BMGK'nın Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin skandal çağrısına Rusya'dan veto

ABD'nin BMGK'ya sunduğu Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde terör hedeflerine yönelik yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı'nın durdurulması teklifi sonrası Rusya, operasyonun durdurulması çağrısının yer aldığı ortak açıklamayı veto etti.

12 Ekim 2019 Cumartesi 08:23
BMGK'nın Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin skandal çağrısına Rusya'dan veto

ABD, BMGK'ye Türkiye'nin Suriye'ye askeri operasyonunu "durdurması" ve güvenlik kaygılarını "diplomatik kanallarla" çözmesi çağrısı yapan bir açıklama teklifinde bulundu. Rusya, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik Barış Pınarı Harekatı'nı durdurması çağrısının yer aldığı ortak açıklamaya izin vermedi.

AA muhabirinin ulaştığı ABD'nin hazırladığı ve BMGK üyeleriyle paylaştığı taslak metinde, "Türkiye'nin askeri harekatından ve neden olacağı insani ve güvenlik boyutundan endişe duyulduğu" ve bunun "DEAŞ ile mücadelede kaydedilen önemli ilerlemeye zarar verebileceği" savunuluyordu.

'Toprak bütünlüğü' çağrısı

Suriyeli mültecilerin ülkelerine "güvenli, gönüllü onurlu ve uluslararası insani hukuk çerçevesinde" dönmesi gerektiği belirtilen taslak metinde tüm taraflara, sivillerin korunması ve "engelsiz, güvenli ve sürdürülebilir" insani erişim sağlaması çağrısı yer alıyor. Suriye'nin "egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğü" vurgusu yapılan metinde Suriye'deki krizin askeri yollarla değil BMGK'nin 2254 sayılı kararının uygulanması ile çözülebileceği belirtiliyor.

ABD'nin teklif ettiği ortak açıklama metninin dün teklif ettiği metinden farklı olması ise dikkat çekti. Dünkü taslakta Türkiye'ye "Barış Pınarı Harekatı"nı durdurması çağrısı yapılmazken, bugün böyle bir çağrıda bulunuldu.

15 ülkenin oy birliği gerekiyor

Ayrıca ilk metinde Türkiye'nin güvenlik endişelerinin "meşru" olduğu belirtilirken, değişiklik yapılan metinde "meşru" ifadesine yer verilmedi. BMGK'nin ortak bir açıklama yapabilmesi için 15 üye ülkenin oy birliğiyle karar alması gerekiyor.

 

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Ekim 2019 Cumartesi 08:23

YORUM YAZ

  • uyan dünya uyan dünya 8 gün önce
    abd dost ülke değil terörist haydut ülkesidir yahudilerin kontrolünde esir ülkedir.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ekim 2019