Büyük kriz! F-35 üretimi durdu

F-35 savaş uçağının parça üretimini gerçekleştiren ASCO şirketi, fidye yazılımı saldırısı sonucunda üretimini küresel çapta durdurmak zorunda kaldı

25 Haziran 2019 Salı 16:56
Büyük kriz! F-35 üretimi durdu

Hem sivil hem de askeri uçaklar için parça üretiminde önemli bir lider olan Belçika merkezli ASCO şirketi, hackerlerin saldırısına uğradı. Dünya çapında üretime sahip olan şirket, fidye yazılımı saldırısının ardından tüm üretim ağını durdurmak zorunda kaldı. Akkoyunlu, siber saldırılara karşı yeterli güvenlik önlemi almayan şirketlerin tüm IT sistemlerinin iş göremez duruma gelerek iş kesintileri yaşayabileceğini ve hem para hem de itibar kaybına uğrayabileceğini belirtiyor.

F-35 Parçalarını da Üretiyor

Belçika, Almanya, Kanada ve ABD'deki fabrikalarının yanı sıra Brezilya ve Fransa'da da temsilcilikleri bulunan şirketin, ana üretim merkezinin yer aldığı Belçika’daki altyapılarında kötü amaçlı yazılıma rastlanıldı. Airbus, Boeing, F-35 gibi uçaklara parça üretimi gerçekleştiren şirketin tüm üretim ağını durdurmasının yerinde bir karar olduğunu belirten Akkoyunlu, bu tarz saldırılarda ana merkezde rastlanılan kötü amaçlı yazılımın tüm üretim ağlarına yayılımını engellenmek adına, üretim dahil olmak üzere tüm sistemlerin devre dışı bırakılması gerektiğini vurguladı.

1000 Çalışan Eve Gönderildi

Şirket yetkililerinin yaptığı açıklamada, hackerler tarafından engellenmiş bilgisayarların aktif edilene kadar üretime devam edilmeyeceği duyuruldu. Fidye yazılımı ile karşı karşıya kalan şirket çalışanları, üretim ağlarının durdurulmasından dolayı teknik olarak işsiz kaldı. 1400 çalışanından 1000’ini evlerine göndermek zorunda kalan şirketin saldırı ile ilgili soruşturma başlattığı ve hackerlerin fidye isteklerini cevapsız bıraktığı açıklandı.

"Fidye Ödemek, İllegal Bir İş Modeline Teşviktir!"

Genellikle fidye yazılımı ile karşı karşıya kalan şirketler, verilerinin risk altında olmasından dolayı saldırganlara fidye ödemeyi kabul etmekten başka çarelerinin olmadığı algısına kapılıyor. Verilerin para verilerek kurtarılmaya çalışılması ise siber saldırganları motive etmekten başka bir sonuca ulaştırmıyor. Şifrelenmiş verilere tekrar ulaşmak için para ödemenin garanti bir sonuç vermediğini de belirten Akkoyunlu fidye yazılımı ile ilgili “Sonucu ne olursa olsun, fidye yazılımını kaldırmak için istenen parayı ödemek, illegal bir iş modeline teşviktir. Böyle bir durum yaşanmadan önce şirketlerin siber güvenliğe bütçe ayırması gerekiyor. Bu durum, şirketiniz, çalışanlarınız, müşterileriniz ve iş ortaklarınız için en iyisidir.” yorumunda bulundu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 25 Haziran 2019 Salı 16:56

