CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek: AYM'ye götüreceğiz

CHP, Olağanüstü Hal Kapsamında Kanun Hükmünde  Kararnamelere ilişkin kanunun, "15 Temmuz darbe girişimi  ve terör  eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında  hareket eden sivillere dokunulmazlık" getiren 113. maddesinin iptali için Anayasa  Mahkemesine başvurdu.

14 Mart 2018 Çarşamba 13:26
CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek: AYM'ye götüreceğiz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erkek, OHAL Kapsamında Bazı  Düzenlemeler Yapılması Hakkında KHK'lerin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair  Kanun'un 113. maddesinin iptali için AYM'ye yaptığı başvurunun ardından  gazetecilere açıklama yaptı.

Darbe teşebbüsüne karşı direnme ve meşru müdafaa hakkını kullanan her  vatandaşın masum olduğunu belirterek, bunu, "doğal bir hak" olarak niteledi.

Ancak darbe teşebbüsü sırasında, darbeyle hiçbir bağı olmayan, eline  silah dahi almamış masum erlerin ve insanların linç edildiğinin de görüldüğünü  ifade eden Erkek, bu eylemlerin mutlaka soruşturulmasının hukuk devletinin bir  gereği olduğunu söyledi.

Darbe teşebbüsü ile terör eyleminin hukuken farklı şeyler olduğuna  değinen Erkek, darbe teşebbüsünün 15 Temmuz gecesi yaşandığını, bastırıldığını ve  tamamlandığını anlattı.

Cebir ve şiddet kullanarak anayasal düzeni değiştirmenin, parlamentoyu  ve hükümeti devirmeye çalışmanın darbe teşebbüsü olduğunu vurgulayan Erkek, terör  eylemlerinin ise her zaman karşılaşılabilecek ve terörle mücadele kanununda  tanımlanan eylemler olduğunu söyledi.

Bunları birbirine karıştırmamak gerektiğini ifade eden Erkek,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Siz, '15 Temmuz 2016'da gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör  eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemler' derseniz, yarın yine  demokrasi, temel hak ve özgürlükleri için sokağa çıkan insanları birileri  bastırabilir. Burada bastırma kavramı da son derece soyuttur, muğlaktır.  Bastırmaktan ne anlaşılmaktadır?"

Hukuk devleti için mücadele verilmesi gerektiğini belirten Erkek,  "Hukuk devleti olamazsanız, korku devleti olursunuz. Yarın belki de vatandaşları  meydanlarda, sokaklarda karşı karşıya getirirsiniz." değerlendirmesinde bulundu.

Erkek, temel hak ve özgürlüklerin korunması ve demokrasi için  bireylerin, toplumun direnme hakkı bulunduğuna işaret ederek, demokrasi ve hukuk  dışındaki eylemleri bastırma görevinin de devletin güvenlik güçlerine ait  olduğuna işaret etti. Erkek, şunları söyledi:

"Bu düzenleme hukuk devletlerinde kabul edilemez. Bu düzenleme ilerde  ilkel bir anarşi ortamına sebebiyet verebilir. Bu yüzden AYM'ye bu düzenlemeyi  ana muhalefet partisi olarak götürdük.

AYM'nin önünde bekleyen çok önemli dosyalar var. Örneğin TBMM  İçtüzüğü'nün belli hükümlerinin iptali için de AYM'ye başvurmuştuk. Ama hala bir  sonuç alamadık. Bugün TBMM'nin yeni İçtüzüğü'ne göre bir çok uygulama Mecliste  yürürlükte. Ayrıca AYM, milletvekilimiz Enis Berberoğlu'nun bireysel başvurusunu  artık ivedi bir şekilde sonuçlandırmalı."

''AYM'YE GÖTÜRECEĞİZ"

Erkek, bir gazetecinin, "İttifak düzenlemesinde itiraz  konusu olacak  başlıklar netleşti mi?" sorusu üzerine de düzenlemenin yürürlüğe girdiğini  anımsattı. Erkek, "İttifak teklifinin içerisinde açıkça Anayasa'ya aykırılık  teşkil eden hükümler mevcut. Seçim güvenliği, temsilde adaletle, eşitlikle  ilgili. Bunları AYM'ye tabii ki götüreceğiz." dedi.

Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 13:26

YORUM YAZ

  • Rabia Zafer Rabia Zafer 9 ay önce
    Bir Yerinize mi, Battı? Ülkede Kaos Çıkarmak İsteyenler, Ülkeyi Bölmek İsteyenler Elbette, Bastırılacaktır. Kim, Olurlarsa Olsunlar. Anlayanlar, Çok İyi Anladı.

Günün Karikatürü

12 Aralık 2018