• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Haşim Kılıç, İlker Başbuğ'u ters köşeye yatırdı

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un FETÖ'nün siyasi ayağı ile ilgili skandal çıkışını değerlendirdi.

Yeniakit Publisher
2020-02-14 11:48:00 - 2020-02-14 11:49:56
Haşim Kılıç, İlker Başbuğ'u ters köşeye yatırdı

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un FETÖ'nün siyasi ayağı açıklamalarına cevap verdi.

Haşim Kılıç, İlker Başbuğ'un "26 Haziran 2009'daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ'nün siyasi ayağı yok dersek gerçek inkar olur. Bahsedilen yasa teklifi askeri şahıslar askeri mahalde işlediği suçlarda dahil özel yetkili mahkemelerde yargılanacak. Bu bir kere anayasaya aykırı. Bu tamamen ne için Dursun Çiçek için. Bu olay medyada "AK Parti ile cemaati bitirme planı" algısı olarak yapıldı. Sivil şahıslar her durumda askeri yerlerde yargılanmaz Özel yetkili mahkemelerde yargılanır" sözlerini Posta'dan Murat Çelik'e yorumladı.

Kılıç, o dönem çıkan yasanın hem yargı hem askeri vesayeti ortadan kaldırmayı hedefleyen bir adım olduğunu söyledi.

"O Anayasa değişikliği, esasen Avrupa Birliği müktesebatına da uygun olan bir düzenleme"

Haşim Kılıç yaptığı açıklamada,  "O konuda biz Anayasa Mahkemesi olarak görevimizi yaptık. Onun ötesindeki tercihler tamamen siyasi tercihler ve bu bizi çok fazla ilgilendirmiyordu o zaman. Temmuz ayında (2009) yasa çıkmış ve biz de hemen, görüşmeye başladıktan sonra 5 ay içinde karar vermişiz. Aynı zamanda da yürürlüğünü durdurmuşuz. Oy birliğiyle karar verdik. Muhalefet de yok orada. O yasal düzenlemenin Anayasa’ya aykırılığı çok açıktı yani. Ama daha sonra biliyorsunuz. 2010’daki 12 Eylül referandumuyla Anayasa’yı değiştirdiler ve bizim iptal ettiğimiz yasayı Anayasal düzenleme hâline getirdiler. O aşamadan sonra, Anayasa maddesi olduktan sonra biz ne diyeceğiz? Şunu da söylemem lâzım... Aslında, doğrusu da bu. Ben kişisel olarak o yasayı içerik olarak doğru bulmakla birlikte Anayasa’ya aykırılığı açık olduğu için iptali yönünde oy kullandım. Yani o Anayasa değişikliği, esasen Avrupa Birliği müktesebatına da uygun olan bir düzenleme. Hem yargı hem askeri vesayeti ortadan kaldırmayı hedefleyen bir adımdı bu. Bence bu güzel, yerinde bir şey ama her yasayı istismar edenler olduğu gibi bunu da ettiler (FETÖ’yü kastederek) maalesef ve bu noktaya geldik" ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

serdar

nasıl ters köşe olmuş...
 • Yanıtla

Celal

Buradan Paşa’ya nasıl ters köşe başlığı çıkıyor anlayamadım?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23