Cumhurbaşkanı onayladı! Beklenen müjdeli haber geldi

Meclis'te görüşülen ve onaylanan Torba Yasa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Buna göre kamyon ve kamyonetlerin köprü cezaları iptal edildi. Hurda teşviki de 10 bin TL'den 15 bin TL'ye çıkartıldı.

12 Haziran 2019 Çarşamba 08:20
Cumhurbaşkanı onayladı! Beklenen müjdeli haber geldi

Yüzbinlerce kişinin merakla beklediği Torba Yasa Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Torba Yasa kapsamında hurda indiriminde terkin edilecek tutar 10 bin liradan 15 bin liraya çıktı. Bununla birlikte 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçen panelvan, kamyonet tipindeki araçlara kesilen cezalar da iptal oldu.

 

Hurda indirimine ilişkin madde:

"Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten 31/12/2019 tarihine kadar, 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listenin 8701.20, 87.02, 87.03, 87.04 G.T.İ.P. numaralarında yer alan, kayıt ve tescile tabi 16 ve daha büyük yaştaki araçların adına kayıtlı gerçek veya tüzel kişiler tarafından, ilgili mevzuat gereğince kayıt ve tescili silinerek, doğrudan veya ihracatçılar vasıtasıyla ihraç edilmesi ya da bir daha kullanılmamak üzere hurdaya çıkartılması halinde, her bir araç için aynı cins  (87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alan araçlardan sadece motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyen) yeni bir aracın ilk iktisabında tahakkuk eden özel tüketim vergisinin 15.000 Türk lirasını aşmamak üzere araçların cinsleri ve özelliklerine (motor silindir hacmi, sınıfı, özel tüketim vergisi oranına esas matrahı gibi) göre Bakanlar Kurulunca tespit edilecek kısmı, terkin edilir."

15 Temmuz Şehitler Köprüsü cezaları iptal

Bununla birlikte 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden kamyonet ve panelvan tipi (Kangoo, Doblo tipi) geçilmesi nedeniyle kesilen cezalar iptal oldu. Cezalara ilişkin açılan davalara yer olmadığına ilişkin karar verilecek ve yargılama giderleri tarafların üzerine bırakılacak, vekalet ücreti talep edilemeyecek. Eğer tebliğ edilen cezalar ödendiyse bugünden itibaren üç ay içinde başvurulması halinde ödemeyi yapan mükellefe iade edilecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan madde şöyle: 

"25/6/2010 tarihli ve 6001 sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Hizmetleri Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 5 – 1/1/2019 tarihinden bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar, araç sınıfları itibarıyla kullanılması yasak olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsünden geçilmesi nedeniyle 30 uncu maddenin ikinci fıkrası uyarınca idari para cezası verilmez, verilmiş olanlar tebliğ edilmez, tebliğ edilmişlerin tahsilatından vazgeçilir, varsa yapılmış itirazlar veya açılmış davalar hakkında resen karar verilmesine yer olmadığına karar verilir, yargılama ve takip giderleri taraflar üzerinde bırakılır ve vekâlet ücretine hükmedilmez. Söz konusu cezalar kapsamında bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılan tahsilatlar maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ikinci ayın sonuna kadar başvurulması halinde maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden üçüncü ayın sonuna kadar red ve iade edilir.”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Haziran 2019 Çarşamba 08:20

YORUM YAZ

 • mustafa akın mustafa akın 12 gün önce
  alanya
 • MUŞTAK yıldırım MUŞTAK yıldırım 13 gün önce
  Cumuŕbâşkanim lütfen yardım evin kira veriyorum ancak bir iş ıstiyorum yaşlı 63 yaşındayım iş yök saygılarımla mahkeme kararını yolladım atresine bir haber alamadım çok źor durumda kaldım lütfen yardım edin dişlerim döküldü bir yemek yiyemiyorum param yok 4 yıl filiz ışat la çalıştım sadece doktora gittiğimde yatırmış lar nasıl bana mahkeme kararını yolladım saygılarımla
 • PençePençe13 gün önce
  Müjdelere bak müjdelere uçurdular memleketi ne yiyip ne içiyor bunlar millet işsiz aç insanlar kiralarını faturalarını ödeyemiyor bunlar neyin kafasında kapasite bu demek ki
 • sonersoner13 gün önce
  kit taşeronüne verilen kadru vaadi ne oldu sözünüzde durun
 • hsnhsn13 gün önce
  sayın erdoğan hala 3600 vaadi için bir adım atmadı çok yazık
 • ayhan savranlarayhan savranlar13 gün önce
  tüm trafik cezalarına af gelsın İstanbulda Seçim Vaadi yapanlar tüm turkıye ye yapması için oy başa baş mı çıkmalı hiç adil değil.
 • ÖzkanÖzkan13 gün önce
  Benlik bir müjde yok
 • AbdullahAbdullah13 gün önce
  Enayiler ödesin kurnazlara af gelsin. Ödediğim tüm paralar ödemeyenlerin ve affedenlerin ailesinden çocuğunda çıksın, haram olsun.
 • cengceng13 gün önce
  her zamanki gibi yapanın yanına kar kalıyor
 • şaban ferit çavuşoğluşaban ferit çavuşoğlu13 gün önce
  İstanbul sözleşmesi, 6284 aile nin ifsadı kanununu, işe yaramaz rtükün kapatılmasını , Kadem zulmünün bitilmesini kapısına kilit vurulmasını , annelerin iş hayatına çekilmesinin önüne geçilmesini, babaların aileyi geçindirmek için iş teşviki almasını aileyi güçlendirmeyi evliliğe teşvik edici kızların ahlakını düzeltici adımlar atılmasını devletten bekliyoruz AB ci Küreselci NeoLiberalci lerden ülkemize fayda gelmez çok büyük zarar verirler bunların zehirli fikirlerinden ülkeyi bir anönce temizleyip ihya edilmelidir
 • AkitAkit13 gün önce
  2. Yuz gunluk eulem planinda Reisin sozlerinide yazarmisiniz
 • ahmedahmed13 gün önce
  Oooyy,OY!!!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Haziran 2019