Seçim 2019 Sayfası

Merkez Bankası İngilizleri memnun etti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüksek faize karşı çıktığını altını çizerek belirtmesine rağmen Merkez Bankası'nın tarihi bir artışla faiz oranını yüzde 24'e yükseltmesi İngilizleri memnun etti.

15 Eylül 2018 Cumartesi 14:00
Merkez Bankası İngilizleri memnun etti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TESK Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, faiz konusunda fikrinin değişmediğini yüksek faize karşı çıktığını belirtmesine rağmen Merkez Bankası faiz oranını tarihi bir yükselişle 17,75'ten 24'e yükseltti. 

ERDOĞAN'IN İLK YORUMU

Başkan Erdoğan, faiz kararına ilk yorumu Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptı.

"BU SABIR BİR YERE KADAR"

Karardan memnun olmadığını açık bir şekilde ortaya koyan Erdoğan, "Merkez Bankası defalarca enflasyonu herkes açıklamıştır ama enflasyon Merkez Bankası'nın açıkladığı gibi gerçekleşmemiştir. Bakıyorsunuz yıl sonunda revize ediyor. Madem biliyorsun bu işi... Faiz tutuyor da enflasyon neden tutmuyor. Son olarak Merkez Bankası sürekli gündeme getirilen faiz artırımını da oldukça yüksek bir oranla gerçekleştirdi. Hadi buyur bağımsızlık. Şu an sabır safham, bu sabır bir yere kadar." ifadelerini kullandı.

İNGİLİZ MEMNUN

Merkez Bankası'nın aldığı faiz kararı İngiliz medyası tarafından da mercek altına alındı.

Karardan oldukça memnun olan İngilizler, "Merkez Bankası faiz oranını artırarak Erdoğan'a karşı geldiğini gösterdi" başlığını kullandı.

Haberin detaylarındaki ifadeler de İngilizlerin faiz kararından duyduğu memnuniyeti gösterdi.

"BAŞKA ŞANSLARI YOKTU"

Londra merkezli Bluebay Asset Management Şirketinden Ekonomist ve Yükselen Piyasalar Uzmanı Timothy Ash, “Kendilerine hayatta kalma ve bunun altından kalkma hususunda bir şans verdiler. (…) Bu durum, onlara bir şans veriyor. Bunu yapmaları gerekiyordu. Başka şansları yoktu.” dedi.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Eylül 2018 Cumartesi 14:00

YORUM YAZ

 • Levent Levent 7 ay önce
  Sen ilk önce merkez bankası .... sonra yorumunu yap
 • zadfghzadfgh7 ay önce
  abd işittir israil eşittir ingiltere kuklalarda başbakandir ulkede satmadik bir yer bırakamdi şimdide subaraşalrini satcakalar ekonomiyi dişa bagimli hale getirdiler ilerde bizde suriye oluruz ırak oluruz baişimizdakiler hepsi abd uşakalri
 • RECEPRECEP7 ay önce
  aşağıdak-dolar-faiz farelerine kalmayacak!... hala iktidarı-c.başkanından başkasını eleştiremeyen ;biz alnımız ak-çıkacağız bu yahudi oyunlarından....
 • AhmetAhmet7 ay önce
  Azcık beyniniz çalışssın yahu. Faiz sözünü ingilterede verdiler mb nin yapacağı bişi yok. Mb nin imkanları sorunumuzu çözmez. Mb faiz azaltsa idi dolar anında 8 tl olurdu. Mb bu hamleyle iktidara bir iki ay zaman kazandırdı. Bu sürede işe yarar bişiler yapılamazssa ondan sonra gorursun olacakları. Doların yuksek olmasının en mühim nedeni iktidarın elin borç dolarlarını ile ölçü sınır tanımadan harcamasıdır
 • SelamiSelami7 ay önce
  Ya bizim değil de kimin bu banka bozuntusu ortalığı ne hakla allak bullak ediyor. Başlarım böyle "özerk"liğe.!!!!
 • kemalistkemalist7 ay önce
  ..merkez bankasını kim kontrol ediyor ..
 • hanzohanzo7 ay önce
  .. merkez bankasi. Artik millet olarak bir ders vermemiz gerekiyor bu se...sizlere. bize hedef gösterin
 • Osmanlı kürdü 23Osmanlı kürdü 237 ay önce
  Yazık Roschıdll siyonist yahudi yine kazandı dünya onun elinde dönüyor Tayyip Erdoğan bu muaazzam yahudi gücüne asla karşı çıkamaz çıaknların sonu ortada ki sonun da yahudiler kazandı yine devlet yüzde 24 ile borçlanma ekonomisine devem sömürüye devam eğer tayyip erdoğan tek olmasa ki adam tek ne yapsın faizi düşürse ki çok zor elinde değil bizi sömüremezlerdi ama tüketim ekonomisine vahşi kapitalizme tam girdi ülke iş çok zor rabbim bize yardım eder mi bilmem ama zor çünkü emeksiz asla rabbim yardım etmez çünkü allah adildir!!!
 • TÜRKOĞLUTÜRKOĞLU7 ay önce
  YOK BİZİMİ MEMNUN EDECEKTİLER.HALA ANLAMADINIZMI.YAAA...
 • Mesut SarpMesut Sarp7 ay önce
  Merkez Bankası İngilizleritabii ki memnun eder, rekor bi faiz veriyor. Bu da Reiz döneminde cereyan ediyor...

Günün Özeti

Günün Karikatürü

19 Nisan 2019