• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

İran'dan Türkiye açıklaması: Güvenlik endişeleri giderilmeli!

Türkiye'ye resmi ziyarette bulunarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ortak basın toplantısında, Türkiye'nin endişelerinin kalıcı şekilde giderilmesi gerektiğini belirtti.

Yeniakit Publisher
2022-06-27 22:43:00 - 2022-06-28 00:17:58
İran'dan Türkiye açıklaması: Güvenlik endişeleri giderilmeli!

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, "(Suriye’de) Şuna inanıyoruz ki Türk tarafının, Türk arkadaşlarımızın güvenlik endişeleri bir an önce ve kalıcı şekilde giderilmelidir" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Suriye konusunda dile getirdiği güvenlik endişelerine ilişkin Abdullahiyan, "Biz Türkiye’nin bu konudaki güvenlik endişelerini çok iyi bir şeklide anlıyoruz. Aynı zamanda özel bir operasyonu gündeme getirmesini de anlıyoruz. Bu konuda değerli meslektaşım Çavuşoğlu ile de detaylı incelemelerde bulunduk, konuşmalar yaptık. Şuna inanıyoruz ki Türk tarafının, Türk arkadaşlarımızın güvenlik endişeleri bir an önce ve kalıcı şekilde giderilmelidir" ifadelerini kullandı.

Bakan Abdullahiyan, Çavuşoğlu’nun Tahran ziyaretinde ikili ilişkileri iyileştirmek ve derinleştirmek için eylem planı ve yol haritası önerisinde bulunduklarını ve bu harita üzerinden ilerlemek istediklerini Çavuşoğlu’na bildirdiğini belirterek, "Güvenlik, siyasi, askeri, turizm, kültürel, tarihi ve bütün alanlarda iki ülkenin ilgi duyduğu alanlarda ilişkilerimizi derinleştirmeye karar verdik. Ayna zamanda KEK (Karma Ekonomik Komisyon) Toplantısı’nı ilerde yapacağız. Önümüzdeki dönemde Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi 7. Toplantısı’nı çok yakın dönemde yapmayı kararlaştırdık" şeklinde konuştu.

"Yemen'de ateşkesin kalıcı olmasını destekliyoruz" 

Görüşmelerde ayrıca konsolosluk işleri ve suçluların iadesi, iki ülke meclisleri arasındaki iş birliğinin artırılması, iki ülkenin sınırında bulunan iller arasındaki iş birliğinin geliştirilmesi ve ticari pazarların oluşması yönündeki konuları ele aldıklarını dile getiren Abdullahiyan, “Yemen konusunda ateşkesin kalıcı olmasını destekliyoruz. Oradaki insani kuşatmanın ortadan kalkmasını ve siyasi çözümün tek çözüm yolu olduğunu vurguluyoruz. Aynı zamanda Libya’da bütün, entegre ve tek bir devletin oluşmasını destekliyoruz. Libya’nın toprak bütünlüğü bizim için önemlidir. Ukrayna ve Afganistan konularına değindik. Biz Astana formatının son elde ettiği sonuçlar hakkında görüştük, bilgi paylaşımında bulunduk” dedi.

"Türkiye’nin güvenliği İran’ın güvenliği demektir"

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Tahran’a yaptığı ziyaret konusunda da Bakan Çavuşoğlu’nu bilgilendirdiğini vurgulayan Abdullahiyan şunları söyledi:

"İran’ın bir sonraki görüşmelerinde özellikle ABD’nin ve diğer Avrupa ülkelerinin daha gerçekçi bakış açılarıyla, tutumlarıyla biz daha iyi sonuçlara varacağız diye inanıyorum, umut ediyorum. Değerli kardeşimin hem bu konuda hem diğer konularda istişarelerinden ve fikirlerinden yararlandım. Siz basın mensuplarının önünde bir kez daha vurgulamak istiyorum İran İslam Cumhuriyeti için Türkiye’nin güvenliği İran’ın güvenliği demektir. Bizim bölgeye, dost ve kardeş ülkeye hayırdan başka bir temennimiz yoktur."

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mesut GÜL

Münafık iran pers çamuriyeti; Gölge etme yeter!

ayikmali

Sii gorunumlu Mecusi Pers'in Siilestirdigi irandaki Azerbaycan dahil 63 milyon Ehli-Sunnet Selcuklu Turkleri ayikmali artik. irandaki Turkler, Siilik diye ozu mecusilik olan yalan iftira ihanet inkara iman ettiklerini ibadet ettiklerii gormeliler tekrar Ehli-Sunnet olmalilar
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23