• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Flaş Türkiye açıklaması: Türkiye'yi Rusya'dan uzak tutmalıyız!

Türkiye için "sözde müttefik" ifadelerini kullanan ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın, senatörlere yaptığı detaylı açıklamalarda "Türkiye'yi Rusya'ya yaklaştıracak adımlardan uzak durmalıyız" dediği öğrenildi.

Yeniakit Publisher
2021-01-27 14:04:00 - 2021-01-27 14:17:08
Flaş Türkiye açıklaması: Türkiye'yi Rusya'dan uzak tutmalıyız!

ABD'nıin çiçeği burnunda başkanı Joe Biden'ın Dışişleri Bakan adayı Antony Blinken, dün onay alarak görevine başladı.

Blinken, geçen hafta Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde, Türkiye düşmanı Bob Menendez'in Türkiye aleyhindeki sorusunu yanıtlarken Ankara için "sözde stratejik ortak" ifadesini kullanmış, bu da tepki çekmişti. Blinken'ın kamuoyu önünde yaptığı açıklamalar dışında bir de senatörlerin yönelttiği yazılı soruları cevapladı. İşte bu bölümde Blinken'ın Türkiye ile ilgili daha detaylı açıklamalarda bulunduğu ortaya çıktı.

Milliyet gazetesindeki köşe yazısında Ali Çınar, Blinken'ın bu açıklamalarına ulaştığını söyledi.

İşte Blinken'ın 4 kritik nokta üzerinden durduğu ve Kongre'de senatörlere yazılı olarak sunduğu Türkiye değerlendirmeleri:

"Türkiye zorlu bir müttefiktir. Başkan seçilen Biden, uluslararası hukuku ihlal eden veya bir NATO müttefiki olarak taahhütlerini ihlal eden Türkiye'nin davranışlarını gündeme getirme sözü verdi. Yönetimimiz, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü önem veriyor.

Terörle mücadele, Suriye'deki çatışmayı sona erdirme ve bölgesel istikrarı sağlama konularında ortak çıkarlarımız var. Türkiye ile ortak öncelikler konusunda işbirliği arayacak ve anlaşmazlıkları çözmek için diyaloğa gireceğiz.

Daha genel olarak, Türkiye'yi Rusya'ya ve diğer düşmanlara yaklaştıracak adımlar atmaktansa, batıya dönük tutmak önemlidir.

Bölgesel meselelerdeki farklılıklar ile Türkiye'yi transatlantik ittifakına geniş ölçüde uyumlu tutmaya çalışacağız."

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

hizipsavar

çok basİT: 1. fetoyu hemen paketle yolla 2. f35 leri yolla ceza olarak 5 adet bedava 3. her türlü engelleme kısıtlama vatsa cutsayı aal çıkarnaların münasip bir yerien sok. sonra biz bakalım işimize geliyorsa kabul ederiz.
 • Yanıtla

murat yılgınç

neymiş TÜRKİYEYİ RUSYADAN UZAK TUTMALARI GEREKİYORMUŞ NASIL OLCEK BAKEM  
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23