• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Holter ne demek? Holter cihazı ne işe yarar?

Ritim holter, kalp ritminin üç kanaldan en az 24 saat süre ile kaydedilmesi işlemidir. Bu testin en önemli avantajı, hastanın uzun bir zaman periyodu içindeki kalp ritim değişiklerini izlememizi sağlamasıdır. Bu haberin içerisinde; "Holter cihazı ne için kullanılır? Holter ne işe yarar? Holter nasıl çalışır?" sorularının cevabını bulabilirsiniz.

2019-12-04 10:39:00 -
Holter ne demek? Holter cihazı ne işe yarar?

Ritim holter, kalp ritminin üç kanaldan en az 24 saat süre ile kaydedilmesi işlemidir. Bu testin en önemli avantajı, hastanın uzun bir zaman periyodu içindeki kalp ritim değişiklerini izlememizi sağlamasıdır. Bu haberin içerisinde; "Holter cihazı ne için kullanılır? Holter neden takılır? Holter ne işe yarar? Holter nasıl çalışır?" sorularının cevabını bulabilirsiniz.

Holter monitorizasyon (holter takibi), hastalarda kalp ritmini ya da tansiyonu takip etmek amacıyla yapılır. EKG kaydı ve tansiyon değerlerini ölçmek için cep telefonu büyüklüğünde ayrı cihazlar bulunur. Genellikle 24 saatlik veya daha uzun süreli cihazlar hastanın vücuduna yapıştırılır ve sürekli olarak hastanın kalp ritmini ya da tansiyonunu ölçer. Holter monitorizasyon genelde hastanın günlük hayatı sırasında kalp ritmini/tansiyonunu izlemek için kullanılır. Doktor bu testi, hastada anormal kalp ritminden şüphelendiğinde ya da tansiyon dengesizliği durumunda uygular.

Holter EKG kalp aritmilerinde veya kalp aritmisine yol açan hastalıklarda sık kullanılan bir tetkiktir. Bu ritim bozukluğu kalpte çok hızlı veya çok yavaş atımlar veya anlık duraklamalar şeklinde olabilir. Çok kısa sürebilen ve ara ara olan bu durum muayene sırasında çekilen EKG de çoğu zaman saptanamaz. Bu nedenle zaman zaman olan bu ritim bozukluklarının saptanması için Holter EKG (ritim Holter) tetkiki gerekir.

Holter neden takılır?

Sebepsiz bayılma ve düzensiz kalp atışları olan hastalara ilk olarak eko kardiyografi önerilir. İnvaziv olmayan bu test sınırlı sürelidir. Bu sebepten, bazen eko kardiyografi, düzensiz kalp atışlarını tespit edemeyebilir. Tespit edilemeyen düzensiz kalp atışları için doktor, holter takılmasını önerir. 24-48 saat arası takılı kalacak bu cihaz, kalp ritimlerini ve kalp atışlarındaki düzensizliğini rahatlıkla tespit edecektir.

Holter cihazı ne için kullanılır?

 • Çarpıntı ve ritim bozuklukları

 • Fenalık hissi

 • Bayılma

 • Ani halsizlik-nefes darlığı

 • Kalp krizi sonrasında bazı hastalarda ölümcül ritim bozukluğu riskinin belirlenmesi amacıyla

Holter cihazı nasıl çalışır?

Holter EKG sistemi bir kaç kablodan ve bu kabloya bağlı küçük bir kayıt cihazından oluşur. Kablolar yapışkan ve tek kullanımlık pullarla (elektrot) vücuda bağlanır. Çoğu zaman 5 veya 7 adet elektrod-kablo kullanılır. Bu elektrotlar kalbin elektrik aktivitesini en uygun şekilde kaydedecek göğüs üzerindeki noktalara yapıştırılır. Kayıt cihazı bu kablolardan gelen sinyalleri sürekli olarak belleğe kaydeder. Kaydedilmiş olan tüm  EKG sinyalleri daha sonra uzman bir kardiyolog tarafından değerlendirilir ve rapor yazılır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23