BES’te yeni dönem! Sistemde biriken fonlar 500 milyar lirayı aşacak

Hükümet, Bireysel Emeklilik Sistemi’ni (BES) reforme etmek için düğmeye bastı. Sistemi büyütmeye odaklanan ekonomi yönetimi, bu yönde önemli adımlar atıyor. Söz konusu adımlar sayesinde BES’te biriken fon tutarının 500 milyar lirayı geçeceği tahmin ediliyor.

19 Nisan 2019 Cuma 14:49
BES’te yeni dönem! Sistemde biriken fonlar 500 milyar lirayı aşacak

 Buğra Kardan  

2003’te hayat bulan Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) radikal değişikliklere gidiliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sistemin yeniden yapılandırılacağını açıklamasının ardından ekonomi kurmayları çalışmalara başladı. BES’i geliştirmeye ve derinleştirmeye dönük bu çalışmalarla tasarrufların önemli ölçüde arttırılması amaçlanıyor.

Fon oluşturulacak

Yeni reform paketine damga vuran BES’le ilgili yol haritası hazırlandı. Buna göre sistem, kıdem tazminatı fonuyla birleştirilecek. Çalışanlardan ve işverenlerden yapılacak kesintiler bu fonda toplanacak. Çalışanların sisteme yatıracağı oran kazançlara göre, azdan az çoktan çok olmak kaydıyla belirlenecek.

Fon, Otomatik Katılım adı altında toplanacak ve zorunlu hale gelecek. Ancak zorunluluğun süreli mi yoksa emekli olana kadar mı devam edeceği konusu belirsizliğini koruyor. Hükümet tarafından koyulan hedefler ise büyük. Bakan Albayrak tarafından BES’te biriken fon tutarının 5 senede milli gelirin yüzde 10’una dayanacağı ifade ediliyor. Şu anda sistemde 99 milyar lira bulunuyor. Gerek Gönüllü BES gerek kıdem tazminatının rolüyle bu rakamın 500 milyar lirayı aşacağı kaydediliyor.

Refah artacak

Sosyal güvenlik müşavirleri, emeklilik sisteminin reforme edilmesinin refahı arttıracağını vurguluyor. Aynı müşavirler, “Reformların katkısıyla emeklilerimiz gelirlerini arttıracak ve maddi sorunlarla karşılaşmayacak, geçimini rahatlıkla temin edecektir” görüşünde birleşiyor.

Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği (SGMD) Üyesi Ali Duman, yardımcı ve tamamlayıcı maaş görevi gören BES’in yeniden yapılandırılmasının tasarrufları arttıracağını; ekonomiyi şoklara karşı dayanıklı kılacağını dile getirdi.

Ülkeye yararı olacak

Sistemin büyütülmesinin; fon tutarını 560 milyon liraya taşınmasının ülkeye yararı olacağına işaret eden Duman, ayrıca şu önerileri paylaştı: “Tabii kıdem tazminatı fonunun da anlamlı ve faydalı olması için önemli kararlar alınmalıdır. Örneğin fona iştirak edenlere yüzde 25 devlet katkısı uygulanabilir. Böyle bir adım çok ama çok olumlu olur. Uygulama BES’le birebir aynı olmamalıdır. Bir defa fona üç sene kalanlara katkı verilmemesi yanlış olur.  Bunun yerine ayrı bir model devreye sokulabilir. Fona dahil olanlara, teveccüh edenlere ilk sene yüzde 5, ikinci sene yüzde 10 katkı payı verilebilir. Bu pay kademeli olarak arttırılabilir.

 


Yeni Akit Gazetesi
Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 19 Nisan 2019 Cuma 14:49

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    19 Mayıs 2019