• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Karadeniz'e özgü muhteşem camiler

Doğu Karadeniz’de yöresel mimariye uygun olarak iki asır önce inşa edilen ahşap camiler, mimari yapısı ve kök boyalarla yapılan süslemeleriyle kendine hayran bırakıyor.

Yeniakit Publisher
2016-09-22 19:46:00 - 2016-09-22 19:55:38
Karadeniz'e özgü muhteşem camiler

Trabzon’un Çaykara ilçesinde bulunan ve 1841 yılında yapılan Taşören Merkez Camisi, yörenin en eski ahşap camilerinin başında geliyor. 2010 yılında henüz belirlenemeyen sebeple çıkan yangında büyük hasar gören cami, mimari özellikleri bakımından Karadeniz yöresinin birçok özelliğini bünyesinde barındırıyor.tasoren-merkez-camii
Alt katı taştan, üst katı ise ahşaptan yapılan cami, Trabzon Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce yapılan restorasyon çalışmalarının ardından temmuz ayında yeniden ibadete açıldı. Çaykara’da bulunan ve 1845 yılında yapılan Hacı Ömer Camisi ile 1861’de inşa edilen Taşkıran köyü camisi ve Dernekpazarı ilçesine bağlı Kondu köyündeki ahşap cami de yıllara meydan okuyor.

TAVAN SÜSLEMELERİ

Doğu Karadeniz’de yöresel mimarinin en önemli göstergelerinden biri olan camilerin ahşaptan yapılmasındaki en önemli etken, bölgenin orman bakımından zengin olması. Dikdörtgen ya da kare olarak yapılan ve düzgün kesme taşlarla temeli çıkılan camilerde, daha sonra dayanıklılığı ile bilinen kestane, meşe ve karaağaç kullanıldığı görülüyor. Minber ve mihraplarının genellikle ceviz ve incir ağacından yapıldığı asırlık camilerin kapı işlemelerinde ise ahşap oyma sanatının zenginlikleri sergileniyor.

Vaiz kürsülerinin çeşitli geometrik ve bitki motifi şekilleriyle süslendiği camilerin bir diğer önemli özelliği ise neredeyse hepsinde son cemaat yerinin bulunması. Namazını kılan vatandaşlar son cemaat yerinde oturup sohbet edebilme imkanı buluyor. Camilerin kare ya da dikdörtgen olarak yapılan tavanları ise birbirinden farklı kök boyalarla yapılan süslemelerle ayrı bir güzellik yansıtıyor. Genellikle iki ya da daha fazla köyün birleştiği arazilerde yapılan bu camiler, böylelikle cuma ve bayram namazları gibi önemli günlerde de çok sayıda insanı bir araya getirebilme imkanı sunuyor.

İşte Karadeniz’den sizler için seçtiğimiz muhteşem camiler…

artvin-maral-camii

Artvin Maral Camisi

Sinop  Alaattin Camii (altta)

trabzon-simsirli-koyu-camisi

Trabzon Şimşirli Köyü Camisi

kastamonu-mahmutbey-camii

Kastamonu Mahmutbey Camisi

trabzon-cuma_camii

Trabzon Cuma Camisi

samsun-seyh-kudbettin-camii-2

Samsun Şeyh Kudbettin Camisi

rize-kibledagi-camii-1

Rize Kıbledağı Camisi

rize-cafer-pasa-camii

Rize Cafer Paşa Camisi

ordu-aziziye-yali-camisi

Ordu Aziziye (Yalı) Camisi

dağdelen camisi

Karabük Dağdelen Camisi

gogceli-civisiz-cami-samsun

Samsun Göğçeli Camisi

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı