Devlet hastanelerinde bedava yapılıyor! Diş gıcırdatmaya çözüm avucunuzda

Tıp dünyasının günümüzde hala daha tartışmaya devam ettiği diş gıcırdatması genel olarak 20-40 yaş aralığında görülse de 4-5 yaşındaki çocuklarda bile görülebiliyor.

11 Şubat 2019 Pazartesi 14:34
Devlet hastanelerinde bedava yapılıyor! Diş gıcırdatmaya çözüm avucunuzda

Diş gıcırdatma, öfkenin, düşmanlığın simgesidir. Bile bile yapılanı öyledir ama, farkında olmadan diş gıcırdatma, öfke düşmanlık nedir bilmeyen sabi sübyanda bile görülür. Yani diş gıcırdatmanın bir de sağlık yönü vardır.

Diş gıcırdatma, modern tıbbın tartışmaya devam ettiği, bazı risk faktörleri ve sebepleri belirlenmiş olsa da, henüz kesin olarak ‘diş gıcırdatma neden olur’ sorusunun cevaplanamadığı bir rahatsızlıktır.

Genel olarak 20-40 yaş aralığında daha sık görülen diş gıcırdatma rahatsızlığı 4-5 yaşındaki çocuklar da bile görülebilir.

Tıp dilinde “bruksizm” adıyla bilinen diş gıcırdatma oldukça yaygındır.

Bruksizm, gece uyurken ya da gündüz uyanıkken istemsiz olarak dişleri sıkmak, çeneyi kenetlemek ve dişlerden gıcırtı sesi gelmesi olarak tanımlanabilir.

Özellikle uyku halindeyken meydana geldiği daha çok görülen diş gıcırdatma, çoğu defa birkaç faktörün bir araya gelmesiyle ortaya  çıkar.

İlginç olanı ise bu rahatsızlığa sahip çoğu kişinin, çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkana kadar durumlarının farkında olmamasıdır.

Uyku sırasında istemsiz şekilde diş gıcırdatıldığı için, bu tip gıcırdatmaları kontrol altına alması da daha zordur.

Diş gıcırdatma, parafonksiyonel alışkanlık olarak da tanımlanır. Yani kişinin dudak ısırma ya da parmak çıtlatma gibi, istemsiz edindiği alışkanlıklardandır.

Diş gıcırdatma çocuklarda bazen diş yapısıyla ilgili olarak bazen de ağrıya tepki olarak görülebilir.

Mesela kulak ağrısı ya da diş çıkarma ağrısı sebebiyle diş gıcırdatan çocuklar olabilir. Ayrıca hiperaktif çocuklarda da diş gıcırdatmaya rastlanabilir.

Diş gıcırdatma sebeplerini modern tıp henüz kesin olarak netleştirebilmiş değildir. 

Öfkeli, asabi mizaç, stres, endişe, uyku ve paranoyak bozuklukları veya ağızdaki çene, diş bozukluklarının, diş gıcırdatmada rol oynadığı düşünülmektedir. Tedavi edilebilir bir hastalıktır. Diş ile ilgili anatomik problemleri mümkünse tedavi ettirmek,  stresten uzak kalmak, dişler için yatarken gece plakları kullanmak, uyku için rahatlatıcı kas gevşetici kullanmak yararlı olabilir.

Devlet hastanelerinin diş hekimliklerinde çene dişlerinize gece plakları ücretsiz yapılmaktadır.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 14:34

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    17 Ekim 2019