Seçim 2019 Sayfası

Çavuşoğlu'ndan Trump'a sert tepki! Türkiye'ye herkes saygı duymalı'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa Bakanı Jean Asselborn ile Ankara'da ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump'ın Türkiye hakkındaki açıklamalarına sert tepki göstererek, 'Türkiye'ye herkes saygı göstermeli' dedi.

14 Ocak 2019 Pazartesi 12:33
Çavuşoğlu'ndan Trump'a sert tepki! Türkiye'ye herkes saygı duymalı'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Lüksemburg Dışişleri ve Avrupa Bakanı Jean Asselborn ile ortak basın toplantısı düzenliyor. Çavuşoğlu konuşmasında, 'Türkiye'ye herkes saygı göstermeli' dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu şunları söyledi:

Bir daha Türkiye’de darbe olmasın ve terör tehdidine karşı ülkemizi korumak için tedbir aldık. Ve demokrasiyi savunan herkesten destek bekliyoruz. AB ülkeleri de dahil yeterince destek vermedik diyorlar. PKK’nın YPG’nin ve FETÖ’nün kara propagandası yüzünden halen yanlış bilgiler içinde farklı yorumlar geliyor. Bugün, Adalet Bakanlığımızdan randevu da alırız, gerçek bilgileri rakamlarıyla beraber öğrenebilirsiniz dedik.

Bugün teröre karşı Fransa, Belçika ve terörden etkilenen ülkelerin yasa değişiklikleri, yine OHAL gibi aldığı tedbirlere karşı diğer Lüksemburg dahil ‘dayanışma’ adı altında, ses çıkartmaması ve destek vermesi; Türkiye’ye gelirken bile tereddüt eden ülkelerin Türkiye’ye ders vermeye çalışmasını ülke ve millet olarak kabul edemeyiz. Burada samimiyet bekliyoruz. Bunları reddettiğimizi söylemek isteriz.

Suriye'de tek taraflı müdahaleye karşıyız diyorsunuz. O zaman gelin birlikte mücadele edelim.

Karşımızdaki terör örgütüyle ikili anlaşmaya göre mi hareket edeceğiz?

Siz diyorsunuz ki “Suriye’nin bağımsızlığını istiyoruz” Fakat bu terör örgütü şu anda Suriye topraklarının yüzde 33’ünü, neredeyse üçte birini işgal ediyor. Bölmek için. Ona karşı niye ses çıkaramıyorsunuz? DEAŞ’a karşı olduğunuzu söylüyorsunuz da diğerlerine karşı olduğunu söylemiyorsunuz. Bu da Avrupalıların güvenilirliğini zedeliyor.

Trump'ın açıklamaları

Stratejik ortaklar Twitter, sosyal medya üzerinden konuşmaz. Sayın Trump cumhurbaşkanımızı iki defa arayarak Suriye’den çekilmek istediklerini söylediler. Daha iki gün önce Pompeo ile görüştük. Bolton ziyareti ortada. Bize verilen belgeye karşı bizim de cevabımızı ABD’ye gönderiyoruz.

30 km gibi bir güvenli bölgenin, bununla ilgili ABD’den bir teklif gelmedi ama bu ABD’nin de fikri değil. Bu sayın Cumhurbaşkanımızın tüm Avrupalılara teklifidir, Ruslar da dahil. Her görüşmede gündeme getirdik. Obama yönetimi bunu gerçekçi bulmuyordu. Bahanelerle bu fikrimizi desteklemediler. Şimdi Türkiye’nin kararlılığını gördükten sonra bu fikri ortaya attılar.

Bizim derdimiz nedir? Suriye’yi bölmek isteyen terör örgütü var. biz bu terör örgütünü hedef alıyoruz. Özellikle cumhurbaşkanımızın defalarca Trump’a, Kürtlerle, YPG hatta SDG… Biz Kürtlerin düşmanı değiliz, Kürtleri en çok savunan ülke biz olmuşuzdur. Kürt kardeşlerimizin haklarını her zaman savunmaya devam edeceğiz.

Trump’ın içinde bulunduğu zorluğu biliyoruz. Üzerinde baskı var. Güvenlikle ilgili birimleri ABD’nin çekilmemesi için baskı yapıyor. Son tweeetin iç politika konusu olduğunu biliyoruz. Müttefikler Twitter, sosyal medya üzerinden görüşmez. Kullandığı tehdit diline gelince, biz hiçbir tehditten korkmayacağımızı ve pabuç bırakmayacağımızı defalarca söyledik, geçmişte de söyledik. Türkiye’yi ekonomik olarak tehdit ederek bir yere varılamaz.

Biz ne olursa olsun, zorluklar ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti olarak bertaraf etmek için ne gerekiyorsa onu yaparız. Bir tarafta ekonomik zorluklar, diğer taraftan terör tehdidi. Bu millet der ki, ben aç kalırım, Çanakkale’de Kurtuluş Savaşı’nda olduğum gibi boyun eğmem der ve bu millet devlet olarak ne gerekiyorsa biz onu yaparız. Baskı altında Trump’ın açıklamalarını ve kullandığı dili doğru bulmuyoruz.

