Hırvatistan Cumhurbaşkanı'nın gafı Bosna Hersek'i ayağa kaldırdı

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar, Bosna Hersek sınırları içindeki Kupres'i Hırvatistan olarak nitelendirerek diplomatik gaf yaptı.

11 Ekim 2019 Cuma 15:21
Hırvatistan Cumhurbaşkanı'nın gafı Bosna Hersek'i ayağa kaldırdı

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic, Macaristan'ı 3-0 yendikleri futbol maçının ardından yaptığı "Vis'ten Kupres'e kadar tüm Hırvatistan burada" açıklaması ile Bosna Hersek sınırları içindeki Kupres'i Hırvatistan olarak nitelendirerek diplomatik gaf yaptı.

Dün gece Hırvatistan'ın Split şehrinde oynanan 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) elemeleri maçını tribünden takip eden Hırvat lider, maç sonundaki açıklamasıyla büyük tepki çekti.

Hırvatistan'ın 3-0 kazandığı maçın ardından ülke medyasına konuşan Kitarovic, "Ne söyleyebilirim ki? Sonuçtan dolayı ve özellikle de Split'te toplanan tüm insanlar adına çok mutluyum. Vis'ten Kupres'e kadar tüm Hırvatistan burada." ifadelerini kullandı.

Bosna Hersek'in batısındaki Kupres şehrini Hırvatistan'a ait olarak nitelendiren Kitarovic'in açıklamaları Bosna Hersek'te tepkiyle karşılandı.

"Kitarovic Hırvatistan'ı genişletti"

Bosna Hersek basını daha önce de birçok gafa imza atan Kitarovic'in açıklamalarını "Kitarovic Hırvatistan'ı genişletti", "Kitarovic Bosna Hersek'i ele geçiyor", "Kitarovic Kupres'i Hırvatistan'a kattı" gibi başlıklarla haberleştirdi.

Hırvat liderin açıklamaları, sosyal medyada da büyük tepkiye neden oldu.

Vis, Hırvatistan'ın batısında yer alan bir adayken, Kupres ise Bosna Hersek'in batısında bulunan ve nüfusunun büyük çoğunluğunu Hırvatların oluşturduğu küçük bir şehir.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ekim 2019 Cuma 15:21

YORUM YAZ

  • Fatih erFatih er5 gün önce
    Zaten şu anki durumda bosna hersek diye bir yer yok arkadaşlar.bosna paramparça edilmiş zamanında.ve hepsi birbirine karışmış.hırvalar ve sırplar garibim boşnaklara siyasi ekonomik baskı yapıyorlar bosnadan başka ülkelere gitsinlerde buraları bize kalsın diye.
  • VatandaşVatandaş6 gün önce
    Gaf değil içinden geçeni söylemiş koka na
  • TürkevladıTürkevladı6 gün önce
    Bosna Hersek Filistin siyasetçilerden destek alabilir ama artık Türk halkının nazarında kıymetleri yoktur.Pakistan haricinde dostumuz yokmuş onu anladık geri kalanın ne halleri varsa görsünler işgal edilsinler yok edilsinler ne dua ederiz nede yardım

Günün Özeti

Günün Karikatürü

17 Ekim 2019