Mahkemeden skandal karar: Devlet Demirtaş'a tazminat ödeyecek!

Terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın, Ceza Muhakemesi Kanunu'nda belirtilen koşullar dışında gözaltına alınarak tutuklandığı, makul sürede mahkeme önüne çıkarılmadığı ve azami 30 günlük aralıklarla tutukluluk incelemesinin 4 ay boyunca yapılmadığı gerekçesiyle Hazine aleyhine açtığı tazminat davası sonuçlandı.

13 Temmuz 2018 Cuma 23:31
Mahkemeden skandal karar: Devlet Demirtaş'a tazminat ödeyecek!

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın sürdürdüğü soruşturma nedeniyle 4 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alınarak, tutuklanan terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın, CMK'de belirtilen koşullar dışında gözaltına alınarak tutuklandığı, makul sürede mahkeme önüne çıkarılmadığı, azami 30 günlük aralıklarla tutukluluk incelemesinin 4 ay boyunca yapılmadığı gerekçesiyle hazine aleyhine açtığı tazminat davasında karar açıklandı.

Diyarbakır 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen davanın 4'üncü celsesine, Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman katıldı. Duruşmada görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, Demirtaş hakkında 31 ayrı fezlekenin mevcudiyeti, suçun vasıf ve mahiyeti ve tüm dosya kapsamı değerlendirildiğinde tutuklamanın hukuka uygun ve tutuklama süresinin makul olduğunu belirterek, tutuklamaya ilişkin kararların gerekçeli olduğu göz önüne alındığında, CMK'nin davanın reddine karar verilmesi gerektiğini söyledi. Söz hakkı verilen Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman ise daha önce verdikleri dava dilekçesini tekrar ettiklerini belirterek, tazminata hükmedilmesini istedi.

'30 GÜNLÜK SÜRE İÇERİSİNDE TUTUKLULUK İNCELEMESİNİN YAPILMAMASI'

Daha sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti, Selahattin Demirtaş'ın hazine aleyhine açtığı maddi tazminat davasını reddetti. 30 günlük süre içerisinde tutukluluk incelemelerinin yapılmadığına ilişkin talep yönünden manevi tazminat davasının kısmen kabulüne karar veren mahkeme heyeti, Demirtaş'a 10 bin lira manevi tazminatın yasal faiziyle birlikte ödenmesine hükmetti.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Temmuz 2018 Cuma 23:31

