• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

'Cinsel istismar' skandalları kiliseleri vurdu! Papa'dan 'kriz' itirafı

Kiliselerin tüm dünyayı sarsan cinsel istismar olayları yüzünden krizde olduğunu itiraf eden Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, kiliselerin reforme edilmesi gerektiğini belirtti.

Yeniakit Publisher
2021-06-12 17:02:00 -
'Cinsel istismar' skandalları kiliseleri vurdu! Papa'dan 'kriz' itirafı

Katolik dünyasının ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, kiliselerin cinsel istismar olayları nedeniyle krizde olduğunu belirtti.

Fransız La Croix gazetesinin haberine göre Papa, istifasını kabul etmediği Almanya'nın Münih Başpiskoposu Kardinal Reinhard Marx'a 10 Haziran tarihli 3 sayfalık mektup gönderdi. Papa, mektubunda, herkesin kiliselerdeki cinsel istismar olaylarını reddettiği ancak bunları kabul etmekten başka yol olmadığını belirtti.

"Kiliseler, cinsel istismar olayları yüzünden krizde"

Bu suçlar karşısında kayıtsız kalınamayacağını aktaran Papa, Marx'a hitaben, "Kriz sürecinden geçtiğini söylüyorsun. Bu süreçten sadece sen geçmiyorsun. Kiliseler, cinsel istismar olayları yüzünden krizde. Bugün kiliseler bu krizi üstlenmeden ileriye doğru gidemez." ifadesini kullandı.

Papa, her piskoposun bu konuda sorumluluğunu üstlenmesi ve yapması gerekenler üzerinde düşünmesi gerektiğini vurguladı.

"Kiliselerin reforme edilmesi gerekiyor"

Cinsel istismar olayları karşısında kiliselerin reforme edilmesi gerektiğini ifade eden Papa, bu krizi kabul etmemenin tehlike oluşturacağını dile getirdi.

Papa, kilisenin çocuklara yönelik cinsel istismar skandallarının ortaya çıkmasının ardından istifasını sunan Almanya'nın Münih Başpiskoposu Kardinal Reinhard Marx'ın bu isteğini kabul etmemişti.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

sizofren savar

PAPADA CHP Lİ TAKLİDİ YAPSIN... 
 • Yanıtla

deniz

batı ülkelerinde kadın sömürüsü fazla papa umarım bu konuda da yasaklar getirir papa ab ve abd içinde p.rnografiyi neden durdurmuyor ya kadın bedeninin nasıl da sömürüldüğüne ses çıkarmıyor batı medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23