HDP’li isimden garip öneri! “Vatani hizmet kışlada değil…”

Meclis’te yeni askerlik sistemi görüşmeleri başlarken, PKK’nın siyasi uzantısı HDP’nin Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, vicdani ret seçeneğinin gelmesi gerektiğini söyledi.

12 Haziran 2019 Çarşamba 10:34
HDP’li isimden garip öneri! “Vatani hizmet kışlada değil…”

Yeni askerlik yasasına ilişkin görüşmeler Meclis'te başladı. Görüşmeler sırasında partilerden farklı sesler yükseliyor.

AK Parti ile MHP yasasın bir an önce geçmesini isterken HDP'den vicdani ret çıkışı geldi.

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, vicdani ret seçeneğinin gelmesi gerektiğini söyledi.

Vicdani ret uygulaması

Vatana hizmetin kışlada yapılmasının zorunlu olmaması gerektiğini dile getiren Bülbül,"Zorunlu askerliğin bir kamu hizmeti olduğu mantığıyla sadece kamu hizmeti yapmanın askerlik değil, farklı hizmetlerle de olacağı, bunun da vatan hizmeti olacağı, bunun da Türkiye'de sorunların çözümüne katkı sunacağı düşüncesiyle zorunlu askerliğin artık bir şekilde çözüme kavuşturulması, zorunlu askerlik olmaması gerektiği kanısındayız. Zira Avrupa Konseyi üyesi ülkelerden Türkiye ve Azerbaycan dışında zorunlu askerlik ve vicdani ret uygulamasına dönük düzenlemeler söz konusudur. Örneğin, kimi ülkelerde vicdani ret için o kişilere kamu hizmetinde örneğin anaokullarında, örneğin çeşitli hizmet kuruluşlarında, örneğin sivil toplum hizmetinde, örneğin Kızılay’da, örneğin Kızılhaç’ta, örneğin yardım kuruluşlarında ve benzeri ortamlarda görev yapma, vatana hizmet etme, halka hizmet etme gibi olanaklar sunulmaktadır." ifadelerini kullandı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba 10:34

YORUM YAZ

 • LütfiLütfi13 gün önce
  Hiç değişmesin askerlik.Siyasetçilerin çocukları çürük raporu alsın,Zengin çocukları para yatırıp Mehmet Bey olarak yapsın,fakir çocukları askere.Aynen devam etsin.
 • DervisDervis13 gün önce
  Bu ulkenin seksen doksan yil her turlu nimetlerinden faydalanacaksin sonrada cikip vicdani ret diyeceksin o zaman vicdani ret hakki olsunlakin vicdani ret hakkini kullananlarida bu ulkeninvatandasliktan ret etme hakki olsun .
 • Ali HaydarAli Haydar13 gün önce
  "VİCDANİ RET" İSTEYENLER KENDİLERİNE UYGUN BİR ÜLKEYE POSTALASIN KENDİLERİNİ
 • PKK bunların kamu alanına giriyor mesela..PKK bunların kamu alanına giriyor mesela..13 gün önce
  Bülbül,"Zorunlu askerliğin bir kamu hizmeti olduğu mantığıyla sadece kamu hizmeti yapmanın askerlik değil, farklı hizmetlerle de olacağı.."
 • AtamanAtaman13 gün önce
  ASALA Partisi HDP iş başında! Demek istiyor ki, "Türklerin ordusu olmasın. Türk askerlikten uzak dursun." Ermeni Ermeniliğini yapacak. Millet Ordusu olsun. Her vatandaşı asker yapalım. Görsünler 47 milyon kişilik orduyu.
 • EbuSaidEbuSaid13 gün önce
  Vicdani retçiler icin ve mahkumlar için eski usul taşocakları olabilir. 1 yıl boyunca balyozla taş kırarlar. Ya da insan gücüyle calisan elektrik dinamolari olsun koşarak ya da pedal çevirerek elektrik üretirler.
 • hsnhsn13 gün önce
  bunlara göre vatanseverlik abd ve avrupanın kucağına oturup müslümanlara saldırmak katletmek ve iftira etmek
 • aa13 gün önce
  askeriye disinda kamu hizmeti, mecburi askerlik uygulayan bircok ülkede uygulanan bir sistemdir, niçin "garip" buldunuz ki, biraz aklini calistiran insan bunun gayet normal ve yararli bir uygulama olduğunu farkeder,oysa ki!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Haziran 2019