• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kritik zirve öncesi Türkiye'den flaş NATO açıklaması

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, NATO Liderler Zirvesi öncesi sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. NATO'nun üye devletlerin endişelerine çözüm üretmesi gerektiğini belirten Altun, üye ülkelerin endişelerinin kabul edilmediği takdirde ittifakın zayıflayacağını ve NATO'ya olan güvenin azalacağını ifade etti.

Yeniakit Publisher
2019-12-02 20:58:00 - 2019-12-02 20:59:58
Kritik zirve öncesi Türkiye'den flaş NATO açıklaması

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "NATO, üye devletlerin güvenlik endişelerini anlamalı, kabul etmeli ve hem taktiksel hem de operasyonel anlamda buna göre çözümler üretmelidir" dedi.

Fahrettin Altun, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Uluslararası güvenlik ortamının giderek belirsizleştiği şu günlerde zorlu birtakım kararlar alması gereken NATO önemli bir zirveye hazırlanıyor. Son yıllarda güvenliğimize yönelik tehditler artmış durumdayken Türkiye, stratejik bir diyaloğa öncülük edilmesine yardım etmeye hazır durumdadır." dedi.

"Türkiye NATO'dan beklediği desteği göremedi"

NATO'nun üye devletlerin güvenlik endişelerini anlaması gerektiğini, hem taktiksel hem de operasyonel anlamda buna göre çözüm üretmesi gerektiğini belirten Altun, "İttifakın ortak güvenliği, ancak ve ancak üye devletlerin endişelerinin giderilmesiyle mümkün olabilir. Türkiye son yıllarda NATO'dan beklediği desteği görmemiştir. İttifakın en büyük ikinci ordusuna sahip olan Türkiye buna rağmen birçok NATO misyonunda yer almıştır. Katkılarımızı sürdüreceğiz ancak bununla birlikte endişelerimize yönelik destek de beklemekteyiz. Türkiye NATO'ya bağlılığına ve katkılarına karşılık olarak güvenlik endişelerimizi bilfiil destekleyen ortak bir güvenlik stratejisi oluşturulmasını bekliyor." ifadelerini kullandı.

"NATO üye ülkelerin endişelerini kabul etmezse ittifak zayıflayabilir"

Altun, "NATO, ittifaka ve üye devletlere yönelik tehditleri ancak bu tehditlerin tabiatına netlik kazandırarak çözebilir. Kolektif güvenlik, barış zamanında istikrarın, savaş zamanında da güvenliğin en önemli temel taşıdır. Üye devletlerin meşru güvenlik algılarının ve güvenlik endişelerinin gerektiği şekilde kabul edilmemesi ittifakı zayıflatacak ve NATO'yu daha az güvenilir kılacaktır" dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

AYH8N ERG8N8Z EWET

Bu kuruluşla güven tazelenmez. 
 • Yanıtla

Eyup

Natodan hiç bir zaman asla ve asla hayir görmedik ve görmeyecegiz. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23