• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Desteği duyan genç çiftçi başvuruya koştu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Çelik, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında ön başvuruda bulunan genç çiftçi sayısının 370 bine ulaştığını söyledi. Bu genç çiftçilerin 135 bini ise evraklarını tamamladı.

Yeniakit Publisher
2016-05-03 07:20:00 -
Desteği duyan genç çiftçi başvuruya koştu

Hükümet’in 2016 yılı içerisinde gerçekleştireceği Eylem Planı’nda, genç çiftçilerin projelerinin destekleneceği müjdelenmişti. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 13 Nisan itibariyle başvuruların başladığını hatırlattı ve genç çiftçilerin programa yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Çelik, programın 3 yıllık bir süreci olduğunun altını çizerek, projeye bu yıl için 450 milyon lira bütçe ayrıldığını kaydetti. 12 Mayıs’a kadar sürecek olan proje başvurularında, bugüne kadar 370 bin genç çiftçi internet üzerinden ön başvuruda bulundu. Bakan Çelik, bunlar içerisinden evraklarını tamamlayarak il veya ilçe müdürlüklerine başvuran genç çiftçi sayısının 135 bin olduğunu aktardı.

HAYVANSAL ÜRETİME RAĞBET

Bakan Çelik, internet üzerinden gerçekleşen başvurularda hayvansal üretim amaçlı projelerin daha fazla olduğunun altını çizdi. Bu projeler 364 bin ön başvuruya ulaşırken, ön başvuruların 5 bin 700’ü de bitkisel üretimi hedefliyor. Çelik, hayvansal üretim proje başvurucularının 134 bininin evraklarının il ve ilçe müdürlüklerine ulaştığını belirtti.

POZİTİF AYRIMCILIK

Çelik, “Şehit, gazi, engelli, kadın ve eğitimli genç çiftçilerimize pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Başvurular 12 Mayıs’ta sona erecek. Sonrasında illerde oluşturulacak Genç Çiftçi Proje Değerlendirme Komisyonları tarafından projeler değerlendirilecek” diye konuştu. Program kapsamında genç çiftçilere 30 bin liraya kadar hibe yoluyla destek verilecek. Söz konusu program, nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimlerini kapsıyor.

EV YERİNE HAYVAN İPOTEĞİ

Bakan Çelik, kredi için gereken 10 baş hayvan sayısının en az 5’e düşürülmesi ve çiftçinin kredi için artık evini değil hayvanını ya da meyve bahçesini ipotek ettirebileceği açıklaması da büyük ilgi gördü. Bu kararın, tarım sektörünü atağa geçirmesi bekleniyor.

DESTEK İÇİN ARANAN ŞARTLAR:

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

* Tebliğ yayımlandığı tarih itibari ile 18 yaşından gün almış ve 41 yaşından gün almamış olmak.

* Okur-yazar olmak.

* Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışıyor olmamak.

* Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak.

* Başvuru tarihi itibarıyla KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak.

* Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak.

* Çiftçiler proje ve belgelerini, ikamet ettiği veya ikamet taahhütü ettiği 20 bin nüfusun altındaki yerleşim birimlerinin bağlı olduğu müdürlüklere başvuru tarihi sona ermeden şahsen yapacaktır.

4 ADIMDA BAŞVURU

Ön başvuru süresi 12 Mayıs’ta sona erecek. 30 bin liralık hibeyi alabilmek için öncelikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının resmi sayfasına üye olmak gerekiyor. Üyelik işlemlerinin tamamlanmasının ardından genç çiftçiler şu yolu izleyecek:

1. ADIM

Yeni başvuru sayfasında ilk adım olan Çiftçi Bilgileri bölümünde TC kimlik no, adı soyadı, baba adı ve doğum tarihi bilgileri otomatik olarak MERNİS’ten geliyor. Üyelik esnasında girmiş olduğunuz telefon ve e-posta bilgileri de otomatik olarak ekrana gelecektir.

2. ADIM

MERNİS kaydını yaptıran genç çiftçileri 2. bir adım bekliyor. Bu bölümde genç çiftçilerin Proje Bilgileri bölümündeki bilgileri doldurmaları gerekiyor.

3. ADIM

Başvuru işleminin üçüncü adımı olan Gider Kalemleri bölümünde Tavsiye Projelerden birisini seçebilir ya da kendi projenizi oluşturabilirsiniz.

4. ADIM

Başvurunun tamamlanmasının ardından destek, sekiz kişilik komisyon tarafından yapılan değerlendirme sonrası verilecek.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23