Bir cümle Sisi’yi salladı! Dalga dalga yayılıyor

Türkiye’de yaşayan Mısırlı gazeteci Moataz Matar, sosyal medyada başlattığı kampanyayla cunta lideri Sisi’yi salladı.

15 Mart 2019 Cuma 06:20
Bir cümle Sisi’yi salladı! Dalga dalga yayılıyor

Mısır’da demokratik yollarla seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi devirerek yönetime geçen darbeci Abdülfettah es-Sisi’nin zulmünden kaçarak İstanbul’a gelen Mısırlı gazeteci, Ortadoğu’nun gündemini Türkiye’den belirliyor. Yeni Şafak’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye gündemine taşıdığı Moataz Matar, sosyal medya üzerinden başlattığı etiketle (hashtag) Mısır’ı bir kez daha salladı. 4 yıldır Türkiye’de yaşayan 19 yıllık gazeteci Matar, haftanın 5 günü Youtube kanalı ‘Elsharq’ta yayınlanan ‘Moataz ile’ programıyla izleyicisinin karşısına çıkıyor. Programları Facebook ve Youtube’dan canlı olarak verilen Matar hakkında, Mısır’daki darbeci yönetimi eleştirdiği için 26 yıl hapis cezası verildi. Matar da idamlar ve darbeci Sisi’ye karşı Mısırlılara çağrı yaptı. Matar, Mısır parasının üzerine ‘Emin ol yalnız değilsin’ şeklinde mesaj yazılmasını ve kendisine internet üzerinden gönderilmesini istedi.

 

Ailesinden 13 kişi gözaltına alındı

Matar’ın çağrısı kısa sürede yayıldı. Darbeci Sisi zulmünün bir an önce sona ermesini isteyen onbinlerce kişi Matar’ın isteğine cevap vererek Mısır paralarının üzerine ‘Emin ol yalnız değilsin’ sloganını yazdı. Sözkonusu mesajın yazılı olduğu paraların video ve fotoğraflarını Matar’a gönderen Mısırlıların sayısı 100 bini geçti. Eylem, beklendiği üzere cunta yönetimini panikletti. Onbinlerce kişinin Mısır paralarına mesaj yazması ve idamlara karşı tepki göstermesinin ardından Mısırlı gazeteci Matar’ın ailesi, Sisi’ye bağlı görevlilerce baskıya uğradı. İlk etapta Matar’ın 3 kardeşi gözaltına alındı. Baskılar protestoları dindirmedi. Paranın üzerine mesaj yazıp bunu yayınlayan insan sayısı her geçen gün artınca cuntacılar, Matar’ın çağrısına son vermesi için ailesinden 10 kişiyi daha hapse attı. Böylece ‘Emin ol yalnız değilsin’ eylemi sonrası Matar’ın ailesinden gözaltı alınanların sayısı 13’e yükseldi.

Mısır Merkez Bankası geçersiz sayacakmış

Yaptığı yayınlarla Ortadoğu ve özellikle Mısır’da büyük ilgi toplayan Matar, Türkiye’ye geldiği zaman ülkesince ‘terörist’ ilan edilmişti. Darbeci Sisi bununla da yetinmemiş, rejim yanlısı medya organlarında “Kim Matar’ı görürse onu öldürsün” çağrısı dillendirilmişti. Gelen tehditlerden korkmayan Mısırlı gazeteci Matar, son eylemiyle Sisi yönetimini daha da kızdırmışa benziyor. Zira paraların üzerine not yazma eyleminin yaygınlaşması üzerine Mısır Merkez Bankası harekete geçmek zorunda kaldı. Banka yönetimi, üzerinde sözkonusu notun yazılı olduğu paraların geçersiz sayılacağı duyurusu yaptı. Sadece Mısır Lirası ile yetinmeyen halk, Amerikan Doları ve avro banknotlara da mesaj yazıyor.

