• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Manisa’yı titreten sahabi: Sa’d bin Muaz

Siyer Araştırmaları Merkezi’nin 82 İl 82 Sahabi projesi bu kez, şehzadeler şehri Manisa’daydı. Vefatıyla arşı titreten şahsiyet olarak bilinen Sa’d b. Muaz’ın anlatıldığı programa Manisalılar büyük ilgi gösterdi. Medineli sahabilerden olan Sa’d b. Muaz, E

Yeniakit Publisher
2013-02-24 20:42:00 - 2013-02-24 20:57:31
Manisa’yı titreten sahabi: Sa’d bin Muaz

İSTİHBARAT SERVİSİ
Siyer Araştırmaları Merkezi’nin yürüttüğü 82 İl 82 Sahabî projesinin 40. durağı şehzadeler şehri Manisa oldu. “Arşı Titreten Sahabî: Sa’d b. Muaz” başlığında, Asrı Saadet’in önemli bir şahsiyetinin anlatıldığı programa ilgi büyüktü. Programı izlemek için gelenler salonu tıka basa doldurdu. Ayakta ve sahne önlerinde oturanlar, iki saat boyunca programı büyük bir dikkatle takip etti.
SOYKÖK: BU TEVECCÜH
PEYGAMBER SEVGİSİNİN İŞARETİ
Manisa Belediyesi Lale Kültür Salonu’nda yapılan program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Selamlama konuşması için kürsüye çıkan ve programa ev sahipliği yapan Manisa Mana Araştırma Derneği Başkanı Mustafa Soykök, böyle güzel bir çalışmaya ev sahipliliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ve bu teveccühün halkın peygamber sevgisinin ne kadar derin olduğunun bir işareti olduğunu söyledi.
YILDIRIM: BU ŞEREF
SAHABENİN ŞEREFİDİR
Daha sonra kürsüye programın hatibi Muhammed Emin Yıldırım Hoca davet edildi. Programa gösterilen ilgiden dolayı Manisalılara teşekkür eden Yıldırım, “Burada oluşan şeref asla bir hatibe, bir kuruma, bir derneğe mal edilmemelidir. Bu şeref sahabenin şerefidir. Siz buraya bir hatibi dinlemeye değil, vefatı ile arşı titreten Sa’d b. Muaz’ı dinlemeye geldiniz. Manisa’da, Osmanlı zamanında şehzadeler yetiştiren bu güzel topraklarda, o günkü adı ile Yesrib’in en önemli şehzadelerinden biri olan Sa’d b. Muaz anlatılacaktır” dedi.
O, ENSAR’IN EBU BEKİR’İDİR
Sa’d b. Muaz’ın özelliklerini anlatan Yıldırım, onun çok farklı ve istisnai özellikleri hayatında barındırdığını belirterek, “O, Ensar’ın Ebû Bekir’idir. O, Ensar’ın mihenk taşıdır. O, vefatı ile Rahman’ın arşını titreten bir sahabîdir. O, cenazesine 70 bin melek getiren bir bahtiyardır. O, yerinde ve zamanında Allah adına ve Allah namına atılan adımların, Rabbü’-l-Âlemin olan Allah’ı nasıl memnun ettiğinin en güzel örneğidir” diye konuştu.
UHUD’DAN HENDEK’E SA’D
Sa’d b. Muaz’ın Bedir’den sonra Uhud’a, ondan sonra da Hendek Gazvesi’ne katıldığını söyleyen Yıldırım, onun Hendek’te bir ok ile yaralandığı zaman şu önemli duada bulunduğunu kaydetti: “Ey Allah’ım! Eğer Kureyş, bundan sonra yine Senin Peygamberin ile savaşacaksa, beni yaşat! Benim için, Senin Resûlü’ne eziyet edip onu yurdundan çıkaran topluluk ile savaşmaktan daha sevimli bir şey yoktur. Eğer onlarla aramızda harp sona ermişse, beni şehidlik makamına ulaştır.”
70 BİN MELEK CENAZESİNDE…
Sa’d b. Muaz’ın aldığı yaranın iyice açılması ile şehadet şerbeti içtiğini söyleyen Yıldırım, onun vefat haberini Cebrail’in, Peygamberimiz’e getirdiğini ve “vefatı ile Rahman’ın arşı titredi ve bölük bölük melekler onun cenazesi için indiler” diye müjde verdiğini söyledi.
Yıldırım, Sa’d b. Muaz’ın hayatının üzerinden alınması gereken mesajlara dikkat çekti ve bu çağın insanının ondan neler öğrenmesi gerektiği konusunda çok önemli hususlara değindi.
Program Muhammed Hoca’nın Suriye için yaptığı dua ile son buldu.
KARABÜK ZEYNEB
BİNT CAHŞ’I MİSAFİR EDECEK
Siyer Araştırmaları Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre projenin 41. programı, 1 Mart 2013 Cuma günü, “İnfak Kahramanı Annemiz Zeyneb bint Cahş” başlığında Karabük’te icra edilecek.

BEDİR’DE PEYGAMBER’İ SEVİNDİREN SÖZLERİ
“O az yaşadı ama çok derin izler bırakarak gitti” diyen Yıldırım; Sa’d b. Muaz’ın sadece 6 yıl süren iman hayatında çok önemli işler yaptığını örneklerle anlattı. Yıldırım; Sa’d b. Muaz’ın Bedir’de yaptığı konuşmayı aktarırken, salonda duygulu anlar yaşandı. Sa’d b. Muaz, Bedir’de Peygamberimiz’e şöyle demişti: “Ya Resulullah! Bizler sana iman ettik, Akabe’de el uzatıp söz verdik. Ne yaparsan yap biz seninle beraberiz. Vallahi Ya Resûlallah! Bize işaret etsen ve desen ki, dalın şu Kızıldeniz’e bizden hiçbir kimse geri durmayacak, arkalarına dahi bakmadan senin emrini yerine getirme adına denize dalacaktır. Yürü Ya Resulallah! Yürü bizi ancak arkanda bulacaksın, yürü ve bizi Allah’ın bereketine ulaştır.”
 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı