Kanal D'nin dizisinde Çerkeslere akıl almaz hakaret!

Kanal D'nin "Bir Umut Yeter" isimli dizisinde, "Bunun sütü bozuk. Tam bir Çerkes kızı" ifadeleri kullanıldı. Skandalın ardından kanaldan özür açıklaması geldi.

12 Ekim 2018 Cuma 12:12

Kanal D televizyonunda ekrana gelen “Bir Umut Yeter” adlı dizinin 6 Ekim Cumartesi günü yayınlanan bölümünde Çerkesler hakkında ‘sütü bozuk’ gibi ırkçı ifadelerin kullanılması büyük tepki çekti.

"Tam bir Çerkes kızı"

Dizide "Bunun sütü bozuk. Annesi şöförün yeğeniydi çok güzeldi. Tam bir Çerkes kızı. Kenan Bey ile mercimeği fırına verdiler. Hamile kaldı. Kenan Bey çocuk doğunca alıp annesine yol verdi." repliği yer alıyordu.

Özür dilendi

Kanal D'nin konu ile ilgili özür açıklaması şu şekilde:

"6 Ekim 2018 Cumartesi akşamı yayınlanan Bir Umut Yeter isimli dizimizin 2. bölümünde, Çerkes vatandaşlarımızın tepkisine sebep olan hususlar bulunduğunu kamuoyundan öğrenmiş bulunuyoruz.

"Tesadüfen oldu"

Konu incelendiğinde; bir kasıtla yapılmamış, tesadüfen bağımsız diyalogların birbiriyle illiyetli olduğu ve Çerkes vatandaşlarımızı hedef aldığı izlenimini verdiğini gelen tepkilerden anlamış bulunuyoruz.

Kanal D ve MF Yapım ailesi, senaristimiz Melis Civelek ve tüm oyuncularımız olarak hiçbir vatandaş ayrımı yapmadan tüm Türkiye’yi sevgi ve saygıyla kucakladığımızı belirtmek isteriz.

Konuyla ilgili tüm Çerkes vatandaşlarımız ve ilgili derneklerden , istemeden ve gözden kaçarak yarattığımız hassasiyet için özür dilemeyi borç biliriz."

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ekim 2018 Cuma 12:12

YORUM YAZ

  • yakupyakup5 ay önce
    Bu nasıl iş. Yapacağını yağ sonra kastın olmadığına dair özür dile felan. Rütük bu işin neresinde. Kanal d neyin peşinde. Rtük denetleme yapmıyormu. Bu Milletin evlatlarına laf etmek tahrik etmek bölücülük yapmak suç değilmi. Bu suçun bir de bedeli olmalı. Devletin ve bu gök kubbenin direği adalettir. Kendince filim çevirmeye çalışan yaratıklara meydan verilmemeli.Bu gün çerkeze laf eden yarın Boşnağa öbür gün arnavuta sonra laz a derken anlamadan bölündük gitti. Müdahale edebilecek yetkiye sahip Devletimizin ilgili bir bir merci i olmalı.
  • cengceng5 ay önce
    çerkeslere hakaret etmiyor tam tersi güzel diyor siz saptırıyorsunuz
  • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş5 ay önce
    bu diziye büyük ceza verilip derhal yayından kaldırılmalıdır.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Mart 2019