• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Hemrin dağlarında petrol savaşı

DAİŞ, Irak'ın önemli petrol merkezlerinden biri olan Hemrin'deki kontrolünü kaybetmesi üzerine bölgede tekrar ilerlemeye çalışıyor.

Yeniakit Publisher
2015-04-08 16:14:00 -
Hemrin dağlarında petrol savaşı

Irak'ın önemli petrol merkezlerinden Hemrin dağlarında ordu birlikleri ile terör örgütü DAİŞ arasındaki çatışmalar şiddetlendi.

Diyala'dan başlayıp Kerkük sınırına kadar uzanan ve 33 petrol kuyusunun bulunduğu Selahaddin vilayetine bağlı Hemrin'deki çatışmaların "petrol savaşı" olduğu belirtiliyor.

Irak ordusunun yaklaşık bir ay önce bir kısmını geri aldığı bölgede, DAİŞ'in kaybettiğini petrol kuyularına ilerlemeye çalışması üzerine çıkan çatışmalar alevlendi. Şii milis güçlerin destek verdiği Irak ordusunun karadan ve havadan düzenlediği operasyonlara DAİŞ "intihar saldırıları"yla karşılık veriyor.

Şii milislerden oluşan Haşd-ı Şa'bi güçlerinin destek verdiği ağır silahlarla donatılan ordu birlikleri, Hemrin dağlarında DAİŞ'i püskürterek ilerleyişini sürdürüyor. Çatışmaların petrol kuyuları yakınlarında devam etmesi nedeniyle bölgeden dumanlar yükseliyor. DAİŞ'in geri çekilmek zorunda kaldığı bölgelerde bazı kuyuları ateşe verdiği iddia ediliyor.

Bu arada Diyala-Hemrin karayolu genellikle Şii güçlerin denetiminde bulunuyor. Anayol üzerindeki "Sünni Arapların" terk ettiği çok sayıda köy ve kasabadaki ev ve iş yerlerinde yoğun çatışma izleri dikkati çekiyor. Şii milisler, ana güzergahtaki bazı yerleşim binalarını karargah olarak kullanıyor.

Haşd-ı Şa'bi'ye bağlı "Bedir Gücü", Hemrin operasyonunda Irak ordusuna destek veren silahlı grupların başında geliyor. Operasyona katılan askeri gücün lideri Hadi el-Amiri, Hemri'nin "tamamen temizlenmesi"nin Kerkük'teki DAİŞ'e karşı operasyonunun anahtarını oluşturduğunu, Enbar'dan önce Kerkük'ün güneyindeki militanlara operasyon düzenleyeceklerini söyledi.

"Hemrin dağlarında aslında bir petrol savaşı yaşanıyor. DAİŞ'in bölgedeki petrol kuyularını tekrar ele geçirmek istemesi nedeniyle çatışmalar çıktı" diyen Amiri, Hemrin, terör örgütü için ekonomik anlamda son derece önemli bir bölge olduğunu ifade ederek, "DAİŞ, daha önce günlük 300-400 tanker petrol çıkarıp komşu ülkelere satıyordu" iddiasında bulundu.

Amiri, Kerkük ve Enbar DAİŞ'ten temizlendikten sonra Musul'u kurtarma operasyonunun başlatılacağını bildirdi.

Bedir Gücü "Savaş Medyası" Sorumlusu Abid Muhammed el-Safi de Hemri harekatının, Tikrit'e bağlı Elbu Acil, Alem ve Dor bölgelerini kurtarma operasyonuyla paralel olduğunu anlattı.

Öte yandan bölgeye yakın Amirli, Kerkük ve Tuzhurmatu gibi yerleşim yerlerinden güvenlik güçlerine katılan çok sayıda Türkmen savaşçı da Hemrin'de DAİŞ'le çatışıyor. Kerkük'ten çatışmalara katılan Türkmenlerden Hadi Ali, Hemrin'deki petrol yataklarını DAİŞ'ten kurtarmayı hedeflediklerini söyledi. Mehdi Salah ise DAİŞ'in savaşmak yerine intihar saldırılarıyla güvenlik güçlerine zarar vermeye çalıştığını ifade etti.

Hemrin'deki çatışmalarda Diyala ve Kerküklü Sünni Araplar da yer alıyor. Diyalalı Şeyh Ahmet Ayiş el-Ubeydi, iki aydır cephede olduklarını, şiddetli çatışmalar nedeniyle çok sayıda kayıp verdiklerini aktardı. Bölgedeki Sünni milis sayısının 700'den fazla olduğunu belirten Ubeydi, "Hedefimiz Kerkük'ün güneyindeki Havice ilçesini geri almak" dedi.

(AA)

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı