THY- Euroleague

Çarpıcı iddia: Petrol fiyatları 60 doların altına inecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ham petrol fiyatlarının varil başına 60 doların altına düşeceğini ve uzun dönem bu seviyenin altında kalacağını iddia etti.

14 Mart 2018 Çarşamba 22:42
Çarpıcı iddia: Petrol fiyatları 60 doların altına inecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ham petrol fiyatlarının varil başına 60 doların altına düşeceğini ve uzun dönem bu seviyenin altında kalacağını duyurdu.

Fitch Ratings'in raporunda ABD'nin hızla artan kaya petrolü üretimine işaret edildi ve küresel petrol üretiminin bu sene talebin üstüne çıkarak, fiyatların 60 doların altına düşmesine neden olacağı belirtildi.

Raporda, ABD kaya petrolünün küresel talepteki artışın önemli bölümünü gelecek yıllarda karşılayacak olmasından dolayı uzun dönemde fiyatları 50-60 dolar arasında tutacağı vurgulandı.

ABD'nin petrol endüstrisinde artan sondaj kulesi sayısı ve sektörde devam eden verimliliğe dikkatin çekildiği raporda, ABD'nin ham petrol üretiminin bu yıl günlük ortalama 1,5 ila 1,7 milyon varil arasında artmasının tahmin edildiğine yer verildi.

Öte yandan, Fitch Ratings, bu seneye dair ham petrol fiyatları öngörüsünü varil başına 5 dolar, gelecek yıla dair fiyat tahminini de 2,5 dolar yukarı çekti.

Raporda, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile kartel dışındaki bazı üretici ülkelerin üretim kesintisi anlaşmasına işaret edilerek, bunun küresel piyasadaki ham petrol stoklarını azalttığı ifade edildi.

Ancak uzun dönemde OPEC'in üretim ve fiyatları kontrol edebilme gücünün "kuşkulu" olduğu bilgisine yer verilen raporda, bunun, anlaşmaya katılan ülkelerin Amerikalı kaya petrolü üreticileri karşısında piyasa payını kaybetmek istememesinden kaynaklandığı aktarıldı.

Fitch, dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan Londra Brent türü ham petrolün varilinin bu yıl dahil olmak üzere uzun dönemde ortalama 57,5 dolar olmasını tahmin ediyor. ABD'nin Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varilinin de 2018 dahil olmak üzere uzun dönemde ortalama 55 dolar olması bekleniyor.

Haber Tarihi: 14 Mart 2018 Çarşamba 22:42

YORUM YAZ

  • Durmak yok yola devamDurmak yok yola devam9 ay önce
    Bir varil 180 litre bir dolar 4 tl 60 dolar 240 tl 240/180 eşittir 1.33 kr.1 litre ham petrol fiyati sen bunu işleyip 18 yan ürün alıyorsun.1.33 kar yüzde 50 1.90 olur.işleme de 60 kr.2.5 lira olur bayi kar falan filan 3 liraya benzini satarsin millet arabaya biner
  • samafsamaf9 ay önce
    benzinin fiyatı hala aynı çok şaşırtıcı :D
  • kamber agakamber aga9 ay önce
    zira elektrikli arabalara acilim, hic bir zamanki kadar cok olmamistir medyada, bu süreyi uzatmak icin, petrol fiyatlari düük seyredecekdir...

Günün Karikatürü

12 Aralık 2018