• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Kendini İstanbul'un sahibi zannediyor! Ekrem İmamoğlu'ndan tepki çeken Kanal İstanbul açıklaması

Göreve geldiği günden itibaren skandallarıyla gündemi meşgul eden CHP'li Ekrem İmamoğlu, Montrö anlaşmasını ortadan kaldıracak olan Kanal İstanbul projesine karşı çıktı. Kendini İstanbul'un sahibi zanneden İmamoğlu, Bakan Cahit Turhan'ın Kanal İstanbul için bakanlıklar ve İBB arasında imzalanan protokoller bulunduğuna yönelik açıklamasına "Hiçbir hukuki geçerliliği olmayan anlaşmalar" cevabını verdi.

Yeniakit Publisher
2019-12-09 16:32:00 -
Kendini İstanbul'un sahibi zannediyor! Ekrem İmamoğlu'ndan tepki çeken Kanal İstanbul açıklaması

Seçim öncesi 'her şey çok güzel olacak' vaadinde bulunan ancak koltuğa oturmasının ardından işçi kıyımları, tatilleri, Yenikapı ve antrikot tiyatrolarıyla gündemi meşgul eden CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın Kanal İstanbul için bakanlıklar ve İBB arasında imzalanan protokoller bulunduğuna yönelik açıklamasına tepki gösterdi. İmamoğlu, "Hiçbir hukuki geçerliliği olmayan anlaşmalar" dedi.

Türkiye'nin şahlanış döneminde yapılan projelerin tamamına karşı çıkan CHP'nin arkasında uygun adımlarla yürüyen İmamoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın Kanal İstanbul projesine ilişkin bakanlıklar ile İBB arasında imzalanmış işbirliği protokolleri bulunduğuna ilişkin açıklamasını hedef aldı.

'Sayın bakanı bir imza kurtaracaksa...'

İmamoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın Kanal İstanbul projesine ilişkin bakanlıklar ile İBB arasında imzalanmış işbirliği protokolleri bulunduğuna ilişkin açıklamasına da tepki gösterdi.

İmamoğlu, "2012, 2014, 2015, 2016 hatta 2018'de de o dönemin yetkilileri ile aralarında yapılmış protokoller var kurum içinde. Ama protokol deyince sayın bakan zannedersiniz ki ‘imzayı attık iş bitti.' Eğer sayın bakanı bir imza kurtaracaksa ya da İstanbul'u bir imza mahvedecekse hiç kusura bakmasın yani bu konuda da araştırma yapmamış. Sayın bakanı hep uyarıyorum, araştırarak ve süreci derinlemesine analiz ederek beyanatta bulunması konusunda. Yine uyarımı yapmış olayım. Ama ne yazık ki talihsiz bir açıklama" diye konuştu.

'Kanal İstanbul ile ilgili fikrimiz net'

Şov yapmaktan İstanbul'a hizmet etmeyen İmamoğlu, karşı olduğu fakat nedenine ilişkin makul ya da bilimsel bir açıklama yapmadığı Kanal İstanbul projesine ilişkin şu ifadeleri kullandı. 

"Hiçbir hukuki geçerliliği olmayan anlaşmalar. ‘Şu planını sizin Bimtaş şirketiniz yapsın. Şu plan sürecini kurumunuzun şu birimi tamamlasın' diye karşılıklı protokoller var. Onlar öyle bağlayıcılığı ve geçerliliği olan işler değildir. Bakanlık yazar ama o tebliği alan ve yorumlayan buradaki kurumlar var. Arkadaşlarım zaten gerekli cevapları yazacaklar. Niçin geçersiz olduğu ya da hangi işlemin yapılması gerektiği konusunda. Ki altını çiziyorum, bakın bu tür meseleler protokol ile olmaz. Yani sanki İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bir yeri sattık, bakanlık da aldı, iş bitti. Böyle bir şey değil ki, 16 milyon insanın yaşamından bahsediyoruz. Yani bu şehri tehdit eden unsurlardan bahsediyoruz. Yine söylüyorum. İçeriği boş, talihsiz bir Ulaştırma Bakanı açıklaması daha."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yavuz

Kendisinin aklı çalışmadı için anlamıyor. Normal görmek lazım.
 • Yanıtla

Özgün

Neye el attıysanız mundar ettiniz25 yıl sahibiydinizde ne oldu
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23