Metiner 'Kimse gücenmesin' deyip Meclis'teki israfı anlattı

Eski AK Partili Milletvekili Mehmet Metiner, kamudaki israfa yönelik TBMM'de karşılaştığı durumları anlattı.

15 Eylül 2018 Cumartesi 15:12
Metiner 'Kimse gücenmesin' deyip Meclis'teki israfı anlattı

Eski AK Partili Milletvekili ve Star yazarı Mehmet Metiner, kamudaki israfla kendisinin de karşılaştığını söyledi. "Üç dönem Meclis’te bulundum" diye Metiner, "Meclis’teki israf had safhada. Kimse gücenmesin, şayet TBMM Başkan Erdoğan’ın açıkladığı karar doğrultusunda yeni bir düzenlemeye kendini tabi tutmazsa güven kaybına uğrar" diye yazdı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri kamuda tasarrufa gidileceğini duyurmuştu.Metiner, kendi karşılaştığı durumu bugünkü köşesinden şu sözlerle değerlendirdi:

Üç dönem Meclis’te bulundum. Meclis’teki israf had safhada. Kimse gücenmesin, şayet TBMM Başkan Erdoğan’ın açıkladığı karar doğrultusunda yeni bir düzenlemeye kendini tabi tutmazsa güven kaybına uğrar. Bu çerçevede yapılması gerekenleri eski bir Meclis üyesi olarak sıralıyorum...

1- Meclis Başkanı’nın koruma araçları sınırlandırılmalıdır.

2- Meclis Başkanvekillerinin, parti grup başkanvekillerinin, Meclis idare amirlerinin, komisyon başkanlarının ve katip üyelerin kendilerine tahsis edilen araçları Ankara’da Meclis görevleriyle sınırlı olmalıdır. Ne yazık ki bu araçlar Ankara dışına adı geçen siyasi zevatın seçim bölgelerine götürülmekte ve orada şahsi ve siyasi faaliyetler için kullanılmaktadır.
3- Meclis’te görevlerini zikrettiğim zevat sınırsız telefon harcama hakkına sahip. Geçen dönemde tartışmaya yol açan milyonluk fatura uygulaması yıllardan beri devam ediyor. Bu israf ötesi uygulamaya son verilmelidir.

Sözün özü: Başkan Erdoğan’ın kararı kamunun her alanında radikal bir biçimde uygulanmalı. Buna TBMM ve yerel yönetimler de dahil edilmeli. İnanın bizim inancımıza ait kanaatkârlık ve tevazu anlayışını yeni bir yönetim modeline dönüştürebilirsek hiçbir güç bizi yıkamaz.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Eylül 2018 Cumartesi 15:12

YORUM YAZ

 • El-MukayyetEl-Mukayyet5 ay önce
  600 milletvekili israfın daniskası değil de nedir ?
 • güneşgüneş5 ay önce
  yarın ölüm gelecek herkes bu dünyada yaptıklarında sorguya çekilecektir insan hayataı bir rüzgar gibidir insan hayatı gelip gecicidir hesap gönü çok zordur israf edenler kul yiyenler bunlar hesap verecektir bir vatandaş olarak herkes kendini bu dönyada sorguya çeksin
 • hacegan 0hacegan 05 ay önce
  Tasarrufa TBMM başlasak tüm vekilllere duyurulur örnek olun
 • ibrahimibrahim5 ay önce
  israfmı meclisi kompe kapayın..
 • muratmurat5 ay önce
  T.B.M.M bütün vekilin kalem kalem harcamlarını yayınlasın.o paraları biz asgari ücretimizden kesilen vergilerle ödüyoruz.bakakım kim neyi nereye harcamış.kimin tel.faturası ne kadar.kim kaç km yol gitmiş.kim otellere ne harcamış.kim nasıl bir arabaya binmiş.Metin in harcamları da dahil olsun.
 • merdinamerdina5 ay önce
  iste bunlar kendileri kenara cekilince baskalarina kabahat bulurlar peki sen meclisteyken neden bu konulari meclise öneri olarak sunmadin simdimi aklina geldi metiner bey senin yaptigin ukalaliktir bu saaten sonra.
 • ihsan BAŞERLİihsan BAŞERLİ5 ay önce
  Tam bir fiyasko açıklama . Adama sormazlar mı milletvekillerine makam aracı ve ikinci personel uygulaması sizin zamanınızda çıkmadı mı diye.  Bakan karısına neden makam aracı ve koruma ile şoför veriliyor diye. Bir de bunların israf olduğu ülke batınca mı aklınıza geldi. Bunlar dün de bugünde israftı ve benim paramı israf edenin elim bu dünya da da öbür dünyada yakasında olacak.
 • Ufuk KarataşUfuk Karataş5 ay önce
  Millet vekili olduğu bir dönemde başka birisi buna kendisine söylese abuk subuk cümlelerle reddeder, israf olmadığını anlatmaya çalışırdı. ...Senin "Sen cumaya gitmiyor musun? Hoca camide akrabalarını koruyun kollayın demiyor mu?" diyerek ..
 • hsyn2802hsyn28025 ay önce
  Adalet sadece zalimden den vede zenginden yana vatandaşa zulme devam.
 • ZAKİRZAKİR5 ay önce
  3 DÖMEN SİZDEMİLLET VEKİLLİĞİN NİMETLERİNDEN FAYLANDINIZ.ŞİMDİMİ AKLINIZ BAŞINA GELİYOR.BİZ BUNLARI YILLARDAN BERİ SÖYLÜYORUZ. HESAP GÜNÜ VAR ÖLÜM VAR.
 • Mustafa MankaloğluMustafa Mankaloğlu5 ay önce
  Milletvekili olduğu dönem neden bunları gündeme getirmemiş bu zevat ? ..
 • muratmurat5 ay önce
  Deveye sormuşlar neren eğri diye.Devenin cevabı ' nerem doğruki' olmuş.1. Bu eleştirinin vekilken diyecektin.yani sende haram yedin içtin demekki.3 dönem boyunca. 2. Bu israf reisin israf eleştiri olduğunda mı oluştu.bak gözüzne dizine durasıcalar. on yıllardır var diyorsun.kendin söylüyor.gerçekten merak ediyor şu rezil açıklamanı Huzuru ilahide nasıl açıklayacaksın....reis bu millet için ne kadar önemli olursa olsun gördüğünü Reis demedi desin sonrasında bende derim diyen şeytanileşmiştir.
 • Ali RüzgarAli Rüzgar5 ay önce
  Bunları vatandaş yıllardır görüyor ve de söylüyor. Metin beyin aklına başkanı söyledikten sonra mı gelmiş? Daha da söylenmeyen yüzlerce şey var. Belediyelerde dönen yüzlerce dolap gibi..
 • METİNMETİN5 ay önce
  SENELERDİR SÖMÜRÜP SEFANIZI SÜRDÜNÜZ.ŞİMDİMİ AKLINIZA GELDİ.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Şubat 2019