YORUM YAZ

 • VUZAYMERIGVUZAYMERIG8 ay önce
  TÜRKIYEDEKI MAHKEMELER TERÖRISTLER ICINMI CALISIYOR DÜNYADA BÖYLE BIR ÖRNEK YOKTUR TÜRKIYEDEKI MAHKEMELERI YABANCI SAVCI VE HAKIMLERMI YÖNETIYOR.
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş8 ay önce
  bu fatoşçu hakimler ne zaman temizlenecek. akp size boşunamı oy verdik
 • hercaihercai8 ay önce
  PKK ya, YPG ve DAES' lileri geberttigimiz icin de dava acsinlar Turkiye Devletine oldu olacak! Bu ne yahuuu!
 • MisafirMisafir8 ay önce
  Hakim, muhatabının terörist olduğunu, milletin kan düşmanı olduğunu unutarak aklınca tarafsız davranmaya çalışmış. Neyi nerede yapacağını karıştırmış. Allah yardımcımız olsun.
 • Mesut SarpMesut Sarp8 ay önce
  Bi kaşık suda fırtına çıkarmanın alemi yok. Hakim canının veya birilerinin istediğine göre değil hükümetin önüne koyduğu yasalara göre karar verir. Eğer haber iyice okunursa mahkeme heyeti (yani bu bir kişi filanda değil) zatenmanevi tazminat davasının kısmen kabulüne karar vermiş. Bu karara sebepse 30 günlük süre içerisinde tutukluluk incelemelerinin yapılmaması. Bu yasal tazminatsa en azıdır. Yasalar herkes için aynıdır ve uygulanır. Karar verilirken bu AKPli bu HDPli olarak farklı kararlar çıkarılamaz. Burada aslında eleştirilmesi gerekli olan incelemelerin zamanında mahkemece yapılmayışıdır. Özellikle Uluslararası alanda infaz prosedürlerin yasal zamanlarında uygulanmaması hem siyasetçilerimizi hemde diplomatlarımızı güç durumda bırakmaktadır. Ayrıca bu karar böyle çıkmasaydı büyük ihtimal uluslararasi mahkemelere intikal eder ve Türkiye hem cok yüksek miktarda dövizle tazminat ödemeye mahkum edilir hemde büyük prestij kaybına uğrardı.
 • Ayşe Ayşe 8 ay önce
  Ali bey yazsın bu hâkim ler ne yapmak istiyor lanet olsun yasin ve elli üç kişinin katiline ödül veriyorsunuz içimizdeki hainler artık son bulsun yeter
 • MUSTAFA AbaciMUSTAFA Abaci8 ay önce
  Lanet lanet lanet olsun. Verenede alanada..........
 • nn8 ay önce
  YOK YAHÜ BUKADAR AYAKLAŞMA YAKIP YIKMA HENDEKSİLAH ASKERZAYİAT NE OLACAKOLAMAZ BU MEBLAĞI SELO NUN AVKAT LARİ ÖDESİN NEDEN KİMSE BU N LARİN GÜNDEM ETMİYORBUNLARİN GAVURA SİLAH ODETTİRMELİDİRBUNLARA SES OLMAZSATABİKİ ÜSTÜMÜZE CUL LN ALIRLAR ADAMNEYİN HESABINI YAPİYOR BUNCA ZARARLARI BİZE ÖDETİYOR Bİ HAKİMİ DE SAVCIYISORGULAMAK GEREKLİ DEVLETİN MALINIALEMSİNİKORUYORMU
 • Yunus 16Yunus 168 ay önce
  MEVCUT KANUNLARLA ANCAK TERÖRİSTLERİ BESLERİZ. TBMM DE RAHAT OLSUN.
 • SüleymanSüleyman8 ay önce
  Şuna selo diyerek sevimlileştirmeyim. Diyarıbekir li bir vatandaşın dediği gibi SILHO deyin
 • AdemAdem8 ay önce
  KİM BU HAKİM.? SEVELİM ONU.
 • YavuzYavuz8 ay önce
  Yargının içinde kaç tane yahudi ve mason var biliyormuyuz? Yahudi ve masonlar birbirlerini tutarlar ve asla Müslümanlar lehine karar vermezler!
 • EoEo8 ay önce
  Ne olacaktı fetöcü hakim ve savcılarla bunlar olur milletin alınteri tazminat olarak ödeniyor yazıklar olsun eşkıya gelince beslemeyin içerde asın asın asın
 • Salih Özdamar Salih Özdamar 8 ay önce
  (Editörden: Tüm yorumlarınız yayınlanmıştır. Bilgilerinize...)
 • Cemalettin KarakocCemalettin Karakoc8 ay önce
  Abisi gibi daga ciksaydi daha iyi olurdu. Karisi sahte rapor ile devleti yetrince soydu. Simdi bu soytariyami geldi sira. Eshinin aldigi fazla maash ile denkleshtirme yapilip eshinin fazlasini hazineye aktarmasi gerekiyor.
 • Salih Özdamar Salih Özdamar 8 ay önce
  Asılması gereken şerefsize bi de tazminat ödenmesi için karar veren hakimler ceplerinden ödesin. Bu yargıçlar kimin adına karar veriyorlar. Maalesef adalet yerlerde sürünüyor.
 • yusufyusuf8 ay önce
  bu kararı veren mahkemenınde hakımınde onu savunan sozde adalet bekcısı avukatında
 • ToprakToprak8 ay önce
  Adamın teröristlerle olan bağlantısını sağır sultan bile duydu bunda şüphe yok ama ortada bir skandal da yok is kanuni yapılmamış mahkeme bunu diyor işini kanuna uygun yapmayan da kabahat o tazminat da onlardan alınsın
 • mevlut dagdelenmevlut dagdelen8 ay önce
  Gurup yorumun giri listede aranan selman ve inan altunfrancadan siginma istediler icislerbakliginin 300 lira basina odul koymustur
 • HarunHarun8 ay önce
  Valla birader ben baskan olsam valla 4. Murad i mumla aratirim bu sere.sizlere bize temizlik sart bu vakitten sonra bu pislik suyla temizlenmez hertarafi sarmislar mahkemeler mogoltayin atadiklari tarafindan rehin alinmis
 • Ismail hakki efendiIsmail hakki efendi8 ay önce
  Birde madalya verin olsun gitsin
 • EminEmin8 ay önce
  Allahım ne günlere kaldık terörüstede para ödüniyorya yuh artık ne diyeyim
 • HanzoHanzo8 ay önce
  Ula bu terrörist sıpasına bile yeri geliyor tazminat veriyoz hala dikta diyorlar. Dua etsin ki başkan ben değilim.
 • Yav he heYav he he8 ay önce
  Ha bir bu sıktı boynuna urgan yakacak yerde bir de para ver yahu daha eşinin 2 sene boyunca hastayım ayaklarina devleti soymasi hafızalarda para verene kadar gidin o paraları geri alın kamu mali o para

Günün Özeti

Günün Karikatürü

27 Mart 2019