İdlib'deki son gelişmeler

İdlib bir terör yuvası olduysa o bölgede yaşayan Suriye halkı da değildir, Türkiye de değildir. sorumlusu rejimdir ve rejimi destekleyen ülkelerdir. O teröristiler İdlib bölgesine kim gönderdi? Bunlar gönderdi. Rejim ve destekçileri gönderdi. Hatta Dara’dan o teröristleri İdlib’e bıraktılar. Amaçları da belliydi. Bu teröristlerin burada durmasını bahane ederek buraya saldırmak… Ve rejim de saldırdı. Ama İdlib muhtırasını Rusya ile imzaladık. Radikal gruplar, teröristler bundan rahatsızlar.

Fakat başından beri siyasi sürece inanmayan rejim de ihlallerini yer yer devam ettiriyor. İdlib muhtırası başarılı bir şekilde uygulanmıştır. Ufak tefek aksaklıkları gidermek için birimlerimiz zaten beraber çalışıyor. Fakat HTŞ’nin ya da El Nusra’nın terör örgütlerinin İdlib bölgesinin yüzde 50’sini ele geçirdi söylemi doğru değildir.

Yabancı terörist savaşçılar… NATO’da ben bu konuyu gündeme getirdim, tüm dışişleri bakanları güldüler. Ne yapacağız? Bunlar sizin vatandaşlarınız. Türkiye ihlallerin önlenmesi ve İdlib muhtırasının devamı ve uygulanması konusunda elinden geleni yapıyor.

Jean Asselborn - Lüksemburg Dışişleri Bakanı:

Twitter ile ilgili olarak ben de söylediklerinize katılıyorum. Doğrudan görüşmek gerektiğine inanıyorum. Lüksemburg 60 küsur ülke ile birlikte DEAŞ’a karşı oluşturulan koalisyonun içinde. Mali olarak destek sağlıyoruz. Buradaki koalisyonu DEAŞ’a karşı bir koalisyon. İkinci olarak da Suriye’de hali hazırda çok sayıda askeri operasyon düzenlenmiş durumda.

Türkiye güçlü ve büyük bir ülke olarak Suriye üzerinde etkisi olan bir ülke. Sadece diplomasi kanalları kullanarak Suriye’de bir çözüm bulunmalı. Türkiye başarabilir diye düşünüyorum.

Neredeyse tüm AB üyesi ülkeleri gibi, Lüksemburg da, bazı AB ülkeleri kabul etmek istemediler. Biz kabul ettik. Bunların birkaç bin olduğunu söyleyebilirim. Ancak barınma ve iş bulma konusunda henüz tam çözülmüş değil. Suriye yeniden inşa edilme sürecine girdikten sonra isteyenlerin ülkelerine dönmesine tabi ki sıcak bakarız.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Ocak 2019 Pazartesi 12:33

YORUM YAZ

 • ÜmitÜmit3 ay önce
  Türkiye’nin bekasına tehlike teşkil eden Kürt Arap veya hangi dünya vatandaşı olursa olsun kanında boğarım diyeceksin böyle saygı
 • ÜmitÜmit3 ay önce
  Saygı istiyorsan korkak Suriyelileri besleyerek milletin kanını dökenleri cezaevlerinde besleyerek olmaz bakan bey sende onların ülkesini karıştıracak olaylar suikastlar eylemler yapacaksın Azerbaycan da mit büyük operasyon yaptı fetö elemanı yakaladı demekle olmuyor Yunanistan da kamyon gidicek fetöcünün arabasını çarpacak biz vermek aklı
 • zeki aksuogluzeki aksuoglu3 ay önce
  suriye de terörün asıl sebebİ ABD direset2 sırada 3. sıra ABD ilemüttefikleridir ÇAVUŞOĞLU ABD TÜRKİYE YE HİCBİR ZAMAN saygı duymaz kendinizi ve bizi kandırmayın ne yapacaksanız yapın
 • ahmetahmet3 ay önce
  bu haydut evanjelik/siyonist yöneticilerin trumpa söylettikleri ekonomiyle tehditin, yarın da "Arzı mevad siyonist hedef içinde kalan Niğdeye kadar Türkiye bölgesinin derhal terkedilmesi, aksi halde ekonomik yıkım yaparız" tehditi ve beka sorunu olması arasında ZERRECE FARK YOKTUR.....Ya istiklal, ya ölüm!
 • şehmus urucşehmus uruc3 ay önce
  gerçekten acınacak bir iktidar .papazı unutmayın ya abd köpeklerini ülkemizden def edin.yada yeniden milletin somurmeyin. ya tuttugumuz bileyi kirin yada opun.siz herzamankini deniyim yalayin
 • earphoneearphone3 ay önce
  idiot redneck
 • KemalKemal3 ay önce
  Papazı vermek zorunda kaldık, güya boltona ayar verdik, trumpu da tokatladıkkk. Bizim meydan okumalar da bi değişik. Hem adamların dediklerini yapıyoz hem de meydan okuyan biz oluyoz. Alla Allah
 • hami adihami adi3 ay önce
  bekle petrolle saygi gösterecek ve fabrikalarimiz kapanacak herkez kötü sadece siz iyi siniz ben biliyorum ama usabizden büyük türkiyede is mahkemeleri var noterden kagit getiriyor yanimda calisan tazminatimi aldim diye parasini veriyorsun Sayin bakanim sonra tekrar mahkemeye veriyor sn bakanim millet akp küsmüs usa beni ilgilendirmiyo

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Nisan 2019