Çin'den vize atağı

ABD’nin Çinlilere getirdiği vize kısıtlamasından sonra harekete geçen Çin hükümeti, Çin karşıtı Amerikan vatandaşlarına vize vermeyeceklerini duyurdu.

10 Ekim 2019 Perşembe 12:42
Çin'den vize atağı

Münübe Yılmaz

ABD’nin Çin'e getirdiği vize kısıtlamasından sonra harekete geçen Çin hükümeti, Çin karşıtı Amerikan vatandaşlarına vize vermeyeceklerini duyurdu. Çin Savunma Bakanlığı, aylardır Amerikan istihbaratı ve insan hakları grupları tarafından finanse edilen veya çalıştırılan kişilerin Çin’e girişini kısıtlayacak yasalar üzerine çalıştıklarını belirterek, bu kişiler için bir liste oluşturulacağını açıkladı. Vize kısıtlaması üzerinde uzun zamandır çalıştıklarını dile getiren Çinli yetkililer, ABD’nin Çinli bilim adamları ve öğrencilere karşı başlatacağı vize kısıtlamasından sonra kendilerinin de büyük ihtimalle uygulamaya geçeceklerini dile getirdi. ABD’nin Çin’e getirdiği vize kısıtlaması ile ilgili ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo "Bu sebeple Sincan bölgesindeki Uygur, Kazak, Kırgız ve diğer azınlık Müslüman gruplara uygulanan şiddet ve tutuklamalardan sorumlu olduğunu düşündüğümüz Çin hükümeti ve Komünist Parti mensuplarına vize kısıtlaması getirdik" demişti.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Ekim 2019 Perşembe 12:42

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    15 Ekim 2019