YORUM YAZ

 • KEMALİST(DİRENİŞ)KEMALİST(DİRENİŞ)27 gün önce
  LEYLA KARDEŞİMİZ BİZE ANLATIRLAR MI RUSLAR NETİP UÇAK YAPIYOR:)) YANİ?F-35 AVCI DEĞİL ASLİ GÖREV UÇAĞI HAYALET UÇAK; UÇAKGEMİLERİNE PİSTLERE DİKE İNME ÖZELLİĞİ VARHİÇ BİR UÇAKTA OLAMAYAN,ÖZELLİKLER VAR . ARTI BİZ 13 SENE BUNA ALT YAPI YAPTIK ,UÇAK GEMİSİ YAPILDI 2 TANEKISA PİSTLİ BU UÇAKLARA HAVADAN İNİP HAVAYA KALKA BİLMESİ İÇİN YOKSA UÇAK GEMİSİ NEREYE YAPIYORSUN AVCILAR İÇİN ,HOLLANDALILAR YATIRIMYAPTILARKAÇ BİN İŞÇİ SÖZ KONUSU SATIŞINI BİZ YAPICAZ F-35 ÜRETİMİNİ ANLAŞMALAR VAR,YANİ…..RUS UÇAKLARI AVCI UÇAKLARDIR SAVAŞMAK İÇİN HAVADA KAPIŞMAK İÇİN,ONLARIDA ZATEN BİZ YAPIYORUZ TF-X MODELLERİNDEF-35 YANINDA KORUMA GÖREVİ YAPICAK F-35 HANTAL UÇAK,HAVADA KAPIŞMAK İÇİN DEĞİL , DAHA FARKLI GÖREVLERİ VAR SAVAŞMAK İÇİN DEĞİL BU UÇAKLAR GÖRÜNMEZLİK ÖZELİKLERİ SAYESİNDE BAŞKA GÖREVLER YÜKLENECEK,…BİZİM YENİ MODEL UÇAKLARIMIZ , ONLAR A ÖZEL GÖREVLERDE EŞLİK EDECEKLER.SONRA BU F-35 ALT YAPISINDA ONLARIDA TEZGAHA YATIRIP GELİŞTİRECEĞİZ TECRÜBELERLE BU YÜZDEN F-35 LERİN BİZDE OLMASI BAZI ÜLKELER İÇİNGERÇEKTEN SAMİMİ DAVRANSALAR DA,BU ANLAMDA ONLAR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ UÇAKLAR
 • KEMALİST(DİRENİŞ)KEMALİST(DİRENİŞ)27 gün önce
  ÇÖKME OLMUŞSALDIRI SONUCU ,ŞENOL ZATEN ÇİN TARAFINDAN F-35ÇALINDI OMODEL BURADA KASTEDİLEN ÇALINMA, ŞENOL KARDEŞİM RUS YETKİLLERİN, NATOYA AİT GÜNCELUÇAK HAKKINDAKİ ROTA VE DİĞER BİLGİLERİN BAŞKA UÇAKLARIN YAPAMADIĞI BUÖZEL GÖREV UÇAĞININBİLGİLERİN ÇALINMASIDIR.SİSTEME YÜKLÜASKERİ BİLGİLERİN ,ABD BUNDAN ÇEKİNİYOR NATO AĞINA İZİN VERMİYOR SİSTEM KURULSUN İSTEMİYOR VERİLENUÇAKLARI İÇİN ...İKİSİ FARKLI ŞEY KALDIKİ SEN İKİ UÇAK GEMİSİ YAPTIN VE BİR ÇOK YATIRIM YAPTIN SATICI BAYİSİN BU UÇAKLARIN ÜRETİCİSİ OLMAK İÇİN 10.MİLYAR DOLAR GİTTİHOLLANDA BİRÇOK ELEKTRONİK YATIRIM YAPTI ONUDA YAKTIK... 15 YILDIR ALT YAPISINI KURDUN ASLINDA BUNU DUYURSUNLAR
 • Leyla Leyla 27 gün önce
  Ef 35 ler çok ülkeler üretilen bir melez uçak bence nerde çokluk orada bokluk olur zaten.biz en iyisi rusların son model üretimi savaşuçaklarından almak daha hayırlı aynı zamanda bize ortaklık teklifi de var.sonra ef 35 lerin beyin bilgileri Abd nin elinde.
 • Senol kayaSenol kaya28 gün önce
  Gözden kaçırılmaması gereken asıl konu bilgilerin çalınmış olması. O bilgileri yüksek bedellerle isteyen herkese satarlar. S400 e f35 in bilgileri calinir diyenlere duyurulur

Günün Özeti

Günün Karikatürü

22 Temmuz 2019