• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Herkes İstanbul’u bekliyordu! Ahmet Ercan, o bölgeyi uyardı

Son günlerde meydana gelen şiddetli depremleri değerlendiren Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, korkutan açıklamalarda bulundu. Ercan, "Sisam’ın kuzeyinde büyük bir deprem bekliyorum. Bundan Fethiye, Çameli, Denizli, Göller Bölgesi olan Burdur ve Isparta’ya kadar olan bölgeler önemli ölçüde etkilenecek” dedi.

Yeniakit Publisher
2020-01-30 20:16:00 -
Herkes İstanbul’u bekliyordu! Ahmet Ercan, o bölgeyi uyardı

Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan “Adriyatik'ten sallanmaya başlayan deprem ipi ucunun sırayla Mora, Girit, Rodos, Fethiye, Çameli, Denizli'den Göller Bölgesi olan Burdur ve Isparta'ya kadar olan diğer ucuna da etkin hale getirdi. Sisam'ın kuzeyinde beklediğim büyük deprem buraları da önemli ölçüde etkileyecek” dedi. Ercan, ayrıca Sındırgı- Bigadiç, Ezine- Balıkesir, Palu- Bingöl ve Kahramanmaraş'a da dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı.

2008 yılında yaptığı açıklamalarda “2020 yılının deprem yılı olacağını” söyleyen Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan dünya genelinde meydana gelen depremler sonrasında yaptığı açıklamalarda ülke genelinde dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı.

"Büyük bir deprem bekliyorum"

Sözcü'de yer alan habere göre; “Sisam’ın kuzeyinde büyük bir deprem bekliyorum. Bundan Fethiye, Çameli, Denizli, Göller Bölgesi olan Burdur ve Isparta’ya kadar olan bölgeler önemli ölçüde etkilenecek” diyen Ercan, Sındırgı- Bigadiç, Ezine- Balıkesir, Palu- Bingöl ve Kahramanmaraş’ın da duyarlık kazandığını hatırlattı.

Türkiye’de 4 tane farklı deprem işleyiş bölgesi olduğunu, bunlardan birisi Kuzey Anadolu Kırık Kuşağı, Ege Bölgesi Göçütü Kırıkları, Doğu Anadolu Kırık Kuşağı ve Güney Ege Dalma Batma Kuşağı olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, 2020 yılının bir deprem yılı olacağı gerçeğini 2008 yılında yaptığı açıklamayla duyurduğunu da söyledi.

Afrika’nın, gerek Anadolu gerek Ege ve gerek Adriyatik altına 10 milyon yıldır kaydığını, son 10 yıldır bu kaymanın fazlalaşması nedeniyle depremlerin oluştuğunu söyleyen Övgün Ahmet Ercan, şu ifadeleri kullandı:

"Bu dalış esnasında da tosluyor aynı zamanda. Afrika’nın dalma hızı yaklaşık yılda 2 – 2,5 santim. Şu anda bu miktar son 10 yıldır yüzde 25 -50 arasında artmış durumda.

Bu da Anadolu karasını acayip bir şekilde kastı ve iyice gerdi. Son 10-15 günde gördüğümüz bütün depremlerin ana kaynağı bu kasılma.

Akhisar’a sıçradı. Elazığ’a geçti

Ülkemizde deprem önce Kuzey Marmara kolunun batısından başladı. Akhisar’a sıçradı. Elazığ’a geçti.

Bunların üçü de birbirinden bağımsız kırış işleyişleri. Yunanistan ve Güney Ege, Girit Rodos ve Adriyatik’te depremler olacak dedim olmaya başladı.

Türkiye’deki 4 tane deprem üreten kırık dizgisinin tamamı etken hale geldi."

 

"50 yılda böyle bir şey yaşamadım"

50 yıllık deprem bilimci yaşamımda böyle bir olayı ilk kez yaşıyorum. Deprem hep bir yerde olurdu. Ama şu anda bütün Türkiye’nin kırık deprem kuşakları aynı anda hareketlenmeye başladı” ifadelerini kullanan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, şöyle devam etti;

Bu olay da Anadolu’nun çok yüksek gerginlikte olduğunu gösteriyor. 2008 yılında 2020 yılı deprem yılı olacak diye açıklama yapmıştım. Gerçekten 2020 yılı depremlerle başladı.

Depremlerin durmasını beklemiyorum. Arkası küçüklü ve büyüklü olarak geçecek. 2001 yılında 33 deprem olacak diye kitabımda yayınlamıştım. Bunlar sıra düzen oluyor.

Elazığ, Malatya, Van, Bodrum, Bingöl vardı. Yani olanların hepsi vardı. Bunlar sıra düzen oluşuyor şu anda. O yayınımda gelecek depremler nerede olacak onları da görürler.

Sındırgı, Bigadiç, Ezine, Balıkesir, Palu Bingöl arası ve Kahramanmaraş'a dikkat

Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, olası deprem ihtimallerini de değerlendirerek; şunları kaydetti:

Son Akhisar depreminin ucu şu anda Simav kırığı ile birleşmek üzere. Sındırgı, Bigadiç, daha kuzeyde Kara Biga ve Ezine arası şu an için deprem duyarlı yerler.

Doğu Anadolu’da Palu Bingöl arası, Elazığ Kahramanmaraş arası duyarlık kazandı. Gerginlik birikimi fazla. Akhisar’da daha büyük deprem beklemiyorum.

İstese de olmaz en fazla 6 küsur olur. Çünkü 15 km alanda kırık oluştu ve gerginliğini boşalttı. Kuzeye yürürse bu kez Balıkesir deprem çekincesi altına girer. Bu bölge gerginlik biriktiriyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Vatandaş

Yıllardır halk arasında bilinen sadece 92 Erzincan depremi idi. Erzincan deprem bölgesi denirdi. Deprem deyince Erzincan akla gelirdi. Şimdi ise pekçok yer deprem bölgesi oldu.
 • Yanıtla

Emrkl

Sayın Ercan ayrıca Ege’de yanardağında patlama ihtimali yüksek ve bahsettiğiniz depremler tetikleyebilirmi dünya artık afetler dünyası olacağı kesin 1999 depreminden sonraki yıllarda afetler artarak ve şiddetleride artarak devam ediyor 10 yıl içinde dünyada çok değişim olacağı kesin İnsanlığın birbirlerini yemeye vakitleri olmayacak olsada afetler fırsat vermeyecek bir süre sonra İnan’ın sadece korkuyu yaşatacak insanlığa
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı