• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İstanbullular açıklama bekliyor! ABD'li yazılım şirketinin CHP'li İBB'ye verdiği 5 milyon dolarlık hibe neyin karşılığı?

İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu CHP'li İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABD Ankara Büyükelçisi David Satterfield arasında imzalanan 5 milyon dolarlık hibe anlaşmasına ilişkin bir paylaşımda bulundu. İstanbulluların konuya ilişkin bir açıklama beklediğini belirten Göksu, İmamoğlu'na bu anlaşmanın İstanbul'un trafik sinyalizasyon ve kamera sistemlerinin tüm kritik verilerinin ABD merkezli bir yazılım şirketine verilmesi anlamına mı geldiğini sordu.

Yeniakit Publisher
2020-09-26 20:22:00 -
İstanbullular açıklama bekliyor! ABD'li yazılım şirketinin CHP'li İBB'ye verdiği 5 milyon dolarlık hibe neyin karşılığı?

CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi, (İBB) Amerika Birleşik Devletleri Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA) ile yazılım şirketi SAS Türkiye arasında, "İstanbul Ulaşım ve Trafik Mükemmeliyet Merkezi Projesi"nde kullanılmak üzere, 5 milyon 117 bin 887 dolarlık hibe anlaşması imzalandı.

İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, CHP'li Ekrem İmamoğlu ve ABD Ankara Büyükelçisi David Satterfield'la arasında imzalanan "5 Milyon dolarlık Hibe Anlaşması"na ilişkin bir paylaşımda bulundu.

Göksu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "İBB Başkanı ve ABD büyükelçisi arasında imzalanan "5milyon dolarlık Hibe Anlaşması İstanbul'un trafik sinyalizasyon ve kamera sistemlerinin tüm kritik verilerinin 'ABD merkezli' bir yazılım şirketine verilmesi anlamına mı geliyor? Bu konuda İstanbullular açıklama bekliyor" ifadelerini kullandı.

"5 milyon dolarlık hibe neyin karşılığı?"

AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan ise hibe anlaşmasına ilişkin yaptığı paylaşımda "Amerika ve hibe mi? 5 milyon dolarlık hibe neyin karşılığı?" dedi.

Ne olmuştu?

CHP'li Ekrem İmamoğlu idaresindeki İBB İstanbul trafiğini rahatlatmak adına toplu taşıma güzergah ağını verimli hale getirmek, ortalama seyahat süresini ve trafik sıkışıklığını azaltmak amacıyla yeni bir işbirliğine gidildiğini açıklamıştı.

İBB, ABD Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA) ile yazılım şirketi SAS Türkiye arasında, "İstanbul Ulaşım ve Trafik Mükemmeliyet Merkezi Projesi"nde kullanılmak üzere, yaklaşık 5 milyon dolarlık hibe anlaşması imzalandı.

"Yazılım Lisansı Hibe Desteği İmza Töreni" 22 Eylül 2020 tarihinde İmamoğlu ve ABD Ankara Büyükelçisi David Satterfield'ınkatılımıyla İBB'nin Saraçhane binasında gerçekleştirildi.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ulvi

Amerika sömürmeyeceği mevzuya yatırım yapmaz.Bakalım bu hibenin altından neler çıkacak.Bir zaman kanlarımzın üstüne çöktükleri gibi bu sefer de bir kayıp olacak,ama ne olacak?
 • Yanıtla

YaşaR

İnşallah doğru değildir satmaya başladınmı arkası gelir,Allahım bunları başımıdan def. etsin.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23