Seçim 2019 Sayfası

En düşük emekli maaşları belli oldu

Ocak zammı için günlerce bekleyen emeklilerin maaşlarına 3 Ocak itibariyle zam geldi. Peki emekli zammı ile taban maaşlar ne kadar oldu? En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? SSK emeklisi ve Bağ-Kur emeklisi arasındaki fark ne kadar oldu? Memur emeklisi ne kadar fark alacak? İşte tüm bu soruların cevapladı.

12 Ocak 2019 Cumartesi 14:11
En düşük emekli maaşları belli oldu

Milyonlarca emeklinin beklediği SSK emeklisi ve Bağ-Kur emeklisi için Ocak ayında yapılacak zam oranı belli oldu. SSK emeklileri ve Bağ-Kur emeklileri zamlı maaşları, memur emeklileri ise farkları için gün sayıyor. Peki, bu aydan itibaren en düşük emekli maaşı; memur, esnaf ve 2000'den önce emekli olan SSK'lılar için ne kadar olacak? İşte tüm ayrıntılar:

Milyonlarca emekli Ocak zammına kavuşuyor. Zam oranlarının belli olmasının ardından, emeklilerin gözü yeni maaşlara çevrildi.

SSK ve Bağ- Kur emeklileri yüzde 10.19 zammın yansıtıldığı maaşları, memur emeklileri de yüzde 10.73 artışın getirdiği zam farkını almak için gün sayıyor.

En az 104 TL 

Ocak zammıyla birlikte emeklilerin eline geçecek parada en az 104,08 lira artış yaşanacak.

Zammın yansıtılmasıyla ek ödeme dahil en düşük Bağ- Kur esnaf emeklisi aylığı bin 447 lira 77 kuruştan bin 595 lira 30 kuruşa çıktı.

Bağ-Kur tarım emeklilerinde bin 79 lira 58 kuruş olan en düşük aylık bin 189 lira 59 kuruşa yükselirken, memur emeklilerinde taban aylık 2 bin 149 liradan 2 bin 379 lira 60 kuruşa ulaştı.

En düşük aylık SSK emeklilerinde ise 2000'den önce emekli olanlarda bin 650 lira 4 kuruştan bin 818 lira 18 kuruşa, 2000'den sonra emekli olanlarda bin 21 lira 40 kuruştan bin 125 lira 48 kuruşa yükseldi.

Fark yatırılacak 

Zamlı maaşlar, SSK emeklilerine 17 Ocak'tan, Bağ- Kur emeklilerine de 25 Ocak'tan itibaren ödenecek.

Memur emeklileri de maaşlarını almıştı. Şimdi zam farkının ödeneceği tarihi merakla bekliyor.

Bu tarih, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından duyurulacak. Emekliler, bu yılın ikinci zammını Temmuz'da alacak.

Ayrıca yıl içerisinde 2 kez biner lira bayram ikramiyesinden yararlanacak.

Sabah

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ocak 2019 Cumartesi 14:11

YORUM YAZ

 • SelimSelim3 ay önce
  2000 öncesi ve sonrası diye ayırmak bölücülüktür.
 • mustafamustafa3 ay önce
  Beklentileri bütünüyle boşa çıkaran bir tablodur bu şekli ile kalırsa sandıklara eksi yüzde 7 olarak dönüşü olur bu işin.
 • Mehmet GöktepeliMehmet Göktepeli3 ay önce
  2018 Eylül ayı Soğan ve Patates kg iki lira idi. 2019 Ocak ayı aynı ürünlerin fiyatı kg beş lira. Diğer ürünleri yazmaya gerek yok, kandırın Aliyi Veliyi Fatma yengeyi üç yum su bir ekmek yerini tutar inşallah.
 • EmekliEmekli3 ay önce
  2000 öncesi ve sonrası diye emekli ayırımı yapmak en azından ayıptır. Neya dayanarak ne hakla işçinin parasına el koydunuz. Hele kobi emeklilerinin durumu çok rezil değil mi ? Müslümanlık kitabında böyle mi yazıyor.Bu ayırımı burada ilan etmeye utanmıyor musunuz. Bu ayıbı kaldırmak için gereği yalmayacak mısınız ?
 • mahmutmahmut3 ay önce
  2003 te MİLLET VEKİLLERİ MAAŞI 24 asgari ücret yaparken şimdi 10 asgari ücret yapıyor.Ya milletvekilleri 2,5 kaat fakirleşti ya da asgari ücret alanlar 2,5 kat zengileşti. HESABI DEĞERLENDİRMESİ SİZE KALMIŞ..
 • fatoşşşşşşşşşfatoşşşşşşşşş3 ay önce
  hani tablo nerede
 • hasanhasan3 ay önce
  emekliler ...
 • AlperAlper3 ay önce
  Bir çok emekli maaşı,asgari üçretin altına düştü.Kendileri onbinlerce tl maaş+bir kaç emekli maaşı+epey gideri devlet tarafından karşılananlar,ülkeyi başarılı bir şekilde yönettiklerini mi zannediyorlar.Hiç olmazsa hakdan,hukukdan,adaletden bahsetmeseler de insanlarla alay etmeseler,olmazmı?

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Nisan 2019