• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İşte, muz tüketmenin sağlığa faydaları

“Muz deyip” geçmeyin! İşte, bu lezzetli meyvenin sağlığa olan faydaları…

Yeniakit Publisher
2019-05-13 11:12:00 -
İşte, muz tüketmenin sağlığa faydaları

Muz lezzetli ve doyurucu bir meyvedir. Bu leziz meyve tam bir lif ve potasyum deposudur. Peki, her gün yalnızca bir küçük adet muz tüketmenin yararları nelerdir?

İştahı azaltır

Bir orta boy muz yalnızca 151 kaloridir. Tarçınla birlikte tüketildiğinde muz tatlı krizlerini noktalar. Muzun yanına bir bardak kefir ya da kahve eklediğinizde ise şahane bir ara öğün oluşturursunuz. Tüketildiğinde hızlıca kana karışan muz, iştahı azaltır.

Sindirim sağlığı için önemli

Muz tam bir lif kaynağıdır. Orta boy bir muzda yaklaşık 3 gram lif bulunur. Lif ise sağlıklı bir sindirim sistemi için olmazsa olmazlardandır. Sağlıklı bir sindirim sistemi için her gün bir adet tüketilmesi gereken muz ayrıca kolon kanserine karşı koruyucudur.

Kilo vermeye yardımcı

Kilo vermek isteyenlerin tercih etmesi gereken en önemli meyvedir muz. İçerdiği lif ve nişasta sayesinde doyurucu olan muz iştah kontörlü sağlar. Bu da diyet sırasında kilo vermeniz açısından son derece önemlidir.

Kalp dostu meyve

Muz potasyum içerir. Potasyum ise kalp sağlığı için son derece faydalıdır. Potasyum kan basıncını düşürür bu da kalp krizi riskini azaltır.

Böbrek sağlığı için önemli

Potasyum kalp kadar böbrek sağlığı için de çok kıymetlidir. Yapılan bir deney düzenli olarak muz tüketenlerin tüketmeyenlere oranla böbrek hastalığına yakalanma riskinin yüzde 33 daha az olduğunu ispatlamıştır. Kısacası haftada yalnızca bir kez muz tüketenlerin böbrek hastalığına yakalanma riski yüzde 50 azalır.

Krampları hafifletir

Spor sonrası kaslarda yaşanan krampları azaltmak istiyorsanız; bir orta boy muz yemeniz yeterli olacaktır.

Anemi için önemli

Muz demir yönünden son derece zengindir. Demir eksikliği anemisi sorunu yaşayanlar farklı bir sağlık sorunları yoksa her gün bir adet muz tüketmelidirler.

Öksürüğe karşı korur

Yaklaşık 10 yıl önce yapılan bir deney düzenli olarak muz tüketen çocukların astım ve öksürük sorununu daha az yaşadığını ortaya koymuştur.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23