İmza atarken dikkat! Bankalardan sözleşme oyunu

Vatandaşın kredi kartı alırken sözleşmelere okumadan imza atmalarını fırsata çeviren bazı bankalar kendilerine göre hazırladıkları maddeler ile müşterilerini mağdur ediyor. İcra Avukatı Öznur Uslu, "Bankalar on sayfalık küçük yazılı sözleşmelerin içerisine kendi lehlerine olacak şekilde serpiştirdikleri maddeleri imzalatarak sözleşme oyunu oynuyor" dedi.

20 Eylül 2018 Perşembe 07:30
İmza atarken dikkat! Bankalardan sözleşme oyunu

Kredi kartları alışveriş yapmayı kolaylaştırırken aynı zamanda alırken imzalanan sözleşmelerdeki maddelerin vatandaşlar tarafından dikkatli okunmamasıyla birçok kişi mağdur duruma düştü. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından 2017 yılında yapılan revize ile vatandaş bir nebze rahatlasa bile bugün bankalara borçlananların sayısı 32 milyona ulaşmış durumda. Kendi yasal haklarından haberdar olmayan vatandaşın durumunu fırsata çeviren bankalar ise 10 sayfalık kredi sözleşmelerine küçük küçük iliştirdikleri maddeler ile durumu fırsata çevirdi. Kredi alırken işlemlerin çok kolay olduğuna dikkat çeken İcra Avukatı Öznur Uslu, “ Bankalar para sattıkları için kendi lehlerine olacak şekilde ‘Emekli maaşından çekilsin’, ‘Borç iki ay ödenmezse kart kapatılır’ ve ‘ödenmeyen borç sürecinde şukadar faiz uygulanır’ gibi aralara serpiştirdikleri maddeleri imzalatarak sözleşme oyunu oynarlar. O küçük yazıları teker teker incelenip analiz edilmesi gerekiyor” dedi.

İMZALADIĞINIZ BELGELERİ SAKLAYIN

Düşük limitli kredi kartı alan müşteriden ticari kredi çeken vatandaşa kadar kimsenin sözleşmedeki maddeleri okumadığına dikkat çeken Uslu, "Bir müvekkilim iş yapmak için yüz bin lira kredi çekmiş. Ancak faizi o kadar yüksek olmasına rağmen sözleşmedeki maadeleri okumamış. Resmen para satan bankaya güvenmiş. Şimdi icralık. Bir başka 75 yaşındaki emekli müvekkilim akrabasına çektiği krediyi ödeyemeyince onu arayan avukatın ‘Taksitlendirme yaptırmazsan seni cezaevine attırırım’ cümlesinden korkarak şartların hiçbirini okumadan sözleşmeyi imzalamış. Oradaki ‘emekli maaşından ödenebilir’ maddesi yüzünden ekmek alacak kadar bile parası kalmadı. Vatandaşlar imzaladıkları belgeleri saklasın" dedi.

(Yeni Şafak)

 

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 20 Eylül 2018 Perşembe 07:30

YORUM YAZ

 • intertiumintertium6 ay önce
  kardeşim ben bankaya gidecem kredi çekecem kredi kartı alacam ama şu sözşelmelerinizi şartlarınızı döküman olarak verin bir nüshasını imazlayacağım ne kadar belge varsa hepsinin bir örneğini verin bana ben inceleyeyim aklıma yatarsa gelir kredi/kartı alırım okyook sen gelirsin sana işime gelirse kredi veririm hiç bir ayrıntıyı önceden göremezsin o an emri vaki imzalarsın sonra avucumun içindesin olay bitmiştir. hak mak yok şeffaflık mı Allah rahmet eylesin işte sana adalet şeffaflık ve insanların haklarını arayabildiği..
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş6 ay önce
  bu küçük yazılar için bir standart mecburiyeti getirip büyültün vede osmanlıca terimleri sözleşmelerden kaldırıp sade vatandaşın daha rahat anlayacağı sade ve saftürkçe olarak uygulatın.
 • saddisaddi6 ay önce
  araba için faizli kredi almışsa. bu sonuç son derece normal ve banka haklıdır.
 • yerli mülteciyerli mülteci6 ay önce
  bu vatandaşın değil devletin görevi. önüme kitap gibi sözleşme konuyor ne anlarız ne de zamanımız olur onu okumaya çaresiz imzalarız. devlet vatandaşını korumakla yükümlüdür. devlet adaleti sağlamazsa bankalar da milleti öpücüğe boğar...
 • veli veli 6 ay önce
  İnsanları söğüşlemeye bu kadar odaklanmış banka olacak bu soytarılardan gelecek hayır gelmesin. Defolsun gitsinler. Bu soytarıların sistemde kalmalarına müsaade edildiği sürece kimse hiç bir şeyden emin olamayacaktır. Asgari düzeyde emaneti tesis edemeyen toplumlar zaten ayakta kalamayacaktır.
 • fahrifahri6 ay önce
  Ne yani sözleşme kanuna aykırı madde içerirse geçerli mi oluyor? Hadi okudun diyelim adam senin için yeni sözleşme mi hazırlayacak? Bunu yapanları ifşa edin de bir işe yarayın, bu haber saçmalık. Daha iyisi faize bulaşmayın kardeşim....

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mart 2019