Gençliğe nasıl seslenilmeli?

Sezai Karakoç, gençler üzerine kaleme aldığı bir yazısına şöyle başlamıştır, "Gençliğe, kendi anladıkları dil ve kavramlarla seslenmek bir zarurettir..."

06 Eylül 2019 Cuma 11:58
Gençliğe nasıl seslenilmeli?

“Gençliğe, kendi anladıkları dil ve kavramlarla seslenmek bir zarurettir. Yeter ki o dil ve kavramlar kendi medeniyet ve kültürümüzün çizdiği idealden gelen bir özle dolmuş olsun.

Ne yapıp yapıp, devreden çıkarılmış olan dünya görüşümüzü devreye sokmamız lâzımdır. Basında, televizyonda, bilim kürsülerinde ve sanat alanlarında İslâm yine birinci ideal pozisyonuna yükselmeli. Kapitalizm ve komünizmin ‘üçüncü yol’ olarak bile görmedikleri idealizmi ‘birinci yol’ yapalım da, onlar ikinciliği, üçüncülüğü aralarında paylaşmak için kavga edip dursunlar. Onlar ki, ikinciliğe ve üçüncülüğe bile lâyık değildirler ama, şimdi gururla İslâm’ı yokluğa mahkûm etmiş olma mutluluğu içinde görünüyorlar.

Oysa, adeta metafizik plandan gelen, öyle bir rüzgâr, fırtına, hatta kasırga esecektir ki, onlar İslâm’ı bile yardımlarına çağıracaklar ama çığlıkları uçurumlarda yankılanıp kaybolacaktır.”                 

Sezai Karakoç, Yapı Taşları ve Kaderimizin Çağrısı I , s.150

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 06 Eylül 2019 Cuma 11:58

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Eylul 2019