Koç, ormanı üç parçada yutmuş

Sarıyer Rumelifeneri’ndeki Mavramoloz Ormanı’nı talan eden Koç Üniversitesi’nin, merkez kampüslerinin haricinde ormanın iki farklı noktasında daha betonarme işlemlere imza attığı ortaya çıktı. Koç Üniversitesi’nin, esas bilinen yapılarından ayrı olarak ormanın devasa büyüklükteki alanlarında 31 bina diktiği tespit edildi. Bu yapılarla birlikte Koç Üniversitesi’nin Mavramoloz Ormanı’nı üç parçaya böldüğü kaydedildi.

12 Ekim 2019 Cumartesi 09:06
Koç, ormanı üç parçada yutmuş

Mavramoloz Ormanı’na betondan hançer saplayarak doğa katliamına imza atan Koç Üniversitesi’nin merkez kampüslerinin haricinde ormanlık alanın farklı noktalarında 31 bina daha inşa ettiği ortaya çıktı.

Sarıyer Rumelifeneri’ndeki Mavramoloz Ormanı’nı talan eden Koç Üniversitesi’nin skandalları yazmakla bitmiyor. Mavramoloz Ormanı’nın 1 milyon 600 bin metrekarelik alanında gerçekleştirilen doğa katliamıyla inşa edilen Koç Üniversitesi’nin, ormanı 3 farklı noktadan işgal ettiği tespitine varıldı. Koç’un merkez kampüslerinin haricinde ormanın iki farklı noktasında daha betonarme işlemlere imza attığı belirlendi. Ormanın göbeğindeki bu devasa yapıların lojman, kreş ve rektörlük olarak kullanıldığı bildirildi.

Lojman ve kreş için 30 bina dikmişler

Ele geçirilen uydu görüntülerine göre 160 hektarlık orman arazisinde kesilen ağaçların üzerinde yükselen Koç Üniveristesi, esas bilinen yapılarından ayrı olarak ormanda 31 bina daha dikti. Koç, üniversitenin lojman ve kreş ihtiyacı için 30 adet bina inşası yaptı. 3’er katlı olan lojman binalarında öğretim görevlileri ve asistanların konakladığı öğrenildi. Ağaç kıyımı yapılarak inşa edilen ultralüks lojmanlarda imkanların üst düzey olduğu aktarıldı.

Bu da Koç şatosu

Lojman ve kreş binalarına paralel devam eden yol güzergahında bir dev yapı daha bulunuyor. Ormanın 3’üncü noktasında şatoyu andıran bu betonarme yapı ise rektörlük binası olarak kullanılıyor. Koç Üniversitesi Rektörlüğü, müstakil ve büyük bir alanda ormana hakim bir noktada yer alıyor. Rektörlük binasının üniversitenin en bağımsız alanında inşa edilmiş olması dikkat çekiyor. Türkiye’nin en büyük doğa kıyımının yaşandığı Mavramoloz Ormanı bu şekilde üç parçaya bölünmüş durumda. Lojman, kreş ve rektörlük binalarıyla birlikte Koç Üniversitesi’nin Mavramoloz Ormanı’nı üç parçaya ayırdığı kaydedildi.

Doğa katliamını Akit ifşa etti

İstanbul’un nefes borusu olan Sarıyer’deki Mavramoloz Ormanı’nda korkunç katliama imza atan Koç Üniversitesi, 1999 yılında 1 milyon 600 bin metrekarelik orman arazisinde binbir usulsüzlük sonucu yükselmişti. ‘Mavramoloz Canavarı’ olarak adlandırılan Koç Üniversitesi’nin 160 hektarlık alanda gerçekleştirdiği kıyım sonucunda 58 bin ağacın kesildiği iddia edilmişti. Koç Üniversitesi’nin işgal ettiği ormanlık arazide son 2 yıl içerisinde 4.4 hektarlık alanda betonarme işlemler yaptığı ortaya çıkmıştı. Üniversitenin yaptığı tek yeşil alan olan futbol sahasını şantiyeye çevirdiğine dair uydu görüntüleri ifşa olmuştu. Koç Üniversitesi’nin İstanbul’un göbeğindeki orman talanına çıt çıkarmayan çevre örgütü TEMA Vakfı’na Koç Holding’den milyonlarca liralık kaynak aktarıldığı belirlenmişti.

