz içerden akp yi bitirmek.akpliler de anlamıyor bir türlü..
 • CemCem26 gün önce
  Bütün ricali devlet ki çoğu adı sanı partisi kimliği ne olursa olsun, hepsi ulusalcı avrasyacı ergenekoncudur. Memleketi rusyanın kucağına oturtma konusunda kararlılar
 • CemCem26 gün önce
  Bütün ricali devlet ki çoğu adı sanı partisi kimliği ne olursa olsun, hepsi ulusalcı avrasyacı ergenekoncudur. Memleketi rusyanın kucağına oturtma konusunda kararlılar

Günün Özeti

Günün Karikatürü

21 Temmuz 2019