Kaynak: Yeni Şafak

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Mart 2019 Cuma 06:20

YORUM YAZ

 • ........9 gün önce
  geber kafir tohumu sisi. sen hiristiyan ve yahudi teröristlerden daha bir teröristsin. sahiplerinle birlikte gebereceksin.
 • turkturk9 gün önce
  DOSTUM ULKEYI BIZLER YONETMIYORUZ. EGER BIZLER YONETSEK ONCE DARBE YAPANLARI SA BAH BIR GUZEL ASARIZ. OGLEN ICIMIZDEKI HAINELRI TEMIZLERIZ CHP HDP IP SAADET VS. AKSAM CIHADA CIAKR HER YERI ALIRIZ. AMA ULKEYI BIZ YONETSEK SIMDI BUNLAR HICBIR ZAMAN OLMAZ .. 15 TEMMUZDA DOKULEN KANLAR HEPSI BOSA DOKULDULIDRI ICIN ULKESI ICIN DOKTU AMA O KANIN IDOKENELRI LIDERI ULEKSI BIR ASAMADI. O YUZDAN HIKALER ANLATILMAK DINLENMEK ICINDIR.
 • selamiselami9 gün önce
  Allah aşkına gerçekten bu kadar duyarlımısınız.o halde geçenlerede yanlışlıkla!! sisi diktörüne paketlenen mısırlı genci nasıl hatırlamıyorsunuz.
 • earphoneearphone9 gün önce
  Mısırı Fethetmeden, siyonizmi defetmeden, Amerikayı yok etmeden dünyaya huzur gelmez.
 • turkturk9 gün önce
  DUSUNUN HALKIN SECTIGI LIDERIN SUCU NE IDI. ULKEYI YONETEMEMESI MI YOKSAMUSLUMAN OLMASIMI. SIMID SISI PICI GELDI OLTURDU SIMDI NE OLDU BIR DUNYA INSANI IDAM ETTI. SOZDE AMERIKANIN DEMOKRASISININ ICIN ETTI. ISTE ABD NIN DEMOKRASISI BUDUR. HALKI ASMAK TECAVUZ ETMEK. DUSUNCESIN ENGELLEMEK. CUNKU ABD TERORISTIR. KURULUMU TERORISTCE BIR DUNYA ABD YERLILERINI OLDURDULER KATLETTILER. SOZDE DEMOKRASI BAHSEDIYORLAR. MISIR HALKI BIR AN ONCE SEREFLERINIELLERINE ALMALILAR VEMIRSIYIINDIRIP ASMALILAR ONCE KICINA BIR KAZIK CAKMALILAR OBU NU HAK EDIYOR. HAI MISIR HALK SEREFINI NAMUSUNU HAYSIYETINI YERDEN KALDIR VE SISIYI INDIR O HAK ETMEDIGI YERDEN
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 9 gün önce
  Haydi Mısır Halkı, Darbeci Sinsi Sisi yi, Devirin. Mursiyi Başa Getirin.
 • ihsanihsan9 gün önce
  sisi münafıktır öldürülmesi vaciptir sevaptır
 • TamerTamer9 gün önce
  Sisisende bir gün SİS olacaksin
 • AHMEDAHMED10 gün önce
  Bu duruma bizdeki darbeci, beyni uyuşmuş laikler hiç sez çıkaramazlar. Demokrasi demek halkın seçtiğisiyasetçilerin, halkın istediği doğrultuda , ülkeyi yönetmesi demektir. Mısır halkının %75 i terör devleti İsraile karşı, Amerikanın sömürü politikasına da karşılar. Öyleyse Mısırda seçim yapılmalı. R.T.Erdoğana diktatör diyenler utansın. Önümüzde seçim var. İsteyen istediği partiye oy verir. Peki Mısırda nasıl sayın kendini laik falan filan ... görenler?
 • ........10 gün önce
  Geber yahudi firavun pisi

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019