Çevreciler Koç’un orman talanına kör

Koç’tan sistematik orman katliamı

Dünden bugüne Koç’un orman talanı

Koç Üniversitesi tek yeşil alanı da betonlaştırmış! Önce saha sonra bina

Koç, TEMA’yı parayla susturmuş

TEMA'nın ipi Koç’un elinde

KOÇ’a çıt çıkaran yok! 7 bina daha dikmişler

Doğa katili Koç’tan hayırseverlik maskesiFARUK ARSLAN

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ekim 2019 Cumartesi 09:06

YORUM YAZ

 • İsmail zazaİsmail zaza5 gün önce
  Koçun bu orman katliyamına Sol örgütlerden neden bir tepki yotur çünkü türkiye deki sol örgütler büyük kapitalist koç gurubunun aveneleridir. Onun için seslenmezler.
 • mmntmmnt6 gün önce
  bukoç moç , sahte montaj sanayi son bulmalı. Türkiye nin kaynaklarını amerikaya peşşkeşş çeken bu sanayici kırığı ,çekip giderse,Teknoloji de 8 kat atağa geçeriz.
 • HarunHarun6 gün önce
  AK Parti bunları görmedimi? Onlarında izi var. Reisi bazı AK partililer uyutuyorlar.
 • dogrucudogrucu6 gün önce
  garibanın evini 2 dakikada karar çıkarılıp yıkıyorsanız bunu yapanlarında boynuzlarını kökten kazıyın
 • abdrhmnabdrhmn6 gün önce
  yahu yıkın vede en ağır cezayı verin şu ....... koçlara
 • KENAN KılıçKENAN Kılıç6 gün önce
  ulan bre herkese bu kadar karşı çıksaydıniz yalakalar....
 • Muzaffer AyMuzaffer Ay6 gün önce
  Çevre ve Orman bakanlığımız nerede? Niye ses çıkmıyor.
 • Ahmet Ahmet 6 gün önce
  Konu koc olunca kimsede ses çıkmaz tabii nede olsa onlar İsrail amerika Avrupanın burdaki taseron lari inanin ki bütün ormanı kestel er çevreci yim diyen bütün Sahtekarl ar in gi ki cikmaz
 • mutmainemutmaine6 gün önce
  AKp den önce verilmiş , bilmiyorsan iftira atma .... zaten ne geliyorsa milletin başına bu yüzden bilgisizlikten
 • KüstahKüstah6 gün önce
  EeeAKP iktidarı ne halt ediyor..gariban yapsa hemen yıkardınız dimi...zulm partisi akp
 • davutdavut6 gün önce
  vay anam vay kimki bunlara izin veren ?daha yenimi farketmişler :)))memleket sahtekarlık ahlaksızlıktan geçilmiyor...hele dincisi o laikleri mumla aratıyor...bitmiş bir millet bitmiş bir memleket...emeği geçenlerin ........
 • Hasanali koseHasanali kose6 gün önce
  Gezide oteli acan destek veren bu yahudi aileye dokunamayan bir sistem var iste adalet dedigin bunu yapamiyorsa o zaman ne bekliyecegiz hadis soyluyor
 • tasmali hizmetcitasmali hizmetci6 gün önce
  dunya para-finans cetesi Rothschild'lerin Turkiyedeki tasmali has-hizmetcisi= Koc
 • ŞüpeciŞüpeci6 gün önce
  Ağaç hayattır, her dalı bir damarınızdır. Hayati öneme sahip yerlerdeki her ağacımızın uygun bir yere dikilerek yer değişimiyle yok edilmeden doğru amaca ulaşılması, taraftar olduğumuz işlemdir. Buna rağmen konuyu daima suistimal edip kazan kaldıranlar, koç olunca bu kadar katliama nrden sağır neden kör ve neden dilsiz
 • mutmainemutmaine6 gün önce
  ADAMLAR BİLİM YAPIYO, ORMAN ONLARIN HAKKI!!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Ekim 2019